Pięciocyfrowy rachunek prezesa NIK Mariana Banasia za alkohol dla zagranicznych gości

164 butelki wódki „Wyborowa Exquisite” zakupiła Najwyższa Izba Kontroli za blisko 20 tys. zł. - To dla naszych gości z zagranicy - tłumaczy się „Rz” Izba.

Publikacja: 14.12.2023 11:16

Prezes NIK Marian Banaś ubolewa, że od początku kadencji „zmuszony jest mierzyć się z krzywdzącą i n

Prezes NIK Marian Banaś ubolewa, że od początku kadencji „zmuszony jest mierzyć się z krzywdzącą i nieudolną próbą skojarzenia jego osoby ze środowiskiem przestępczym”.

Foto: PAP/Paweł Supernak

Skan maili potwierdzającej zakup 164 sztuk butelek wódki „Wyborowa Exquisite” (pomiędzy pracowniczką departamentu strategii w Najwyższej Izby Kontroli a firmą sprzedającą) opublikował na portalu X John Bingham z dopiskiem „czysta wódka Wyborowa 0,7 kupowana za 20 tys. zł przez @NIKgovPL@marian_banas to właściwy opis czasów w jakich przyszło nam żyć”.

Wódka? Upominek dla gości zagranicznych w NIK

Cena za butelkę to 99 zł, co razem daje wartość 19970 zł brutto. Drogo? Tanio, bo w cenie niehurtowej trzeba zapłacić nawet 140 zł za butelkę.

Zapytaliśmy rzecznika prasowego NIK czy opublikowany mail jest prawdziwy a jeśli tak w jakim celu Izba zamówiła taką ilość trunku. „Potwierdzam autentyczność maila opublikowanego w sposób nieuprawniony na portalu X. Zakup został poczyniony na cele reprezentacyjne. Upominki zostaną przekazane gościom zagranicznym odwiedzającym NIK” - odpisał „Rzeczpospolitej” p.o. Marcin Marjański.

Marek Sawicki, poseł PSL i przewodniczący sejmowej komisji kontroli państwowej uważa takie upominki z NIK za "kuriozalne". - Nie jest to najlepsza forma promocji Polski ze strony Najwyższej Izby Kontroli, choć sama wódka, wyjątkowa, ekskluzywna, robiona z polskiego zboża, to towar eksportowy. Ja sam bym się na to nie zgodził a takiej promocji nie rozumiem - podkreśla Sawicki. Przyznaje, że był kilka dni temu na zaproszenie prezesa Banasia w NIK na spotkaniu państw Trójmorza. - Dostałem książkę Mariana Banasia - śmieje się poseł PSL.

„Na spotkania dużej wagi”

Producent „Wyborowej” na swojej stronie zachwala ten brand. „Na spotkania dużej wagi warto zaproponować wódkę, która cechuje się wyjątkową elegancją. Wyborowa Exquisite to wódka super premium single estate, co oznacza – jedna odmiana żyta, jedna gorzelnia, jeden zakład rektyfikacji i jedno miejsce butelkowania. Wódka Wyborowa Exquisite produkowana jest z jeden z najszlachetniejszych odmian żyta – Dańkowskie Diament. Wyjątkowy surowiec nadaje jej kremową konsystencję i sprawia, że w smaku dominują orzechowe, słodkie nuty” - czytamy w opisie.

Czytaj więcej

Marian Banaś usuwa nominatów PiS. W tle tajemnicza wyprawa na Białoruś

Nie wiemy, jakie międzynarodowe delegacje będą otrzymywały wyskokowy podarek od prezesa polskiego NIK. Np. w czerwcu tego roku prezes NIK Marian Banaś spotkał się z Państwowym Kontrolerem i Rzecznikiem Praw Obywatelskich Państwa Izrael Matanyahu Englmanem, 10–11 października w siedzibie NIK obradowali członkowie grupy roboczej EUROSAI ds. IT (EUROSAI ITWG), a ostatnio pod koniec października odbyło się doroczne seminarium grupy zadaniowej ds. kontroli w jednostkach samorządu terytorialnego EUROSAI TFMA (Task Force Municipalities Audit). Z kolei 24-26 października wizytę w NIK złożył Audytor Generalny Macedonii Północnej, Maksim Acevski z delegacją.

Delegacja z krytycznym raportem o rządzie PiS

Ostatnia głośna delegacja, którą opisywała „Rzeczpospolita”, miała miejsce dwa lata temu - prezes NIK Marian Banaś spotkał się wtedy z unijnym komisarzem ds. sprawiedliwości Didierem Reyndersem. „Tematem rozmów były min. niezależność NIK oraz rola i miejsce Izby w kontekście Krajowego Planu Odbudowy" - podano oficjalnie. Jak ujawniła „Rz” prezes Izby przekazał komisarzowi dwa krytyczne raporty dotyczące ówczesnego rządu PiS. W pismach do Międzynarodowej Organizacji Najwyższych Organów Kontroli (INTOSAI) i Europejskiej Organizacji Najwyższych Organów Kontroli (EUROSAI), której polska NIK jest członkiem, zaczął zabiegać o uruchomienie procedury SIRAM z powodu „zagrożenia niezależności NIK” - to ścieżka szybkiego reagowania na zagrożenia niezależności najwyższych organów kontroli któregoś z państw stowarzyszonych. Prezes Banaś informował w nich, że od początku kadencji „zmuszony jest mierzyć się z krzywdzącą i nieudolną próbą skojarzenia jego osoby ze środowiskiem przestępczym”, oskarżył służby państwa o naruszanie jego immunitetu, z inspiracji „środowisk przestępczych”, którym wcześniej wypowiedział „bezkompromisową wojnę” jako wiceminister finansów.

Skan maili potwierdzającej zakup 164 sztuk butelek wódki „Wyborowa Exquisite” (pomiędzy pracowniczką departamentu strategii w Najwyższej Izby Kontroli a firmą sprzedającą) opublikował na portalu X John Bingham z dopiskiem „czysta wódka Wyborowa 0,7 kupowana za 20 tys. zł przez @NIKgovPL@marian_banas to właściwy opis czasów w jakich przyszło nam żyć”.

Wódka? Upominek dla gości zagranicznych w NIK

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kraj
Sadurska straciła kolejną pracę. Przez dwie dekady była na urlopie
Kraj
Mariusz Kamiński przed komisją ds. afery wizowej. Ujawnia szczegóły operacji CBA
Kraj
Śląskie samorządy poważnie wzięły się do walki ze smogiem
Kraj
Afera GetBack. Co wiemy po sześciu latach śledztwa?
śledztwo
Ofiar Pegasusa na razie nie ma. Prokuratura Krajowa dopiero ustala, czy i kto był inwigilowany