Polska i Wielka Brytania mają wspólną historię, która napawa nas dumą. O naszej wyjątkowej więzi przypomniało mi kilka tygodni temu odsłonięcie przez naszego premiera pierwszej w Wielkiej Brytanii stałej wystawy poświęconej pamięci 145 polskich lotników. Upamiętnia ona bohaterstwo Polaków w Bitwie o Anglię, którzy za swoje niezwykłe zasługi otrzymali cztery Krzyże Wybitnej Służby Lotniczej. W najczarniejszych dniach naszej historii byliście zawsze z nami – na lądzie i na morzu. Nasze wojska walczyły ramię w ramię od Afryki Północnej po Holandię, a polskie załogi zatapiały okręty i wspierały konwoje podczas Bitwy o Atlantyk. Nie zapomnimy także męstwa i odwagi Polaków, które uzmysłowiła mi wystawa w Muzeum Powstania Warszawskiego podczas mojej zeszłorocznej wizyty w Warszawie.
Zmiany w obronności
Ale Polskę i Wielką Brytanię łączy nie tylko wspólna przeszłość – mamy także wspólną teraźniejszość. Dziś pozostajemy zjednoczeni w obronie pokoju i wolności.
Właśnie dlatego podejmujemy wspólne ćwiczenia wojskowe, a nasze służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo dzielą się informacjami.
To również dlatego 140 brytyjskich żołnierzy stacjonuje teraz w Orzyszu, pełniąc służbę w ramach Wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO, a nasze samoloty strzegą europejskiej przestrzeni powietrznej.
Podejmując w Londynie premiera Mateusza Morawieckiego, premier Boris Johnson obiecał, że „szeroko zakrojone, żywe i zróżnicowane partnerstwo" nadal będzie przynosić korzyści naszym krajom w nadchodzących latach. A w ostatnio opublikowanym Zintegrowanym Przeglądzie Bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii niosącym największe w obrębie jednego pokolenia zmiany w polityce obrony potwierdziliśmy, że Polska jest kluczowym partnerem w kontekście bezpieczeństwa euroatlantyckiego.