Łódzki cmentarz należy do parafii. Łódzka kuria wydał w tej sprawie oświadczenie. Napisała w nim, że wyraża głęboki żal wobec aktu wandalizmu do jakiego doszło na terenie cmentarza pod wezwaniem św. Antoniego w Łodzi, w wyniku którego uległo uszkodzeniu ponad 300 nagrobków.
Kuria podkreśliła także, że we współpracy z policją, podjęła wszelkie możliwe działania mające na celu zabezpieczenie miejsca zdarzenia i utrwalenie dowodów zapewniających możliwość dochodzenia stosownych roszczeń na drodze prawnej. Rodziny, którym groby zniszczono pouczono, że mogą być oskarżycielami w procesie karnym czy też mogą wystąpić do sądu z pozwem na drodze cywilnej. - Zgodnie z regulaminem cmentarza - za zniszczenia powstałe w wyniku aktów wandalizmu zarząd cmentarza nie ponosi odpowiedzialności – podkreśliła kuria.
Dostać pieniądze od sprawców będzie jednak bardzo trudno. – W postępowaniu karnym sąd może orzec naprawienie szkody, i na pewno w tej sprawie będziemy o to wnioskować, ale na pewno trudno będzie to wyegzekwować od sprawców – przyznaje prok. Kopania. Powód jest prosty. Kamieniarze nie dysponują majątkiem, z którego mogliby pokryć straty.
Jak się zabezpieczyć przed taką sytuacją? Rozwiązaniem może być ubezpieczenie grobu. Proponuje je wiele towarzystw. - Od kilkunastu lat można ubezpieczyć nagrobki. Z roku na rok obserwujemy niewielki wzrost zainteresowania tego typu ubezpieczeniami. Średnio o sześć procent rocznie. Najczęściej na takie ubezpieczenie decydują się mieszkańcy dużych miast – mówi Agnieszka Rosa, z PZU. Dodaje, że najprostszą metodą ubezpieczenia grobu jest objęcie go ochroną razem z polisą na mieszkanie czy dom jako tzw. opcję dodatkową. – Można oczywiście też dodatkowo ubezpieczyć sam nagrobek – tłumaczy przedstawicielka PZU. Tłumaczy. Ze ubezpieczeniem objęty jest grobowiec albo tradycyjny nagrobek składający się z płyty umieszczonej na cokole wraz z tablicą napisową oraz rzeźbami i innymi elementami ozdobnymi. Istnieje również możliwość ubezpieczenia ławeczki przy nagrobku lub nawierzchni wyłożonej dookoła nagrobka.
Co obejmuje polisa? - Ubezpieczenie chroni nagrobek przed skutkami działania sił przyrody i żywiołów: powodzią, opadami deszczu i śniegu, huraganem, gradobiciem, upadku drzew lub masztów, trzęsieniem ziemi czy uderzeniem pojazdu. Odszkodowanie otrzymamy też w razie kradzieży całego nagrobka lub jego elementów np. rzeźb lub wazonów, o ile są one przymocowane na stałe do nagrobka lub grobowca. Ubezpieczenie nagrobka chroni także przed ryzykiem dewastacji rozumianej jako umyślne zniszczenie przez osobę trzecią – tłumaczy Agnieszka Rosa.
Podkreśla, że z ochrony ubezpieczeniowej wyłączone są szkody powstałe wskutek działania zarządów nekropolii, przedsiębiorstw pogrzebowych i firm kamieniarskich. Ubezpieczyciel nie odpowiada również za zniszczenia płyty nagrobnej w wyniku, osuwania, zapadaniem się ziemi lub osmolenia, pobrudzenia zniczem.