Amerykanie nie wrócą na Księżyc w 2024 roku. W 2025 też nie

Program NASA "Artemis", którego celem jest ponowne lądowanie człowieka na Księżycu, opóźni się jeszcze bardziej, niż zakłada to NASA - wynika z audytu, którego wyniki opublikowano w poniedziałek.

Publikacja: 16.11.2021 06:48

Na Księżyc ludzie mają wrócić w ramach misji Artemis 3

Księżyc

Na Księżyc ludzie mają wrócić w ramach misji Artemis 3

Foto: Adobe Stock

arb

Biuro Inspektora Generalnego, organ dokonujący audytu programów NASA podało w poniedziałek, że program Artemis napotyka "techniczne trudności i opóźnienia, uwypuklone przez pandemię COVID-19 i zdarzenia pogodowe.

"Cel NASA, by doprowadzić do lądowania astronautów na biegunie południowym Księżyca, w drugiej połowie 2024 roku, napotyka na liczne, znaczące wyzwania, w tym ryzyka natury technicznej, nierealistyczny harmonogram realizacji i niższy od oczekiwanego poziom finansowania" - głosi raport Biura Inspektora Generalnego. 

93 mld

Tyle dolarów ma kosztować program Artemis do 2025 roku

Z audytu wynika, że, po pierwsze, nowe kombinezony dla astronautów nie będą gotowe przed majem 2025 roku, ze względu na "wyzwania techniczne i brak właściwego finansowania".

Po drugie - jak wykazał audyt - prace nad lądownikiem, który przeniesie astronautów z orbity Księżyca na jego powierzchnię, powierzone firmie SpaceX, "prawdopodobnie" opóźnią się.

Czytaj więcej

Biały Dom chce przekopać Księżyc. Rywale nie próżnują

"Biorąc pod uwagę czas niezbędny do stworzenia i pełnego przetestowania HLS oraz nowych kombinezonów dla astronautów, spodziewamy się, że NASA przekroczy bieżący harmonogram zakładający lądowanie na Księżycu w drugiej połowie 2024 roku, o kilka lat" - czytamy w raporcie.

Misję Artemis 3, która ma zakończyć się lądowaniem na Księżycu, poprzedzi misja Artemis 2, w trakcie której astronauci znajdą się na orbicie Księżyca, ale nie wylądują na jego powierzchni. Z kolei w czasie misji Artemis 1 w kierunku Księżyca zostanie wysłany statek kosmiczny bez astronautów na pokładzie. Misja ta miała odbyć się w lutym 2022 roku, ale - według audytorów - nie dojdzie do niej przed latem 2022 roku.

Ponadto audyt wykazał, że program NASA jest za drogi. Do 2025 roku ma pochłonąć 93 miliardy dolarów, a każdy z pierwszych czterech startów statków kosmicznych, do których dojdzie w ramach programu, ma kosztować po 4,1 mld dolarów. NASA musi "znaleźć sposób, by zmniejszyć koszty" - czytamy w raporcie.

Kosmos
Przełom w badaniach nad Marsem? Na Czerwonej Planecie mógł kiedyś padać deszcz i śnieg
Kosmos
Na odległej planecie istnieje życie? Badacze mówią o przełomie: To najsilniejszy dowód
Kosmos
Nowa, „zielona” kometa na niebie. Wiadomo, kiedy będzie najlepiej widoczna
Kosmos
W Drodze Mlecznej odkryto układ dwóch białych karłów. Obiekty są skazane na zderzenie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Kosmos
Pochodzenie i kształt asteroidy, która miała uderzyć w Ziemię, zaskoczyły naukowców
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne