- W przestrzeni kosmicznej istnieją praktycznie nieograniczone ilości niektórych z 44 pierwiastków, których może zabraknąć w przyszłości - powiedział Luis Zea z Wydziału Nauk Geologicznych Uniwersytetu Colorado Boulder. - Wojny przyszłości mogą być napędzane przez ich deficyt, więc jeśli uda nam się znaleźć nowe źródło, pomoże to zmniejszyć ryzyko rozlewu krwi.
Jedna tylko asteroida, (16) Psyche, która znajduje się między Marsem a Jowiszem, zawiera pokłady niklu, żelaza i metali szlachetnych, których wartość szacuje się na 700 miliardów dolarów. W 2022 roku NASA planuje wysłać tam zrobotyzowaną misją badawczą. Górnictwo w przestrzeni kosmicznej może być w związku z tym, czymś więcej niż tylko dobrodziejstwem finansowym. Wiele asteroid jest wypełnionych metalami, które są wykorzystywane, na przykład w elektronice, ale trudno je znaleźć na Ziemi. Kosmiczne górnictwo może również stanowić łatwo dostępne źródło metali do budowy przyszłych stacji, czy sond kosmicznych. Posiadanie dostępu do takich materiałów pozwoliłoby na ich budowę w przestrzeni kosmicznej. Zbędne stałoby się wynoszenie ciężkich ładunków z Ziemi, a to obniżyłoby znacznie koszty.
Jednak te minerały trzeba wydobyć. Tu pojawia się nazwa, która brzmi jak science fiction, biogórnictwo (ang. biomining). Tak, chodzi o wydobywanie minerałów przy użyciu bakterii. Biogórnictwo to proces, w którym wydobyte materiały umieszczane są w kadziach z wodą i wyspecjalizowanymi kulturami bakterii. Te wypukują metale ze podłoży czyli otaczających je skał. Technika, która jest przyjazna dla środowiska, jest alternatywa dla tradycyjnego górnictwa, w którym do oddzielania złota, czy innych metali często używa się agresywnych chemikaliów.
Technika nie jest jakąś absolutną nowością (przynajmniej na Ziemi). - Około 15% miedzi i 5% złota jest już wydobywane na Ziemi przy użyciu bakterii - powiedział Zea. - Biomining kosmiczny może dziś brzmieć całkiem fantastycznie, ale będzie to rzeczywistość w przyszłości.
Naukowcy łączą prace nad mikrograwitacją i mikrobiologią. Badają już jedną konkretną bakterię, która była w kosmosie i potrafi przetrwać w tamtych warunkach.