Komisja Wspólna Rządu i Episkopatu spotka się w środę. Wśród poruszanych tematów znajdzie się kwestia nieistniejącej już Komisji Majątkowej i sprawa procedury zmian w ustawie o stosunku państwa do Kościoła katolickiego.
Jak powiedział rzecznik episkopatu ks. Józef Kloch, choć taka procedura istnieje, warto ją jednak „odświeżyć", jeśli dojdzie w przyszłości do zmian w ustawie. O co chodzi?
W grudniu 2010 r. posłowie przegłosowali rządową nowelę ustawy o stosunku państwo – Kościół. Zniosła ona przepisy, na podstawie których utworzono Komisję Majątkową. Tymczasem zgodnie z prawem rząd powinien wcześniej podpisać z Konferencją Episkopatu Polski umowę w sprawie zmian w ustawie. I to niezależnie od tego, że obie strony deklarowały chęć jej likwidacji.
Premier Donald Tusk tłumaczył, że są różne opinie prawników w tej sprawie, i wybrał tę, która mówiła o braku konieczności zawierania umowy.
– Było to niezgodne z konstytucją i konkordatem. Podobnego zdania jest większość specjalistów prawa wyznaniowego – wyjaśnia ekspert w tej dziedzinie ks. prof. Dariusz Walencik, wykładowca Uniwersytetu Opolskiego.