Na orbitę dostał się w mikrosatelicie Strand-1 wystrzelonym na pokładzie indyjskiej rakiety. Ważący 4,5 kg satelita został opracowany przez naukowców ze Space Centre (SSC) i Surrey Satellite Technology (SSTL) Uniwersytetu Surrey.
– Ta misja jest fantastycznym osiągnięciem i hołdem dla ciężkiej pracy inżynierów zaangażowanych w ten projekt – powiedział Martin Sweeting, dyrektor SSC, jednocześnie prezes SSTL. Smartfon został wyposażony w aplikacje zaprojektowane do testowania teorii uwiecznionej przez film science fiction „Obcy – 8 pasażer Nostromo". Teoria mówi, że w kosmosie nikt nie usłyszy krzyku. Smartfon będzie emitował filmy opracowane przez Cambridge University Space Flight. Badacze nagrali ludzi krzyczących, którzy odwiedzili stronę internetową projektu. Na ekranie smartfona pojawią się obrazy z zarejestrowanym głosem. Naukowcy chcą się przekonać, czy jakikolwiek dzwięk wydostanie się z głośników, czy satelita zacznie „krzyczeć". Ponieważ w przestrzeni kosmicznej jest prawie próżnia, fala dźwiękowa nie może się rozchodzić.
Ale praktycznym testem będzie sprawdzenie trwałości w przestrzeni kosmicznej standardowych elementów dostępnych w handlu.
W pierwszej fazie eksperymentu Strand-1 będzie kontrolowany przez standardowy komputer, potem sterowanie przejmie smartfon. W tym celu telefon został wyposażony w szereg programów. Jeden z nich – iTesa – przeznaczony jest do rejestrowania wielkości pola magnetycznego wokół telefonu na orbicie. App 360 będzie robić zdjęcia za pomocą wbudowanego w telefon aparatu i będzie pomagać przy ustalaniu pozycji satelity.