Prace nad szczegółami technicznymi mają ruszyć jeszcze w tym miesiącu. Umożliwi to wydana kilka dni temu decyzja specjalnej komisji Europejskiej Agencji Kosmicznej o kontrakcie opiewającym na 350 mln euro dla Airbus Defence & Space.
Misja o nazwie JUICE (JUpiter ICy moons Explorer) ruszy na pokładzie rakiety Ariane 5 z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Przewidywana obecnie data startu to czerwiec 2022 roku. Do okolic Jowisza pojazd dotrze dopiero w 2030 roku.
JUICE to jedna z najbardziej ambitnych misji Europejskiej Agencji Kosmicznej, która przeszła z fazy planowania do realizacji. Wiadomo już, że pojazd będzie składany we francuskiej Tuluzie, a instrumenty naukowe zostaną dostarczone przez 16 europejskich krajów. Dwa powstają z udziałem specjalistów z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Swoje dołoży nawet Japonia i amerykańska NASA, która zresztą również planuje misję do zbadania sąsiedztwa Jowisza.
Co tam jest takiego interesującego, co naukowcy koniecznie chcą sprawdzić? Najkrótsza odpowiedź: obok Ziemi to prawdopodobnie najlepsze miejsce do powstania i utrzymania życia w Układzie Słonecznym. Głównym podejrzanym nie jest oczywiście sam Jowisz, ale jego trzy księżyce: Ganimedes, Kallisto i Europa.
Europa zbada Europę
Ganimedes to największy księżyc Jowisza i zarazem największy księżyc w Układzie Słonecznym. Jest większy niż planeta Merkury – choć ma o połowę mniejszą masę. Astronomowie na podstawie danych zebranych przez teleskop Hubble'a oraz z misji Galileo doszli do wniosku, że glob ten pod zamrożoną powierzchnią kryje potężny ocean wody „przekładany" warstwami lodu o różnej gęstości. Ganimedes ma nawet polarne czapy lodowe na biegunach.