Aleksander Kwaśniewski: Stany Zjednoczone nie zostawią sprawy TVN

Administracja amerykańska zareaguje na zmianę ustawy medialnej – uważa Aleksander Kwaśniewski, były prezydent RP.

Publikacja: 12.08.2021 21:00

Aleksander Kwaśniewski: Stany Zjednoczone nie zostawią sprawy TVN

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz guzraf Rafał Guz

Czy Polska straci na arenie międzynarodowej przez lex TVN?

Straci, dlatego że podważamy nienaruszalne zasady, zapisane w umowach, choćby o wzajemnej ochronie inwestycji ze Stanami Zjednoczonymi. Ta dyskusja przeniesie się na poziom polityczny, czego najlepszym dowodem jest wypowiedź Antony'ego Blinkena, sekretarza stanu USA. Jeżeli czwarta najważniejsza osoba w USA reaguje po głosowaniu w Sejmie tego samego dnia na lex TVN i ostrzega Polskę, to znaczy, że czeka nas trudna rozmowa z naszym strategicznym partnerem w sytuacji, w której nie mamy argumentów. Jarosław Kaczyński jest przekonany, że jego wspaniała polityka, rozdane pieniądze i stanowiska powinny mu dawać 50–60 proc. poparcia społecznego. A on ma 30 proc. Winnym tego najłatwiej uczynić opozycję, zagranicę i media, szczególnie takie, które są niezależne. Rzecz nie jest nowa, Viktor Orbán robił to wcześniej na Węgrzech...

I udało mu się podporządkować media.

Może dlatego, że był pierwszy w UE i nie patrzono na to z odpowiednią uwagą. W przypadku Polski tej uwagi będzie już więcej.

Różnica między Polską a Węgrami jest taka, że my mamy silne społeczeństwo obywatelskie. Polacy będą protestować i tego nie będzie się dało nie zauważyć. Świat będzie to widział. Węgrzy byli za spokojni, przyjmując autorytarne pomysły Orbána. Tę walkę trzeba dalej prowadzić. Ona będzie trudna, najbliższe miesiące będą gorące i nieprzyjemne. To, co w środę działo się w Sejmie, wywołało we mnie obrzydzenie. Takiego łamania zasad, takiego naśmiewania się z demokracji nie widziałem od dawna, a może wręcz nigdy w polskim parlamencie.

Koncesja dla TVN 24 wygasa 26 września. Jeżeli nie zostanie przedłużona i jeżeli po wakacjach ustawa wejdzie w życie, to stacja zniknie z polskiego rynku?

Nie zniknie. Do momentu powrotu ustawy do Sejmu będziemy mieli wiele działań dyplomatycznych. Spodziewam się w najbliższym czasie zdecydowanej wypowiedzi kongresmenów amerykańskich, przyjedzie ambasador Mark Brzezinski, więc będzie się wiele działo. Będzie coraz więcej argumentów ujawnianych. PiS mocno ryzykuje. Pytanie też, jak np. wyborcy Kukiz '15 będą oceniali swoich posłów. Nikt szczypać się nie będzie.

TVN 24 i prawnicy Discovery pracują nad tym, żeby rozwiązać problem, gdyby ustawa przeszła. Np. można część udziałów sprzedać komuś na świecie. Paradoksalne byłoby, gdyby na 51 proc. udziałów Discovery znalazło nabywcę np. w Niemczech. Będzie wtedy polityczne pytanie do PiS, na czym polega różnica między inwestorem amerykańskim a niemieckim. TVN nie zniknie z Polski, a TVN 24 nie przestanie nadawać, tego jestem pewien.

współpraca Jakub Mikulski

Kraj
Relacje, które rozwijają biznes. Co daje networking na Infoshare 2025?
Kraj
Tysiąc lat i ani jednej idei. Uśmiechnięta Polska nadal poszukuje patriotyzmu
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Kraj
Jak będzie wyglądać rocznica koronacji Chrobrego? Czołgi na ulicach stolicy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Kraj
Walka z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. „Pożar nie jest opanowany”
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne