Wystrzelona z bazy na atolu Kwajalein na Pacyfiku rakieta Pegasus wyniosła na orbitę satelitę IBEX (Interstellar Boundary Explorer).
W ciągu najbliższych tygodni satelita wprowadzony zostanie na docelową orbitę eliptyczną, której apogeum, czyli punkt najdalej oddalony od Ziemi, znajdzie się o 50 długości ziemskiego promienia (ok 319 tys. km). Głównym celem satelity będzie badanie granicznych obszarów Układu Słonecznego, tzw. interfejsu heliocentrycznego, w którym wiatr słoneczny styka się z napływającą materią międzygwiazdową, nie dopuszczając jej do wnętrza Układu Słonecznego. Powstają w tym procesie neutralne atomy wodoru, z których część dociera do orbity Ziemi. Te atomy obserwowane będą przez satelitę IBEX.
Naukowcy zastosowali metodę, która pozwala na badanie rejonów Układu Słonecznego położonych ponadstukrotnie dalej od nas niż Słońce.
W opracowaniu metody wzięli udział naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN, oprócz kolegów z USA, Szwajcarii i Niemiec. Członkiem zespołu, który opracował program misji od 2002 r., jest dr hab. Maciej Bzowski z CBK. Dr inż. Marek Hłond opracował oprogramowanie wspomagające czujnik gwiazd.
Autorem programu, który pozwala opisać funkcje transmisji atomów neutralnych wykrywanych przez sondę, jest dr Maciej Bzowski. Oba pakiety włączone są do oprogramowania naziemnego misji działającego w IBEX Science Operations Center w Boston University.