Nieobliczalny Kukiz i rozdział z Kościołem

Jak wyglądały kulisy kampanii prezydenckiej Pawła Kukiza i ile kosztowała opowiada Robert Raczyński, jeden z jej twórców w obszernym wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”.

Aktualizacja: 22.07.2015 11:33 Publikacja: 22.07.2015 09:17

Jeremi Jędrzejkowski

Jeremi Jędrzejkowski

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompala

„Kukiz to partner nieobliczalny", „nie mamy czasu oglądać się na Pawła", w jego otoczeniu „jak w ZSRR w komunistycznej partii – trwa wycinanie niewygodnych towarzyszy z niewygodnych zdjęć" – tylko niektóre ze stwierdzeń padających w tej rozmowie. O finansowaniu kampanii muzyka pisze dziś nieco także „Gazeta Wyborcza".

„Rzeczpospolita" pisze także o ważnym stanowisku Trybunału Konstytucyjnego ws. ebooków. TK uważa, że nie ma powodu, by VAT na elektroniczne książki był wyższy.

„Rzeczpospolita" opisuje plany Lotniska Chopina w Warszawie. Port chce być liderem w regionie. Opisuje także rosnącą temperaturę wokół prywatyzacji PKP Energetyka. Otóż opozycja – PiS i SLD – chcą wstrzymać cały proces, bo faworytem w wyścigu o firmę dostarczającą kolejom prąd nie jest jedna z państwowych firm energetycznych, a prywatny i do tego zagraniczny podmiot, fundusz CVC Capital Partners.

W obszernym wywiadzie Paweł Szałamacha – typowany na ważnego ministra w ewentualnym rządzie PiS po ewentualnej wygranej wyborczej – przedstawia plan PiS dotyczący finansów publicznych. W skrócie sprowadza się do tego, ile i komu partia Jarosława Kaczyńskiego rozda pieniędzy, jak tylko dojdzie do władzy, czyli w praktyce od stycznia 2016. A komu zabierze – tu nie ma zaskoczenia: przede wszystkim supermarketom i sektorowi finansowemu.

„Gazeta Wyborcza" w tekście czołówkowym opisuje precedensową sytuację w Poznaniu: prezydent miasta, jako pierwszy z włodarzy dużych ośrodków, ujawnił oczekiwania finansowe instytucji kościelnych wobec miasta. Wskazuje, że nie chce iść na wojnę z Kościołem, a jedynie uzdrowić z nim relacje.

Reklama
Reklama

W „Wyborczej" także obszerny wywiad z Jarosławem Gowinem. Przede wszystkim o PiS.

„Dziennik Gazeta Prawna" porusza temat umów tzw. śmieciowych, wskazując, że rekordzistą w takich umowach jest... Ministerstwo Kultury...

Głównym tematem „Parkietu" są dziś nasilające się spadki na rynku surowców. Tanieją złoto, ropa, miedź...

A „Puls Biznesu" punktuje „Dewelopera o dwóch twarzach". Chodzi o firmę Włodarzewska, która z obligacjami na rynku Catalyst ociera się o bankructwo. Jak pisze gazeta, prezes „nie przyjmuje tego do wiadomości".

Kraj
Nowa Tęcza w ogniu pytań. Kontrowersje wokół odbudowy „Łuku LGBT”
Kraj
„Polityczne Michałki”: Hołownia między młotem a kowadłem, Tusk w trybie i stroju kryzysowym
Kraj
Rzeź wołyńska: wytracić Polaków, wyrugować polskość
Kraj
Uchwała antyalkoholowa skonstruowana pod Żabki? Radni o prohibicji w Warszawie
warszawa
Radni stołecznego Bemowa proponują budżet obywatelski w szkołach. Co na to urząd dzielnicy?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama