Celowi temu służy Millennium Project, a w jego ramach wyhodowanie odmiany winorośli przystosowanej do ewentualnej uprawy na Czerwonej Planecie. Będzie się ona wywodzić z odmian gruzińskich – w tym regionie uprawa winnej latorośli rozpoczęła się ok. 8000 lat temu.
Winorośl macierzysta
– Jeśli uda nam się pewnego dnia żyć na Marsie, Gruzja powinna wnieść do tego swój wkład. Nasi przodkowie dali Ziemi wino, a teraz my powinniśmy zrobić to samo na Marsie – powiedział Nikoloz Doborjginidze, założyciel gruzińskiej agencji badań kosmicznych, doradca w Ministerstwie Edukacji i Badań Naukowych.
Oczekiwania wobec tej potencjalnej odmiany są bardzo wysokie, musi być odporna na promieniowanie kosmiczne, marsjański pył i inne wyzwania agrotechniczne trudne do przewidzenia, z jakimi zetkną się koloniści.
Prace nad szczepem Mars-friendly rozpoczęły się w 2016 r., gdy Elon Musk ogłosił kosmiczne plany SpaceX, które powinny doprowadzić do załogowej misji na Marsa w 2024 r. Być może matką marsjańskiej winorośli zostanie rkatsiteli, która uchodzi za jedną z najstarszych odmian winorośli uprawianych w Gruzji i na świecie. Badania genetyczne wykazały jej bliskie pokrewieństwo z populacjami dzikiej winorośli leśnej (Vitis sylvestris) spotykanymi współcześnie w Gruzji. Odmiana ta była przed wiekami wyselekcjonowana bezpośrednio z dziko rosnących krzewów. Nazwa pochodzi od czerwonawych pędów (rka – winny pęd, citeli – czerwony).
Naukowcy pracujący w ramach Millennium Project zamierzają stworzyć w Tbilisi laboratorium, w którym ingerencja człowieka we wzrost i rozwój roślin będzie ograniczona do minimum. Będzie ono sztucznie oświetlone. W podobnych warunkach będzie się rozwijało marsjańskie rolnictwo i w takich warunkach, ale na Ziemi, naukowcy chcą uzyskać szczep winorośli przydatny na Marsie.