Eksperci, ale i rodzice dzieci zastanawiają się, dlaczego w tej sprawie panuje tyle stereotypów i dlaczego pomoc państwa nie jest wystarczająca.

Jonatan Laksa nazywany jest przez swoich rodziców kosmitą. Urodził się z trisomią 21, szerzej znaną jako zespół Downa, kiedyś określany mongolizmem. Chociaż takie urodzenia nie są zjawiskiem marginalnym – dotyczą jednego dziecka na 650 urodzeń – wciąż jest problem, jak o nich mówić i jakiego języka używać. Dzieci z tym zespołem są często uzdolnione i bardzo chętnie biorą udział  w społecznych działaniach. Dowodem na to jest Teatr 21 odwołujący się w nazwie do chromosomu 21, odpowiadającego za zespół cech charakterystycznych dla osób z zespołem Downa. O poważnej instytucji teatralnej działającej w słusznej sprawie pisze Mike Urbaniak.

O stereotypach pisze też Jerzy Ziemacki. Zastanawia się, dlaczego jedzenie koniny budzi w Europie takie kontrowersje? Handel końskim mięsem odbywa się w asyście protestujących, a potrawy z koniną sprzedawane są spod lady.

Najnowsze wydanie prezentuje też portret Kasi Nosowskiej, piosenkarki, która  opowiada o sobie i zespole Hey w chwili, gdy jej nowy album staje się kolejną platynową płytą.  „Przekrój" przygotował też przegląd mobilnych aplikacji, które zastępują tradycyjnych przewodników. – Spacerując po mieście, otrzymasz z telefonu sygnał za każdym razem, kiedy znajdziesz się w pobliżu interesującego miejsca – pisze Marianna Saska.