Reklama
Rozwiń

Sławne zdjęcie nie przedstawia czarnej dziury

Zdjęcie z Teleskopu Horyzontu Zdarzeń nie przedstawia czarnej dziury. To wielka medialna manipulacja. Teleskop zarejestrował materię międzygwiezdną.

Aktualizacja: 21.04.2019 09:29 Publikacja: 21.04.2019 09:24

Pierwsza w historii fotografia czarnej dziury z galaktyki M87

Pierwsza w historii fotografia czarnej dziury z galaktyki M87

Foto: EHT Collaboration

„Zrobiliśmy pierwsze zdjęcie czarnej dziury”, powiedział dyrektor projektu o nazwie Teleskop Horyzontu Zdarzeń (ang. Event Horizon Telescope – EHT), Sheperd S. Doeleman z Centrum Astrofizyki Uniwersytetu Harwarda i Instytutu Smithsona. Taka informacja obiegła media i portale społecznościowe. Tyle, że to nie do końca prawda. Ponieważ czarnej dziury nie da się sfotografować.

Czarne dziury są niezwykłymi obiektami kosmicznymi o ogromnych masach, ale niezwykle kompaktowych rozmiarach. Obecność tych obiektów wpływa na ich otoczenie w ekstremalny sposób, między innymi wypaczając czasoprzestrzeń, co zgadza się z teoria względności Alberta Einsteina. W ich pobliżu możemy zaobserwować pewne zjawisko, które nosi nazwę horyzontu zdarzeń. Jest to strefa otaczająca czarną dziurę, która oddziela obserwatora od zdarzeń, o których zapewne nigdy nie będzie miał on pojęcia. Obserwator może przeniknąć do wnętrza horyzontu, ale żaden sygnał, żadna fala elektromagnetyczna, nawet światło tej strefy opuścić nie może. Wszystko, co przenika przez horyzont zdarzeń od strony obserwatora, znika. To dlatego, że aby cząstka mogła opuścić wnętrze horyzontu musiałaby poruszać się z prędkością większą niż prędkość światła, aby ją uzyskać powinna mieć nieskończenie wielką energię, a to wydaje się niemożliwe. Cząstka, która przekroczy granicę horyzontu zdarzeń może poruszać się tylko w jednym kierunku, to wnętrze czarnej dziury. Jej ruch jest równie nieuchronny jak upływ czasu. Co prawda, fizyka kwantowa przewiduje, że obiekt o tak wielkiej masie powinien emitować promieniowanie (promieniowanie Hawkinga), ale do tej pory nie udało się go zaobserwować. Doktor habilitowany Andrzej Dragan pisze w swojej książce „Kwantechizm czyli klatka na ludzi”, pisze, że rzeczywistość czarnych dziur jest tak niezwykła, że nawet Einstein nie mógł w nią uwierzyć.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Kosmos
Astronomowie odkryli nowy obiekt spoza Układu Słonecznego. Czy zagraża Ziemi?
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Kosmos
Jakie skutki dla Ziemi przyniesie uderzenie asteroidy w Księżyc? Nowe analizy
Kosmos
Polak w kosmosie. Sławosz Uznański-Wiśniewski na pokładzie stacji kosmicznej
Kosmos
„Symbol zaawansowania Polski”. Sławosz Uznański-Wiśniewski z orbity opowiada o swym locie w kosmos
Kosmos
Drugi Polak w kosmosie. Misja Axiom-4: Kapsuła Dragon ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim leci na ISS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama