Tajemnicza choroba po upadku meteorytu w Peru

5 lat temu, 15 września 2007 roku, w peruwiańskiej wiosce spadł meteoryt. Z krateru powstałego po uderzeniu w Ziemię ognistej kuli wydobywały się cuchnące gazy. To one były przyczyną dolegliwości okolicznych mieszkańców

Publikacja: 15.09.2012 01:01

Tajemnicza choroba po upadku meteorytu w Peru

Foto: AP

Tekst z archiwum "Rzeczpospolitej"

Meteoryt uderzył w Ziemię w pobliżu peruwiańskiego Carancas, 1,3 tys. km na południe od Limy. Świadkowie mówili, że widzieli na niebie ognistą kulę, która zmierzała w ich kierunku. Mieszkańcy opowiadali, że usłyszeli odgłos eksplozji i poczuli drżenie ziemi. W miejscu, gdzie kula uderzyła, powstał krater o głębokości ośmiu i szerokości 20 metrów.

Zapoczątkowało to serię dziwnych wydarzeń. Zachorowało kilkaset osób z Carancas i okolicy. - Mieli bóle głowy, problemy ze wzrokiem, podrażnioną skrę, mdłości i wymioty - opowiadał Nestor Quispe, burmistrz miasta.

Rolnicy  skarżyli się na dziwne zachowanie bydła i owiec, w tym utratę apetytu. - Wystąpiliśmy o przeprowadzenie analiz terenu - mówił Heber Mamani, jeden z mieszkańców. Bali się oni zwłaszcza tego, że skażeniu mogły ulec źródła pitnej wody.

Od początku uznano, że przyczyną złego samopoczucia ludzi i zwierząt były najprawdopodobniej cuchnące gazy, jakie wydobywały się z błotnistego wnętrza krateru. Były one tak silne, że jeden z naukowców, który zjawił się na miejscu, mimo założenia maski skarżył się na podrażnienie gardła i nosa. Jak relacjonował lokalny dziennikarz Martine Hanlon agencji BBC, eksperci ocenili, że gazy powstały w wyniku chemicznej reakcji, do jakiej doszło po kontakcie meteorytu z Ziemią. W rezultacie pod wpływem bardzo wysokiej temperatury stopieniu uległy pokłady siarki, arsenu i innych toksycznych substancji. - Mógł być to wypadek satelity, co jednakże wykluczyliśmy z braku na miejscu zdarzenia radioaktywności - mówił Renan Ramirez z Instytutu Energii Nuklearnej.

Kilka dni później potwierdzono, że zachorowania zostały spowodowane zatruciem arszenikiem: gazy powstały w wyniku reakcji gorącej powierzchni meteorytu z podziemnymi zbiornikami wody gruntowej zatrutej arszenikiem.

Wrzesień 2007

Kosmos
NASA szuka sposobu na sprowadzanie próbek z Marsa. Tanio i szybko
Kosmos
Odszedł Peter Higgs, odkrywca boskiej cząstki
Kosmos
Badania neutrin pomogą rozwiązać zagadkę powstania wszechświata
Kosmos
Księżyc będzie miał własną strefę czasową? Biały Dom nakazał ustalenie standardu
Kosmos
Astronomowie odkryli tajemnice galaktyki z początku istnienia wszechświata