Pod lupę wzięli minerały powszechne na naszej planecie, o których wiadomo, że występują także na Marsie. Przebadali próbki jarosytu pochodzące z różnych miejsc kuli ziemskiej. W krystalicznej strukturze minerału odkryli aminokwasy, podstawowe składniki białek.
Metodę wykrywania pozostałości po działalności mikroorganizmów chcą wykorzystać do poszukiwania śladów życia na Czerwonej Planecie. Sposób jej zastosowania w kosmosie opisali w „Astrobiology Magazine”.
– Chociaż biologiczne składniki zostały wykryte w skałach nie po raz pierwszy, nowa metoda jest pozwoli odnaleźć nawet niewielką koncentrację aminokwasów i nie wymaga wcześniejszego przygotowania próbek – mówi Nancy Hinman z Uniwersytetu Montany.
Jarosyt to żółtobrązowy minerał, uwodniony siarczan potasu i żelaza. Występuje w wielu miejscach na świecie, w Polsce w Górach Świętokrzyskich i na Śląsku. W 2004 roku łazik Opportunity odkrył ten minerał na Marsie, co naukowcy uznali za dowód istnienia na Marsie płynnej wody w przeszłości.
Jest jeszcze coś, co czyni jarosyt wielce interesującym minerałem: jednym ze stadiów jego powstawania jest utlenianie pirytu (nadsiarczku żelaza). Proces utleniania może być wynikiem działalności mikroorganizmów. – Tempo formowania się pokładów jarosytu byłoby niezwykle powolne bez działalności mikroorganizmów i obecności wody – uważa Hinman.