Szef MSZ pytany, czy popiera akcję "Rzeczpospolitej" zniesienia wiz dla Ukrainy, powiedział: "Akcja słuszna, proszę zauważyć, że wobec kraju, który reformuje - Mołdawii - Komisja Europejska dokładnie tę decyzję podjęła w przeddzień szczytu w Wilnie. Jesteśmy za zwolnieniem Ukraińców z wiz, tylko to też wymaga reformatorskich działań rządu ukraińskiego".

Jak zauważył, ministrowie spraw wewnętrznych krajów unijnych nie zrezygnują z warunków technicznych zniesienia wiz dla Ukraińców. - Jak tylko Ukraina wypełni techniczne warunki, to jest wola, żeby ruch bezwizowy wprowadzić - zadeklarował szef MSZ.

Szef MSZ Radosław Sikorski uważa, że optymalny scenariusz dla Ukrainy to porozumienie głównych sił politycznych na rzecz bolesnych reform, które doprowadzą kraj do Europy i zapewnią pomoc międzynarodową. Jego zdaniem reformy są też warunkiem zniesienia wiz dla Ukraińców.

Minister zdecydował wczoraj, że wybierze się jutro z wizytą na Ukrainę. - Pobyt kilkudziesięciu ministrów spraw zagranicznych będzie rękojmią nieeskalowania sytuacji - tłumaczył Sikorski w radiowej Jedynce. Podkreślił też, że podczas swojego pobytu na Ukrainie spotka się przedstawicielami władz, jak i opozycji. Sikorski weźmie udział w Kijowie w posiedzeniu rady ministrów spraw zagranicznych OBWE.

Apel „Rzeczpospolitej": Znieśmy wizy dla Ukraińców!

Zdaniem szefa MSZ, Ukraina - poprzez brak reform i posiadanie skorumpowanej gospodarki - "stoi na krawędzi bankructwa". - Ma niewydolną i skorumpowaną gospodarkę, potrzebuje zasilania z zewnątrz - powiedział szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski przedstawiając dla Ukrainy cztery scenariusze. Jak wyjaśnił dwa są mało realistyczne i dwa prawdopodobne.

Wśród mało realistycznych wymienił możliwość nacisku UE na Rosję, by zdjęła swój bojkot handlowy Ukrainy. Drugim mało realistycznym byłoby fakt, że UE nie zwracając uwagi na brak reform "wysupłałaby" miliardy euro, by Ukrainie szybko pomóc.

Jak ocenił, scenariusz "realistyczny i optymalny" jest taki, że Ukraina podpisuje umowę stowarzyszeniową z Unią, zaczyna reformy - co oznacza odblokowanie wielomiliardowej pomocy z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. - Drugi scenariusz (realistyczny) jest taki, że Ukraina idzie do unii celnej i Rosja wtedy, być może, wypełnia obietnicę obniżki cen gazu, dużych pożyczek, prolongat spłaty zadłużenia - zaznaczył.

Zdaniem Sikorskiego, władze ukraińskie jeszcze miesiąc temu realizowały "europejski scenariusz, a teraz chyba idą scenariuszem, ku unii celnej (z Rosją)".

Na Ukrainie od ponad dwóch tygodni trwają protesty niezadowolonych z niepodpisania przez władze umowy o stowarzyszeniu z UE. W sobotę i niedzielę milicja użyła wobec demonstrantów siły, za co opozycja obwinia rządzących.

Zobacz galerię zdjęć

W związku z tymi wydarzeniami złożono wniosek o dymisję rządu. Parlament Ukrainy nie przyjął jednak wczoraj rezolucji o wotum nieufności dla rządu premiera Mykoły Azarowa.