Odnowią lwowskie lwy

Monumentalne lwy z cmentarza Orląt we Lwowie zostaną odnowione.

Aktualizacja: 03.01.2016 15:35 Publikacja: 03.01.2016 12:17

Rzeźby lwów powróciły na cmentarz Orląt

Rzeźby lwów powróciły na cmentarz Orląt

Foto: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Po 45 latach tułaczki i prób wymazania ich znaczenia w historii Polski, bez wielkiego rozgłosu, dwa monumentalne lwy wróciły na Cmentarz Obrońców Lwowa. Stanęły przy łuku chwały. W latach 70 zostały stamtąd usunięte przez władze sowieckiej Ukrainy – jeden z nich został potem ustawiony przy drodze z Lwowa na Tarnopol, drugi zaś przy rondzie na Kulparkowie w pobliżu szpitala psychiatrycznego.

Przed wojną lwy miały tarcze herbowe Lwowa i Rzeczpospolitej z odciśniętymi zawołaniami „Zawsze wierny" oraz „Tobie Polsko". Komuniści tarcze te skuli.

W 2005 roku, kiedy doszło do powtórnego poświęcenia odbudowanego cmentarza, stronie polskiej nie udało się zdobyć zgody na powrót figur lwów. Przez wiele lat na ten temat prowadzone były rozmowy z władzami miasta Lwowa. Negocjacje nie były nagłaśniania, obawiano się bowiem protestów ukraińskich nacjonalistów. Prace związane z ich powrotem na cmentarz w połowie grudnia koordynowała Fundacja Dziedzictwa Kulturowego.

Jak zapowiada Ministerstwo Kultury wiosną obie figury zostaną poddane konserwacji. Strona polska pokryje też koszty wykonania replik lwów, które zostaną umieszczone w miejscu, gdzie przez lata stały oryginalne figury.

Twórcą założenia architektonicznego cmentarza był Rudolf Indruch - uczestnik walk o Lwów i student Wydziału Architektury Politechniki Lwowskiej. W 1921 r. wygrał on konkurs na zaplanowanie cmentarza. To on przy głównym wejściu ustawił dwa kamienne lwy. Odsłonięcie Pomnika Chwały, łukowej gloriety złożonej z 3 pylonów oraz 12 kolumn, która okalała cmentarz miało miejsce 11 listopada 1934. Cmentarz Obrońców Lwowa stanowi wydzieloną część cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie. Znajdują się na nim mogiły uczestników walk o Lwów, poległych w latach 1918-1920, a także innych osób zasłużonych dla miasta zmarłych w kolejnych latach. W miejscu tym spoczęły szczątki 3 tys. żołnierzy, w grupie tej znalazły się Orlęta Lwowskie czyli poległa w czasie walk o Lwów w 1918 roku młodzież szkolna i studenci. Na cmentarzu tym zostali pochowani znani dowódcy np. Czesław Mączyński, komendant obrony Lwowa, Tadeusz Jordan Rozwadowski, generał broni, szef Sztabu Generalnego w czasie wojny polsko – bolszewickiej, Ludwig Rydygier, generał brygady, profesor medycyny,

Nekropolia ta została zdewastowana w latach 70. na polecenie władz Związku Sowieckiego. Pomniki zostały rozjechane przez sowieckie czołgi. Rekonstrukcja Cmentarza Orląt i podniesienie go ze zniszczeń była możliwa dzięki pracownikom firmy Energopol, którzy spontanicznie zaczęli porządkować teren nekropolii w 1989 roku. Ich prace wielokrotnie były przerywane, przeciwko odnowieniu cmentarza protestowali ukraińscy nacjonaliści.

Uroczystość ponownego otwarcia cmentarza odbyła się 24 czerwca 2005 r. Uczestniczyli w niej prezydenci Polski i Ukrainy.

Kraj
Relacje, które rozwijają biznes. Co daje networking na Infoshare 2025?
Kraj
Tysiąc lat i ani jednej idei. Uśmiechnięta Polska nadal poszukuje patriotyzmu
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Kraj
Jak będzie wyglądać rocznica koronacji Chrobrego? Czołgi na ulicach stolicy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Kraj
Walka z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. „Pożar nie jest opanowany”
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne