Wezwania są częścią toczącego się śledztwa, prowadzone przez biuro prokuratora generalnego w sprawie tego, w jaki sposób diecezje zajmowały się i potencjalnie ukrywały zarzuty o wykorzystywanie seksualne nieletnich - poinformowało źródło, zastrzegające sobie anonimowość.

Prokurator Barbara Underwood w zeszłym miesiącu współpracowała z prokuratorami okręgowymi, jedynymi podmiotami, uprawnionymi do zwoływania wielkich ław przysięgłych w stanie, w celu zbadania i potencjalnego ścigania osób, które popełniły przestępstwa, mogące ulec przedawnieniu.

- Raport wielkiej ławy przysięgłych w Pensylwanii rzucił światło na niezwykle niepokojące i zdeprawowane działania katolickiego duchowieństwa, wspomagane kulturą tajemnicy i ukrywania się w diecezjach - powiedziała Underwood w czwartek, ogłaszając wszczęcie śledztwo w Nowym Jorku.

Archidiecezja Nowego Jorku poinformowała w oświadczeniu, że chętnie współpracuje z Underwood w dochodzeniu i dostarczy wszelkie dostępne informacje.

"Nie tylko dostarczamy wszelkie informacje, których poszukują, ale również powiadamiają nas, gdy dowiedzą się o zarzutach dotyczących przestępstw seksualnych, tak aby nawet jeśli nie mogą wnieść oskarżenia o przestępstwo, my moglibyśmy zbadać i usunąć z posługi każdego kapłana, któremu postawiono wiarygodne i uzasadnione zarzuty - powiedział Joseph Zwilling, rzecznik prasowy Archidiecezji Nowego Jorku.