Pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury

Teleskop Horyzontu Zdarzeń (EHT) wykonał pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury. To Panna A z galaktyki Messier 87 w gwiazdozbiorze Panny.

Aktualizacja: 10.04.2019 15:39 Publikacja: 10.04.2019 15:24

Pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury

Foto: AFP

O tym epokowym wydarzeniu poinformowano na konferencji prasowej, która trwa od godziny 15.

Panna A jest olbrzymią czarną dziurą - jej masę szacuje się na 6,5 miliarda razy większą niż Słońce. Leży 55 mln lat świetlnych od Ziemi.

Informacja o przełomowym dokonaniu została opublikowana w specjalnym wydaniu "The Astrophysical Journal Letters" i ogłoszona na kilku równoczesnych konferencjach prasowych.

- Mamy pierwszy obraz czarnej dziury - powiedział dyrektor projektu EHT  Sheperd S. Doeleman z Center for Astrophysics | Harvard & Smithsonian. - To niezwykły wyczyn zespołu ponad 200 naukowców.

Czarną dziurę sfotografował Teleskop Horyzontu Zdarzeń (EHT) - zestaw naziemnych teleskopów, zaprojektowanych do badania najbardziej ekstremalnych obiektów we wszechświecie.

Stworzenie EHT było ogromnym wyzwaniem, które wymagało modernizacji i połączenia światowej sieci ośmiu wcześniej istniejących teleskopów, rozmieszczonych w różnych trudnych miejscach na dużych wysokościach - na hawajskich wulkanach,  i w Meksyku, w górach w Arizonie i Sierra Nevada, na chilijskiej pustyni Atacama i Antarktydzie.

Teleskopy te to ALMA, APEX, 30-metrowy teleskop IRAM, teleskop James Clerk Maxwell, duży teleskop milimetrowy Alfonso Serrano, matryca Submillimeter, teleskop Submillimeter i teleskop bieguna południowego.

Obserwacje EHT wykorzystują technikę zwaną interferometrią o bardzo długiej linii bazowej (VLBI), która synchronizuje obiekty teleskopowe na całym świecie i wykorzystuje rotację Ziemi, tworząc jeden ogromny teleskop jej wielkości.

Konstrukcja EHT i ogłoszone dziś osiągnięcie stanowią kulminację dziesięcioleci pracy obserwacyjnej, technicznej i teoretycznej. Ten przykład globalnej pracy zespołowej wymagał ścisłej współpracy naukowców z całego świata. Przy tworzeniu EHT współpracowało trzynaście instytucji partnerskich, wykorzystując zarówno istniejącą infrastrukturę, jak i wsparcie różnych agencji. Kluczowe fundusze zostały zapewnione przez amerykańską National Science Foundation (NSF), Europejską Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC) oraz agencje w Azji Wschodniej.

O tym epokowym wydarzeniu poinformowano na konferencji prasowej, która trwa od godziny 15.

Panna A jest olbrzymią czarną dziurą - jej masę szacuje się na 6,5 miliarda razy większą niż Słońce. Leży 55 mln lat świetlnych od Ziemi.

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Kosmos
Astronomowie odkryli tajemnice galaktyki z początku istnienia wszechświata
Kosmos
Astronomowie odkryli najjaśniejszy obiekt we Wszechświecie
Kosmos
Nowe odkrycie astronomów. Ważne pod kątem szukania życia poza Ziemią
Kosmos
Tajemnica czarnych dziur „zombie”
Kosmos
Rosjanin pobił rekord przebywania w kosmosie