W ciągu kilku ostatnich lat badacze odnajdywali globy podobne do Ziemi rozmiarem lub takie, gdzie przynajmniej temperatura na powierzchni była podobna. Ale ciągle brakuje planety, która byłaby prawdziwą kopią naszego świata.
– Jestem absolutnie przekonany, że pierwsza kopia Ziemi zostanie odkryta w przyszłym roku – powiedział portalowi Space.com Abel Mendez, szef Planetary Habitability Laboratory na Uniwersytecie Portoryko w Arecibo.
Pierwsza egzoplaneta (tak astronomowie nazywają globy spoza Układu Słonecznego) odkryta została na orbicie gwiazdy podobnej do Słońca w 1995 roku. Dziś jest już znanych ponad 800 egzoplanet.
Niepełny katalog
Od czasu premiery w marcu 2009 roku Kosmiczny Teleskop Kepler wytypował już 2,3 tys. planet potencjalnie zamieszkanych. Do tej pory naukowcy potwierdzili zaledwie 100, ale szacują, że co najmniej 80 proc. okaże się prawdziwymi odkryciami.
Pierwsze poznane egzoplanety były gorącymi gazowymi olbrzymami, podobnymi do Jowisza, przemierzającymi orbity bardzo blisko swoich macierzystych gwiazd. Na początku poszukiwań były jedynymi obiektami, które można było wykryć, nadal są zresztą najłatwiejsze do zidentyfikowania. Ale z czasem coraz doskonalsze instrumenty pozwoliły łowcom planet udoskonalić techniki poszukiwań, umożliwiając odkrywanie mniejszych i bardziej odległych od swoich gwiazd planet tych najbardziej poszukiwanych – podobnych do naszej Ziemi.