Ocean pod powierzchnią kolejnego księżyca Saturna? Nawet 32 km pod lodem

Pod powierzchnią księżyca Mimas, który jest najbliższym z 82 naturalnych satelitów Saturna, może znajdować się ocean - wynika z opublikowanych właśnie badań.

Publikacja: 25.01.2022 07:22

Saturn

Saturn

Foto: Adobe Stock

- Jeśli na Mimas jest ocean, należy on do nowej klasy niewielkich, "ukrytych" oceanicznych światów, istnienia których nie widać na powierzchni - mówi Alyssa Rhoden, autorka badań. Rhode jest pracownikiem naukowych Południowo-zachodniego Instytutu Badawczego w Boulder (Kolorado).

Wyniki badań Rhoden opublikowano w ubiegłym tygodniu na łamach magazynu "Icarus".

Księżyc Mimas został odkryty w 1789 roku przez angielskiego astronoma Williama Herschela. Sonda Voyager wykonała zdjęcie księżyca w 1980 roku, a sonda Cassini przelatywała w pobliżu księżyca Mimas w czasie badania Saturna między 2004 a 2017 rokiem.

Mimas znajduje się 186 tys. km od Saturna. Okrąża planetę w ciągu 22 godzin. Powierzchnia księżyca pokryta jest kraterami - największy z nich ma średnicę 130 km.

Księżyc ma niemal w całości składać się z lodu.

Czytaj więcej

Życie na wyciągnięcie ręki

Zanim misja Cassini dobiegła końca w 2017 r., wykryła oscylację w rotacji księżyca, która sugerowała, że ​​Mimas może zawierać podpowierzchniowy ocean.

Podpowierzchniowe oceany mają istnieć również m.in. na księżycu Jowisza, Europie i dwóch innych księżycach Saturna - Tytanie i Enceladusie. Jednak w odróżnieniu od nich w przypadku księżyca Mimas nic na jego powierzchni nie wskazywało na to, że pod powierzchnią może znajdować się płynny ocean. - Sądziliśmy, że to po prostu zamrożona bryła lodu - przyznaje Rhoden i dodaje, że Enceladus i Europa to księżyce, które "wykazują oznaki aktywności geologicznej" podczas gdy "powierzchnia Mimasa była myląca".

Księżyc Mimas został odkryty w 1789 roku

Istnienie podpowierzchniowego oceanu na księżycu Mimas - jak mówi badaczka - "znacznie rozszerzy definicję świata, w którym może istnieć życie".

Mimas jest zawsze zwrócony do Saturna tą samą stroną, jak ziemski Księżyc. Istnienie podpowierzchniowego oceanu na tym księżycu ma odpowiadać zjawisko określane jako "ogrzewanie pływowe".

Modele badawcze zastosowane przez naukowców, które miały odtworzyć oscylację w rotacji księżyca wykazały, że na Mimas może istnieć ocean pod grubą na 22,5-32 km powłoką lodu.

Kosmos
Internet obiegły nagrania zielonej kuli ognia nad Australią
Kosmos
Wielkimi krokami zbliża się Copernicus Festival 2023: Kosmos
Kosmos
Astronomowie zobaczyli "kulę ognia większą 100 razy od Układu Słonecznego"
Kosmos
Tajemniczy chiński statek kosmiczny wrócił na Ziemię po 276 dniach
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Kosmos
W ciągu 7 lat Chińczycy mają wylądować na Księżycu i założyć tam bazę
Kosmos
Tajemnicze błyski nad Kijowem. Spadł satelita NASA