Z okazji Światowego Dnia Kota (17 lutego) Instytut Monitorowania Mediów przeanalizował, jak często w polskim Internecie pojawiają się powiedzenia z kotem związane. Analiza dotyczy materiałów opublikowanych między 1 lutego 2011 roku a 1 lutego 2012.
Górą koci ogon
Tej części kociego ciała używamy w języku polskim najchętniej. Powiedzenie "odwracać kota ogonem" pojawiło się w ciągu tego roku w 6,1 tys. publikacji. Przed "kupowaniem kota w worku" ostrzegaliśmy aż w 5,3 tys. artykułów.
"Kocia łapa" też przysłużyła się internautom. By nieco sympatyczniej zastąpić nielubiane zwykle słowo konkubinat, o "życiu na kocią łapę" wspominaliśmy ponad 1,3 tys. razy. Zwrot "kocie łapki", choć nie występuje jako związek frazeologiczny, został użyty 170 razy. W 58 tekstach opisywaliśmy w ten sposób ciastka, czekoladki, a nawet pędzelki do makijażu, ale część publikacji dotyczyła "kocich łapek" jako narzędzia tortur, służącego do obdzierania ze skóry.
Uznaniem internautów cieszył się koci wdzięk. W 700 artykułach pojawiło się sformułowanie "kocie ruchy", w 55 - "zwinny jak kot". Charakterystyczne dla czworonoga umiłowanie wolności upamiętniliśmy w 130 tekstach frazą "kot zawsze chodzi własnymi drogami".