SpaceX wznowi starty

Amerykańska prywatna firma kosmiczna twierdzi, że odkryła przyczyny wybuchu swojej rakiety na Przylądku Canaveral we wrześniu ubiegłego roku. I że jest gotowa do wysłania nowej w niedzielę, 8 stycznia.

Aktualizacja: 03.01.2017 17:09 Publikacja: 03.01.2017 14:57

Wybuch rakiety przed startem na kilka miesięcy zablokował loty SpaceX

Wybuch rakiety przed startem na kilka miesięcy zablokował loty SpaceX

Foto: materiały prasowe

Kolejna rakieta Falcon 9 ma wynieść na orbitę dziesięć satelitów komunikacyjnych systemu Iridium NEXT. Wystartuje z bazy Vandenberg Air Force Base - informuje „Los Angeles Times". Jak podkreśla gazeta, SpaceX nie ma jeszcze na ten start licencji Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA).

Poprzednia rakieta firmy eksplodowała przed startem - na stanowisku startowym. Wewnętrzne dochodzenie - twierdzi SpaceX - pokazało, że wybuchł zbiornik helu w większym zbiorniku ciekłego tlenu. "W dłuższej perspektywie czasu SpaceX wprowadzi zmiany w projekcie kanistrów z helem, aby całkowicie wyeliminować ryzyko takich wypadków" - brzmi komunikat firmy. Na razie zmieniono procedurę napełniania zbiorników paliwem - będzie wolniejsze, a temperatura schłodzonego helu nieco wyższa.

Wybuch 1 września 2016 roku całkowicie zniszczył wartą 62 mln dolarów rakietę oraz satelitę komunikacyjnego za 200 mln dolarów. Satelita miał umożliwić Facebookowi przesyłanie danych i udostępnianie Internetu w Afryce.

Klęska zmusiła również Elona Muska do zrewidowania planów startów. Najpierw następna rakieta miała polecieć w listopadzie, później okazało się, że dopiero w grudniu - a teraz: przełożono start na początek stycznia.

- To oczywiste, że są teraz bardzo ostrożni - mówi agencji AP Marco Caceres, analityk Teal Group. - Zwykle SpaceX działa znacznie szybciej, ale teraz wydaje się, że im się nie spieszy. To dobry znak.

W międzyczasie SpaceX straciła klienta — Inmarsat zrezygnował w usług Muska i wybrał Arianespace. Tłumaczył to opóźnieniami w grafikach startów. Elon Musk, niezrażony niewytłumaczonym wówczas wybuchem rakiety, zaprezentował światu swój plan wysłania ludzi na Marsa i podboju całego Układu Słonecznego.

Kosmos
Naukowcy odkryli niezwykły obłok blisko Ziemi. Może ujawnić tajemnicę gwiazd
Kosmos
Przełom w badaniach nad Marsem? Na Czerwonej Planecie mógł kiedyś padać deszcz i śnieg
Kosmos
Na odległej planecie istnieje życie? Badacze mówią o przełomie: To najsilniejszy dowód
Kosmos
Nowa, „zielona” kometa na niebie. Wiadomo, kiedy będzie najlepiej widoczna
Kosmos
W Drodze Mlecznej odkryto układ dwóch białych karłów. Obiekty są skazane na zderzenie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne