19:00
11.11.2022

 Kończymy relację

 Dziękujemy, że śledziliście razem z nami wydarzenia z Marszu Niepodległości. 

18:52
11.11.2022

 Policja zatrzymała podczas marszu 27 osób

- Stawiliśmy czoła różnym wyzwaniom, które się dziś pojawiły. Mieliśmy do czynienia z jednym z największych zabezpieczeń, jakie do tej pory realizowaliśmy, jeśli chodzi o Warszawę - powiedział podczas konferencji prasowej rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji, mówiąc o Marszu Niepodległości. - Wydarzenie odbyło się w sposób bezpieczny. Możemy mówić o zatrzymaniu 27 osób od rana. Z różnych powodów. Były to między innymi osoby poszukiwane czy takie, które używały dronów - dodał. Ewakuowano też osoby, znajdujące się w strefach, w których wykonywane były czynności związane z zapewnieniem bezpieczeństwa. 

18:40
11.11.2022

 Poznań: W marszu udział wzięło około 700 osób. Ukaranych kilku uczestników 

W Marszu Niepodległości, który organizowany był po raz pierwszy w Poznaniu, udział wzięło około 700 osób. Kilka osób podczas wydarzenia miało zostać ukaranych mandatami za odpalenie rac. 

18:32
11.11.2022

 Winnicki: Nie chcemy Polski jako landu federalnej Europy

Jak mówił podczas Marszu Niepodległości poseł Konfederacji Robert Winnicki, „nie chce ani Polski jako landu federalnej Europy, ani Polski jako generalnego gubernatorstwa Federacji Rosyjskiej”. - Nie chcemy pomysłów federacji polsko-ukraińskiej - zaznaczał polityk.

18:20
11.11.2022

 Uczestnicy marszu rozchodzą się spod stadionu

Uczestnicy Marszu Niepodległości powoli rozchodzą się spod Stadionu Narodowego. Ulice na trasie przemarszu są etapowo otwierane. 

18:09
11.11.2022

 Policja o zatrzymaniu Jacka Międlara: Mamy prawo zatrzymać osoby stwarzające zagrożenie dla życia, zdrowia i mienia

W rozmowie z „Gazetą Wrocławską” Łukasz Dutkowiak z dolnośląskiej policji odniósł się do zatrzymania znanego z głoszenia antysemickich i ksenofobicznych haseł Jacka Międlara, byłego duchownego i jednego z organizatorów wrocławskiego Marszu Niepodległości. Jak zaznaczył, policja ma prawo zatrzymać osoby "stwarzające w sposób oczywisty bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, a także dla mienia".

Czytaj więcej

Zatrzymano Jacka Międlara. "Mógł stwarzać zagrożenie"
17:51
11.11.2022

 Członkowie rządu złożyli kwiaty pod Pomnikiem ofiar Katynia

Członkowie rządu i prezes PiS Jarosław Kaczyński złożyli kwiaty pod Pomnikiem ofiar Katynia przy krakowskim kościele św. Idziego. Następnie udali się oni na Wawel, gdzie rozpoczęła się msza pod przewodnictwem kardynała Dziwisza. 

Przedstawiciele rządu i politycy PiS biorą w Krakowie udział w obchodach Narodowego Święta Niepodleg

Przedstawiciele rządu i politycy PiS biorą w Krakowie udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości.

PAP/Łukasz Gągulski

Przedstawiciele rządu i politycy PiS podczas mszy świętej w katedrze na Wawelu w Krakowie.

Przedstawiciele rządu i politycy PiS podczas mszy świętej w katedrze na Wawelu w Krakowie.

PAP/Łukasz Gągulski

17:40
11.11.2022

 Sellin: Marsz to ciekawa forma radowania się i obchodzenia Narodowego Święta Niepodległości

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin odniósł się na antenie Polskiego Radia 24 do idei Marszu Niepodległości. Jak powiedział, Polacy są w tej sprawie "wyraźnie podzieleni". - Ja bronię tej idei. Marsz Niepodległości jest organizowany przez środowisko inne niż moje, które określa się mianem narodowców. Ale przecież nikt nam nie powie, że około sto tysięcy ludzi, którzy często tam maszerują, to tylko osoby, które popierają to wyraziste środowisko polityczne - stwierdził i dodał, że organizatorzy marszu "wymyślili ciekawą formę radowania się i obchodzenia Narodowego Święta Niepodległości"

17:34
11.11.2022

 Giertych: Ostatni rosyjski żołnierz ucieka z zachodniego brzegu Dniepru. Piękna symbolika

„Jest w tym jakaś piękna symbolika, że w dzień Niepodległej Rzeczpospolitej ostatni rosyjski żołnierz ucieka z zachodniego brzegu Dniepru. I być może nie wróci już nigdy. Sława Ukrainie! Niech żyje Polska” - napisał na Twitterze Roman Giertych. 

17:11
11.11.2022

 Manifestacja środowisk antyfaszystowskich

Ulicami stolicy idzie również manifestacja środowisk antyfaszystowskich. Wydarzenie, które zorganizowano w formie imprezy ulicznej, odbywa się pod hasłem "Za wolność waszą i naszą". Trasa wydarzenia Koalicji Antyfaszystowskiej wiedzie z placu Unii Lubelskiej przez ulicę Marszałkowską, plac Zbawiciela oraz ulicę Piękną, do placu Trzech Krzyży. Manifestacja zabezpieczana jest przez policję.

17:06
11.11.2022

 Koncert na błoniach stadionu

Na błoniach Stadionu Narodowego rozpoczął się koncert, który potrwa do godziny 19.00.

16:42
11.11.2022

 Utrudnienia związane z Marszem Niepodległości w Warszawie

Jak poinformował Zarząd Transportu Miejskiego, w Warszawie otwarte zostało już rondo „Radosława" al. Jana Pawła II, ulica Chałubińskiego oraz ulica Słomińskiego i Mickiewicza. Wciąż jednak zamknięte są Aleje Jerozolimskie, ulice w rejonie ronda Waszyngtona oraz pod mostem Poniatowskiego.

PAP/Andrzej Lange

16:34
11.11.2022

 Trzaskowski: Marsz przebiega spokojnie. Niepokoją mnie hasła antyukraińskie i antyunijne

Jak powiedział podczas konferencji prasowej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, Marsz Niepodległości przeszedł bez większych zakłóceń. Przyznał jednak, że niepokoją go hasła, które pojawiają się na marszu. - Mam nadzieję, że spokojnie będzie do końca. Niepokoją mnie hasła antyukraińskie, i antyeuropejskie. Jestem głęboko przekonany o tym, że w Dzień Niepodległości powinniśmy się wszyscy zastanowić, co oznacza patriotyzm - powiedział. - Dla mnie dziś to oznacza silne relacje z UE czy wsparcie Ukrainy. Mam nadzieję, że te transparenty to jedynie margines. Wszyscy wiemy, jak ważne jest wspieranie Ukrainy i mówienie o tym właśnie dzisiaj. Ukraińcy przelewają krew za naszą wolność i warto o tym mówić - dodał prezydent Warszawy.

Czytaj więcej

Trzaskowski: Marsz spokojny, ale martwią mnie niektóre hasła
16:26
11.11.2022

 Bosak o marszu: Godnie, spokojnie i bez zakłóceń

Poseł Krzysztof Bosak potwierdził za pośrednictwem Twittera, że Marsz Niepodległości doszedł już na Błonia Stadionu Narodowego. ‚Godnie, spokojnie, bez jakichkowiek widocznych z wewnątrz marszu zakłóceń. Brawo! Niech żyje Polska!” – podkreślił polityk.

16:21
11.11.2022

 Wrocław: Zatrzymano Jacka Międlara

We Wrocławiu funkcjonariusze policji zatrzymali byłego księdza,  Jacka Międlara, jednego z organizatorów wrocławskiego Marszu Niepodległości, który ma przejść wieczorem ulicami miasta pod hasłem "Polak w Polsce gospodarzem". Organizowane przez Międlara w poprzednich latach marsze były rozwiązywane z powodu głoszenia haseł ksenofobicznych. 

16:15
11.11.2022

 „Jednośladami Andersa” - 15 tys. km szlakiem polskiej armii

W projekcie weźmie udział prawie 90 osób, które w 14. etapach pokonają trasę z Kazachstanu do Monte Cassino. Tą samą, którą 80 lat temu przemierzali polscy żołnierze i uchodźcy z ZSRR.

Czytaj więcej

Na rowerach śladem polskiej armii
16:12
11.11.2022

 Bąkiewicz z transparentem "Niepodległość nie na sprzedaż”

Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, idzie w marszu, trzymając transparent z napisem "Niepodległość nie na sprzedaż”.

PAP/Rafał Guz

16:07
11.11.2022

 Pierwsi uczestnicy marszu dotarli na błonia stadionu

Czoło Marszu Niepodległości dotarło już na błonia Stadionu Narodowego, gdzie stoi scena. Przemówią z niej później organizatorzy wydarzenia. 

16:00
11.11.2022

 Nad Warszawą krążą policyjne śmigłowce

Nad centrum Warszawy wciąż krążą policyjne śmigłowce. Na ulicach dochodzących do Alei Jerozolimskich są tysiące policjantów, którzy interweniują, jeśli dojdzie do niepokojących incydentów.

PAP/Paweł Supernak

15:53
11.11.2022

 Czoło Marszu Niepodległości dociera na Pragę

Marsz Niepodległości przebiega spokojnie, nie informowano dotychczas o żadnych poważniejszych incydentach – podaje TVN24. Jego czoło dociera właśnie na Pragę. Marsz Antyfaszystowski jest natomiast obecnie na pl. Konstytucji.

15:51
11.11.2022

 Bąkiewicz: W marszu uczestniczy około 100 tys. Polaków

Jak napisał we wpisie opublikowanym na Twitterze Robert Bąkiewicz, według wstępnych szacunków w Marszu Niepodległości uczestniczy około 100 tys. Polaków.

15:45
11.11.2022

 Flagi Ukrainy na Marszu Niepodległości

Na tegorocznym Marszu Niepodległości, poza flagami Polski, pojawiły się również flagi Ukrainy. 

15:40
11.11.2022

 Marsz przesuwa się powoli w stronę Stadionu Narodowego

Manifestujący idą obecnie w stronę Stadionu Narodowego. Na godzinę 17.00 na błoniach zaplanowane są tam między innymi koncerty. Widać rzekę ludzi z biało czerwonymi flagami. Z furgonetki co jakiś czas również apele o spokojne świętowania Dnia Niepodległości

15:32
11.11.2022

 Wciąż odpalane są race

Uczestnicy marszu nie posłuchali apeli organizatorów o nieużywanie materiałów pirotechnicznych. Nad tłumem widać biało-czerwony dym.

PAP/Leszek Szymański

15:27
11.11.2022

 Podpalono flagę strajku Kobiet

„Działaczki Młodzieży Wszechpolskiej palą flagę samozwańczego Strajku Kobiet w imieniu wszystkich kobiet odrzucających feministyczne bzdury” – czytamy we wpisie opublikowanym przez Młodzież Wszechpolską na Twitterze.

15:19
11.11.2022

 Przez stolicę idzie także Marsz Antyfaszystowski

Przez Warszawę idzie również Marsz Antyfaszystowski, którego uczestnicy niosą między innymi transparenty: "Za wolność waszą i naszą” czy "Faszyści, precz z naszych ulic".

15:13
11.11.2022

 Marsz przechodzi przez Most Poniatowskiego

Marsz przechodzi obecnie przez most Poniatowskiego. Wcześniej na kilka minut zatrzymał się przy rondzie de Gaulle'a. Jego uczestnicy mają biało-czerwone flagi oraz między innymi transparenty z napisami "Silny Naród - Wielka Polska". Odpalane są także race i fajerwerki. Na czele marszu jedzie kolumna motocyklistów z banerem "Kocham Polskę i ty ją kochaj".

15:07
11.11.2022

 Patryk Jaki: Te wszystkie hasła to są elementy, które warto manifestować

Jak powiedział w rozmowie z Onetem obecny na marszu Patryk Jaki, „wszystkie hasła, które zostały tu wyniesione, biało-czerwona flaga, duma z polskiej historii, to są elementy, które warto podkreślać i manifestować”. - Chciałby pan, żeby Polska była zradykalizowana? - dodał polityk zapytany o przekreślone tęczowe flagi i napisy "stop radykalizacji Polski”. - Jeżeli mają na myśli to, by nie radykalizować Polski poprzez mówienie, że jest 256 płci, robiąc wodę z mózgu, to ja uważam, że jest to słuszne - zaznaczył europoseł. 

14:50
11.11.2022

Policja usuwa z trasy marszu kontrmanifestantów

TVN24 pokazał interwencję funkcjonariuszy, usuwających z trasy Marszu Niepodległości kontrmanifestantów, m. in. mężczyznę trzymającego transparent „Ruskie onuce won za Don”. Z okolic ronda de Gaulle’a funkcjonariusze wynieśli także mężczyzn trzymających banery z napisami, m.in. "nacjonalizm to nie patriotyzm". Do incydentu doszło na wysokości ulicy Smolnej.

14:46
11.11.2022

Zbigniew Ziobro i Antoni Macierewicz na Marszu Niepodległości

W przemarszu Alejami Jerozolimskimi biorą udział m.in. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Jest też solidna reprezentacja Solidarnej Polski - oprócz wspominanych już Patryka Jakiego i Jacka Ozdoby są m. in. Janusz Kowalski czy Anna Maria Siarkowska. Są również przedstawiciele Konfederacji, w tym poseł Robert Winnicki.

Foto: PAP/Radek Pietruszka

14:33
11.11.2022

„Iskierka”: Pamiętajcie o miłości nie tylko do ojczyzny, ale do siebie

- Cieszmy się, że mamy wolną, niepodległą Polskę. Kochajmy ją. Kochajmy naszą ojczyznę i również siebie kochajmy. Pamiętajcie o miłości nie tylko do ojczyzny, ale do siebie - mówiła przed wymarszem Marszu Niepodległości ppłk. Stanisława Kociełowicz ps. „Iskierka”, która w latach 1943-1944 była harcerką i działała w Szarych Szeregach odnosząc w tej służbie ciężkie rany postrzałowe. Po wkroczeniu Sowietów nie porzuciła harcerskiego munduru i wciąż aktywnie działała w konspiracyjnym ZHP, pomagała partyzantom. W latach 50. wyjechała na studia do Moskwy, gdzie została aresztowana przez NKWD. Przebywała w dwóch moskiewskich więzieniach – Łubianka i Butyrki. Skazano ją na 8 lat łagru. Ostatecznie opuściła go w 1954 roku.

14:22
11.11.2022

Solidarna Polska na Marszu Niepodległości

Zgodnie z zapowiedzią sprzed kilku dni, na Marszu Niepodległości pojawiła się reprezentacja Solidarnej Polski, w tym eurodeputowany Patryk Jaki czy wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. 

Michał Wójcik z Solidarnej Polski dwa dni temu ocenił, że „nie widzi problemu”, by organizator marszu Robert Bąkiewicz wystartował w wyborach do Sejmu z list PiS lub partii Zbigniewa Ziobry.

Czytaj więcej

Michał Wójcik: Robert Bąkiewicz w Sejmie? A dlaczego nie?
14:17
11.11.2022

Program Marszu Niepodległości

Program tegorocznego Marszu Niepodległości przewiduje najpierw okolicznościowe przemówienia, następnie odśpiewanie Roty i o 14.30 wymarsz w kierunku błoni Stadionu Narodowego. Po przemarszu zaplanowane są koncerty. Wydarzenia ma zakończyć się o godz. 19.00.

14:13
11.11.2022

Premier Ukrainy w języku polskim złożył życzenia z okazji Święta Niepodległości

- My, Ukraińcy i Polacy dobrze znamy cenę naszej niepodległości. Dla obu naszych narodów jest ona wartością najwyższą (...) Razem z wami stoimy dziś w obronie Europy i całego cywilizowanego świata - powiedział szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal w nagraniu, udostępnionym w mediach społecznościowych. 

„W Dzień Święta Niepodległości Polski wszyscy Polacy są myślami i sercami z Ukrainą. Nasze Narody wiedzą jakiej ceny wymaga wolność i suwerenność. Dziś Ukraina walczy o swoją przyszłość, ale jesteście także w boju o nasze, polskie i europejskie, bezpieczeństwo. Dziękuję za ten heroizm” - odpowiedział Szmyhalowi na Twitterze szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.

14:00
11.11.2022

Rozpoczyna się Marsz Niepodległości w Warszawie

Od odśpiewania hymnu ma się rozpocząć na rondzie Dmowskiego w Warszawie tradycyjny Marsz Niepodległości, organizowany przez środowiska narodowe. „W tym roku uczestnictwo w Marszu Niepodległości to wyraz solidarności i wdzięczności dla żołnierzy broniących naszej granicy” - czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

13:47
11.11.2022

Co prezydent Duda mówił przed Grobem Nieznanego Żołnierza

Zdaniem prezydenta w ostatnich latach kwestionowano przypominanie „w kółko” o polskiej historii i niepodległości. - Zapominano, niektórzy nie chcieli pamiętać o tym słynnym zdaniu, że niepodległość i wolność nie jest dana raz na zawsze, że można ją stracić, że może jej nie być, że ktoś może ją odebrać, tak jak odebrano ją Polakom żyjącym na przełomie XVIII i XIX wieku - podkreślił.

Czytaj więcej

Prezydent Duda: Jestem przekonany, że razem damy sobie radę
13:31
11.11.2022

Uroczystości na placu Piłsudskiego zakończyły się

Po części uroczystości przed Grobem Nieznanego żołnierza, złożone zostały kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, prezydent i pierwsza dama rozmawiali też krótko z kombatantami. Pierwsza para pieszo udało się do Pałacu Prezydenckiego.

13:23
11.11.2022

Prezydent Ukrainy w języku polskim składa życzenia z okazji Dnia Niepodległości

- Kiedy znów spotkaliśmy się ze starym, wspólnym wrogiem, Polska była obok. Ukraińcy zawsze będą pamiętać, jak przyjmowali nas, jak nam pomagają wasi ludzie - nasi sojusznicy - powiedział Wołodymyr Zełenski.

Czytaj więcej

Zełenski w języku polskim składa życzenia z okazji Dnia Niepodległości
13:02
11.11.2022

Zakończyły się przemówienia prezydentów Polski i Litwy

Teraz na placu Piłsudskiego ceremonia złożenia wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

13:02
11.11.2022

Prezydent Litwy o rosyjskiej agresji na Ukrainę

- Nie tolerujemy przerysowania granic siłą - mówił w swoim wystąpieniu Gitanas Nausėda, podkreślając, że Litwa i Polska są nierozłącznymi partnerami. - Za naszą i waszą wolność - zakończył po polsku swoje przemówienie.

12:57
11.11.2022

Przemawia prezydent Litwy

Głos po prezydencie RP zabrał prezydent Litwy Gitanas Nausėda, składając życzenia Polsce z okazji rocznicy jej odrodzenia.

12:54
11.11.2022

Duda: Wierzę głęboko w moich rodaków

- Wierzę głęboko w wolną i suwerenną Polskę. Wierzę głęboko w moich rodaków. Wierzę głęboko w mądrość naszego społeczeństwa i w umiejętność rozpoznania tego, jaką drogą powinniśmy podążać - mówił prezydent.

12:53
11.11.2022

Duda o kryzysie: Jeżeli 104 lata temu dali radę, to i my damy radę

- W 1918 r. nasi pradziadkowie rozpoczęli odbudowę Polski ze zgliszcz. Tak wielka była wola posiadania wolności we własnym kraju, że dali radę to zrobić. Jeżeli oni dali radę, to i my damy radę przetrwać wszystkie kryzysowe sytuacje z podniesioną głową - powiedział prezydent, nawiązując do budowy II Rzeczpospolitej po latach zaborów. - Jesteśmy narodem nieprawdopodobnie odpornym - podkreślił.

12:50
11.11.2022

Duda o pandemii, rosyjskiej inwazji i inflacji

W swoim przemówieniu Andrzej Duda wskazał na problemy, które spadły na Polskę i świat - pandemię i rosyjską agresję na Ukrainę. - Dramatyczne wzrosty cen, przerażające dla przemysłu, przedsiębiorców, zwykłych rodzin, gospodarstw domowych, władz. Tak, oczywiście, także i naszych władz. Także i niezwykle trudne dla mnie. Czy damy sobie z tym radę? Jestem przekonany, że działając razem damy sobie radę - mówił prezydent.

12:47
11.11.2022

Prezydent: Polska i Litwa razem to wzmacnianie bezpieczeństwa Europy

- Dziękuję Prezydentowi Nausedzie za obecność. Polska i Litwa razem, suwerenne i mocne, to jest wzmacnianie bezpieczeństwa naszej części Europy - powiedział Andrzej Duda.

12:44
11.11.2022

Prezydent dziękuje pomagającym uchodźcom

Andrzej Duda podziękował tym, którzy przyjmowali do domów i pomagali uchodźcom z Ukrainy po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji. - Pokazaliście wielką klasę. Pokazaliście, że „˜Polak potrafi” w najlepszym znaczeniu - powiedział, dziękując też za pomoc wysyłaną obrońcom Ukrainy pomoc. - Dziękuję za wszystko co czyniliście. To były i są działania w obronie wolności naszej i naszej części Europy - podkreślił.

12:41
11.11.2022

Duda: Granica została obroniona, wielkim wysiłkiem

- Styczeń i luty, a zwłaszcza 24 luty, pokazał nam, jakie najprawdopodobniej było źródło tej akcji. Jaki najprawdopodobniej był zamysł, towarzyszący temu atakowi hybrydowemu na nasze kraje - kontynuował prezydent, nawiązując do kryzysu uchodźczego w 2021 roku na granicy polsko-białoruskiej. - Granica została obroniona, wielkim wysiłkiem, poświęceniem żołnierzy i funkcjonariuszy. Dziękuję wam jeszcze raz, za tę służbę i ofiarność, za oddanie sprawie Rzeczypospolitej - mówił Andrzej Duda. Podziękował też tym, którzy „nieśli pomoc ludziom, kierując się czystą wolą i chęcią niesienia pomocy”. Właśnie dzięki ofiarności takich ludzi, którzy wspierali i żołnierzy, i byli nastawieni na pomoc drugiemu człowiekowi, wyszliśmy z tej sytuacji obroną ręką - dodał.

12:37
11.11.2022

Duda: Niektórzy nie chcieli pamiętać o tym słynnym zdaniu, że niepodległość i wolność nie jest dana raz na zawsze

- Padało bardzo często na przestrzeni ostatnich lat, wiele sceptycznych słów: wiele mówimy o historii, po co tak w kółko rozmawiać o niepodległości. Niektórzy nie chcieli pamiętać o tym słynnym zdaniu, że niepodległość i wolność nie jest dana raz na zawsze, że można ją stracić, odebrać, tak jak ją odebrano na przełomie XVIII i XIX wieku. Przez długie 123 lata, a dla niektórych nawet ponad 140 lat, to była ówczesna rzeczywistość. Bardzo trudna. Często jest tak, że o trudnym się zapomina, pamięta się tylko to, co dobre - powiedział Andrzej Duda.

- Niestety, rzeczywistość ostatnich lat bardzo gwałtownie nam uświadomiła, co to znaczy mieć i nie mieć wolne i suwerenne państwo - stwierdził prezydent.

12:33
11.11.2022

Duda: Dziękuję tym, którzy przypominali o bohaterach i przodkach

- Dziękuję wszystkim, którzy przez ostatnie prawie pięć lat przypominali o wielkiej wartości jaką jest wolne i suwerenne państwo; dziękuję tym, którzy edukowali młodzież i przypominali o bohaterach, o przodkach - powiedział prezydent.

12:29
11.11.2022

Swoje przemówienie na placu Piłsudskiego rozpoczął prezydent RP

Andrzej Duda przywitał zgromadzonych, na czele z prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą i litewską pierwszą damą.

12:18
11.11.2022

Premier pyta: A Wy? Za co kochacie Polskę?

- Nagrajcie walne odpowiedzi na to to pytanie i opublikujcie je na swoich profilach pod tym hasztagiem #KochamPolskę - zaapelował Mateusz Morawiecki w nagraniu udostępnionym w mediach społecznościowych.

Czytaj więcej

Morawiecki: Czas najwyższy, żeby 11 listopada stał się świętem radosnym
12:08
11.11.2022

Na placu Piłsudskiego odczytywany jest Niepodległościowy Apel Pamięci

12:04
11.11.2022

Na placu Piłsudskiego podniesiono flagę państwową

Zgromadzeni odśpiewali też hymn państwowy.

12:00
11.11.2022

Trwa uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza

11:57
11.11.2022

Na placu Piłsudskiego rozpoczyna się główny punkt centralnych obchodów

Na miejscu są już m.in. prezydent Polski Andrzej Duda i prezydent Litwy Gitanas Nausėda, premier Mateusz Morawiecki oraz marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki.

11:47
11.11.2022

Czarnek: Polska niepodległa, suwerenna to nasza matka. O matce nie mówi się źle

Minister edukacji brał w czwartek udział w V edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu” w Michalickim Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Miejscu Piastowym koło Krosna (województwo podkarpackie). - Polska niepodległa, suwerenna to nasza matka. O matce nie mówi się źle - mówił tam, podkreślając, iż „dobrze, żeby te słowa trafiły do wszystkich, którzy niekiedy mają odwagę jeździć za granicę i źle mówić o matce”.

Według Przemysława Czarnka Polska odzyskała w 1918 roku niepodległość dzięki temu, że „polskość była kultywowana w polskich domach”. - W polskiej zdrowej rodzinie złożonej z małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, z dzieci, które były przyszłością każdej rodziny i każdego społeczeństwa - mówił.

11:42
11.11.2022

Trzaskowski: Dzisiaj to nie dzień, który ma dzielić, tylko dzień, który ma łączyć

- Warszawa jest miejscem uświęconym polską krwią i dlatego do wszystkich państwa apeluję, żebyśmy dzisiaj byli razem, żebyśmy budowali wspólnotę i żebyśmy dzisiaj uświęcili Dzień Niepodległości - mówił prezydent Warszawy, przemawiając przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

Czytaj więcej

Trzaskowski: W Warszawie nie ma miejsca na nacjonalizm i symbole faszystowskie
11:30
11.11.2022

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

Jak co roku, z okazji Święta Niepodległości, Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza na Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu w stolicy. W tym roku na Scenie Muzycznej na Dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego zagrają Enej i Zazula, Roxie Węgiel, LemON i IRA. Tradycyjnie nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych na Scenie Dziecięcej na Dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych (w Pałacu Czapskich i w kordegardzie ASP), a na Dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie okazja do wspólnej nauki tańców polskich. Wzorem poprzednich lat wiele atrakcji będzie dostępnych także na samym Krakowskim Przedmieściu.

11:18
11.11.2022

W południe akcja „Niepodległa do Hymnu”

- 11 listopada w samo południe każdy Polak i przyjaciel Polski może zatrzymać się na chwilę, przyłączyć do organizowanych w okolicy uroczystości lub zorganizować wspólnie z bliskimi śpiewanie naszego hymnu - apeluje w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”.

Czytaj więcej

Co warto zobaczyć w czasie tegorocznego Narodowego Święta Niepodległości
11:05
11.11.2022

Blisko 1000 wydarzeń związanych z obchodami

W kalendarium na stronie Biura Programu „Niepodległa” już teraz można znaleźć prawie 1000 wydarzeń, a to tylko ułamek fantastycznych inicjatyw Polek i Polaków! - czytamy na stronie niepodlegla.gov.pl. Biura Programu „Niepodległa” zwraca szczególną uwagę na akcję „Niepodległa do Hymnu”, która odbędzie się już po raz piąty w samo południe.

10:55
11.11.2022

Prezydent: Niepodległość trzeba pielęgnować, o suwerenności trzeba pamiętać

- Myślę, że dzisiaj, gdyby mogło do nas przemówić z zaświatów wielu bohaterów niepodległości, tych którzy ginęli na różnych frontach po to, by odzyskać wolną, suwerenną i niepodległą Polskę to wielu postaw nie byliby w stanie zrozumieć. Przez to, że poczucie w jakimś sensie zagrożenia niebytem własnej ojczyzny, kiedy się ją rzeczywiście ma, zanika, nie myśli się o tym w ogóle. Po prostu jest, a niepodległość nie jest dana raz na zawsze, niepodległość trzeba pielęgnować, o suwerenności trzeba pamiętać, trzeba o niej myśleć, żeby pozostać suwerennym - mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczania odznaczeń państwowych w Narodowe Święto Niepodległości.

10:44
11.11.2022

Stołeczna policja ostrzega przed utrudnieniami w ruchu

10:30
11.11.2022

Jak świętować będzie premier

Na Placu Piłsudskiego będzie też w piątek premier Mateusz Morawiecki. Wcześniej, od godz. 10.30, zaplanowano złożenie przez szefa rządu wieńców przy pomnikach - Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego Wojciecha Korfantego, Ignacego Daszyńskiego, Ignacego Paderewskiego, Stefana Roweckiego „Grota”, Ronalda Reagana, Wincentego Witosa, Stefana Wyszyńskiego i Lecha Kaczyńskiego.

10:22
11.11.2022

Odznaczeni przez prezydenta

W piątek Orderem Orła Białego został odznaczony dominikanin ojciec Jacek Salij. Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski otrzymał Jan Pietrzak oraz ksiądz Jan Sikorski, duszpasterz internowanych w czasie stanu wojennego.

KPRP/JakubSzymczuk

Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski uhonorowany został Adolf Juzwenko, historyk, doktor nauk humanistycznych, od 1990 roku dyrektor Biblioteki Ossolineum, następnie Zakładu Narodowego imienia Ossolińskich we Wrocławiu.

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski zostali odznaczeni: profesor Józef Lisowski, Czesław Nowak, prezes stowarzyszenia Godność, Janusz Odziemkowski, historyk, Jan Szynaka, działacz charytatywny i społeczny i Gertruda Uścińska - prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Gertruda Uścińska

Gertruda Uścińska

KPRP/Jakub Szymczuk

Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski został uhonorowany Zygmunt Mieszczak, żołnierz AK, działacz podziemia.

Andrzej Duda wręczył też medale 100-lecia Odzyskanej Niepodległości. Otrzymali je m.in. bracia Łukasz i Paweł Golec.

10:08
11.11.2022

Jak świętować będzie prezydent

Szereg aktywności, w związku z obchodami, ma w swoim kalendarzu prezydent. Już o 9.00 Andrzej Duda wręczył w Belwederze odznaczenia państwowe z okazji Narodowego Święta Niepodległości. O 10.00 w Świątyni Opatrzności Bożej rozpoczęła się uroczysta msza św. za Ojczyznę. W liturgii, oprócz prezydenta RP, udział bierze m.in. pierwsza dama Agata Kornhauser–Duda oraz przebywająca z wizytą w Polsce litewska para prezydencka. W południe prezydent wystąpi przy okazji uroczystej odprawy wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego. Złoży też wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

10:00
11.11.2022

11 listopada 2022 r. - moc atrakcji w całej Polsce

Witamy w relacji z obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937 r., a następnie zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 r. Święto przywrócono w okresie transformacji ustrojowej w 1989 r. Jest dniem wolnym od pracy.