Tysiące interwencji po wichurach. I nadal wieje

Trwa sprzątanie po wichurach, a IMGW ostrzega przed kolejnymi silnymi wiatrami, zwłaszcza w północnej części województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego.

Publikacja: 23.10.2021 11:04

Strażacy nadal usuwają powalone drzewa. A dziś wciąż obowiązują ostrzeżenia IMGW dla kilku województ

Strażacy nadal usuwają powalone drzewa. A dziś wciąż obowiązują ostrzeżenia IMGW dla kilku województw.

Foto: PAP/Aleksander Koźmiński

W sumie synoptycy wydali ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla trzech województw.

Piątek był kolejnym wietrznym dniem, choć siła wiatru była nieco mniejsza, niż w czwartek. Najwięcej pracy straż pożarna przeprowadziła miała w województwie dolnośląskim, gdzie wyjeżdżano 300 razy.

Na Mazowszu odnotowanych zostało 290 interwencji, na Kujawach - 287, w Wielkopolsce - 271, a na Ziemi Łódzkiej – 163.

Czytaj więcej

Pożar wieżowca w Toruniu. Nie żyje jedna osoba

Z powodu wichur w wielu domach nadal nie ma prądu. Kłopoty ma ponad 20 tys. odbiorców - podał wczoraj wieczorem na Twitterze Marek Kubiak, zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Najwięcej na Mazowszu - 5684 odbiorców, na Dolnym Śląsku – 557 i w województwie łódzkim - 2519.

Nadal obowiązują ostrzeżenia wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Na terenie dwóch województw, gdzie ma wiać najsilniej, nadal ważny jest alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

IMGW informuje, że najmocniej będzie wiało na północnych krańcach województwa zachodniopomorskiego. Prognozowane jest wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 45 km/h do 60 km/h, w porywach do 90 km/h, z kierunków zachodnich.

Z kolei na północnych krańcach województwa pomorskiego przewidywane jest wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 90 km/h, z zachodu i północnego zachodu. Ostrzeżenie pierwszego stopnia wydano też dla północno-zachodnich krańców województwa warmińsko-mazurskiego.

Czytaj więcej

Marsz Równości w Lublinie. Będą utrudnienia i objazdy

Tam według synoptyków prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 75 km/h, z zachodu i północnego zachodu. Lokalnie możliwe są także burze.

Ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia oznacza, że przewidywane się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Możliwe są m.in. utrudnienia w ruchu drogowym, zakłócenia w przebiegu imprez plenerowych.

- Warto pamiętać aby zabezpieczyć coś co może zostać uszkodzone, żeby nie parkować pod drzewami oraz by nie wychodzić z domu, gdy nie ma takiej potrzeby – radzi w rozmowie z portalem nowości.com.pl mł. bryg. Arkadiusz Piętak, rzecznik KW PSP w Toruniu.

W sumie synoptycy wydali ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla trzech województw.

Piątek był kolejnym wietrznym dniem, choć siła wiatru była nieco mniejsza, niż w czwartek. Najwięcej pracy straż pożarna przeprowadziła miała w województwie dolnośląskim, gdzie wyjeżdżano 300 razy.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Kraj
Alert pogodowy dla Polski: W weekend może spaść do 65 cm śniegu
Kraj
Tomasz Krzyżak i Piotr Litka nominowani do Grand Press za cykl w "Rzeczpospolitej"
Kraj
Znamy wyniki 30. Akcji Sprzątanie świata - Polska!
Kraj
Inauguracja XXII edycji Programu Stypendiów Pomostowych
Kraj
Dziś poznamy laureata XXIII edycji Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości