Dąbrowska: Ruszył wyścig po samorządy

To już początek kampanii: wyborcy dostają obietnice od polityków, a od lokalnych władz – prezenty socjalne.

Aktualizacja: 30.05.2017 10:00 Publikacja: 29.05.2017 20:01

Dąbrowska: Ruszył wyścig po samorządy

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Wybory samorządowe odbędą się w 2018 roku, na jesieni. Ale już teraz politycy i samorządowcy chcą zdobyć przyczółki w tej kampanii. – Władza centralna powinna stworzyć takie warunki, aby samorządy mogły lepiej funkcjonować – oświadczył prezydent Andrzej Duda, wręczając w poniedziałek odznaczenia z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego. Spotkanie miało charakter ponadpartyjny, a przekaz wyraźny: Andrzej Duda chce słuchać wszystkich samorządowców.

Dla prezydenta środowisko samorządowe jest ważne. To wśród radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów może szukać swojego zaplecza. Stąd powtórzony pomysł referendum konstytucyjnego, które ma się odbyć razem z wyborami lokalnymi 11 listopada 2018 roku.

Propozycja ta ma dla PiS jedną podstawową zaletę: kampania wyborcza upłynęłaby pod znakiem wielkiej debaty ustrojowej, w której PiS czuje się pewniej niż w dyskusji o naprawianiu chodników. I jeszcze jedno: podczas poniedziałkowego spotkania prezydent dał do zrozumienia, że samorządowcy jemu zawdzięczają wycofanie się PiS z działającego wstecz mechanizmu ograniczenia czasu sprawowania władzy przez wójtów, burmistrzów i prezydentów do dwóch kadencji. A takich przysług się nie zapomina.

Władze lokalne też jednak wiedzą, jak walczyć o wyborcę. Na rok przed wyborami pojawił się prawdziwy wysyp prezentów socjalnych. Na przykład w Warszawie mieszkańcy nie będą płacić za edukację przedszkolną. Stolica nie jest zresztą autorem tego pomysłu – poszła śladami Zawiercia. Także w Warszawie dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów pojadą bezpłatnie komunikacją miejską. W Żorach nikt już nie płaci za publiczny transport. A w Łodzi dzieci i seniorzy pojadą komunikacją dużo taniej. Nysa wprowadziła natomiast bon wychowawczy, z kolei Szczecin 500 zł bonu opiekuńczego. Wiele samorządów wciąż funduje becikowe. Częstochowa i Łódź dofinansowują in vitro. W zeszłym roku władze gminy Kurzętnik w woj. warmińsko-mazurskim podjęły uchwałę o wsparciu budownictwa. Na jej podstawie rodziny z całego kraju objęte programem 500+ mogą nabyć tam działkę budowlaną o połowę taniej.

Jakie będą efekty tych starań? Czy partiom uda się uciułać odpowiedni kapitał? – Wszystko zależy od frekwencji – mówił w programie #RZECZoPOLITYCE Marcin Duma, prezes IBRiS, firmy badania opinii publicznej. – Jeśli opozycja zmobilizuje swój elektorat i niezdecydowanych – wygra, a jeśli nie – PiS uzyska wynik pozwalający na zawiązywanie koalicji w regionach, np. z Kukiz'15.

Tę diagnozę potwierdzają działania PO. Referendalna fala wywołana w podwarszawskich gminach ma doprowadzić właśnie do aktywizacji ewentualnych wyborców Platformy albo choćby tych, którzy nie chcą głosować na PiS. Rozumie to także PiS, dlatego szybko wycofało się z fatalnej ustawy metropolitalnej. Widać, że perspektywa zbliżających się wyborów każe wyjątkowo intensywnie myśleć politykom, samorządowcom i działaczom lokalnym o potrzebach obywateli. ©?

Kraj
Gala Nagrody „Rzeczpospolitej” im. J. Giedroycia w Pałacu Rzeczpospolitej
Kraj
Strategie ochrony rynku w obliczu globalnych wydarzeń – zapraszamy na webinar!
Kraj
Podcast „Pałac Prezydencki”: Co zdefiniuje kampanię prezydencką? Nie tylko bezpieczeństwo
Kraj
Sondaż „Rzeczpospolitej”: Na wojsko trzeba wydawać więcej
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Kraj
Michał Braun: Stawiamy na transparentność
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska