Papież Leon XIV z apelem do dziennikarzy. Mówił m.in. o sztucznej inteligencji

– Sposób, w jaki się komunikujemy, ma fundamentalne znaczenie. Musimy mówić „nie” wojnie słów – mówił papież Leon XIV podczas spotkania z dziennikarzami w Watykanie.

Publikacja: 12.05.2025 11:30

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Foto: REUTERS/Guglielmo Mangiapane

arb

– Dziękuję wam za dobrą robotę, którą robicie w czasie, który dla Kościoła jest czasem łaski – mówił papież Leon XIV w czasie pierwszej, w trakcie rozpoczętego właśnie pontyfikatu, audiencji dla dziennikarzy w Watykanie.

Papież Leon XIV wzywa do uwolnienia więzionych dziennikarzy

Papież przywołał błogosławieństwo Jezusa z Kazania na Górze skierowane do tych, którzy „pokój czynią”. – Mówimy o błogosławieństwie, które wzywa wszystkich, aby zajmowali się szerzeniem komunikacji, wiadomości, które nie obejmują agresywnych słów, (komunikacji), która nigdy nie ustaje w poszukiwaniu prawdy i miłości – dodał. – Pokój zaczyna się od każdego z nas, od tego, jak patrzymy na innych, słuchamy innych, wybaczamy innym i mówimy o innych – mówił też papież.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Leon XIV. Papież ery sztucznej inteligencji

– Sposób, w jaki się komunikujemy, ma fundamentalne znaczenie. Musimy mówić „nie” wojnie słów. Musimy wrócić do paradygmatu pokoju i odrzucić paradygmat wojny – kontynuował Leon XIV.

– Chciałem powiedzieć dziś o solidarności Kościoła z tymi dziennikarzami, którzy są uwięzieni za to, że mówili prawdę. Chciałem wezwać do uwolnienia dziennikarzy, którzy są uwięzieni – stwierdził następnie papież.

Żyjemy w trudnych czasach, trudno o nich opowiadać, jest to wyzwanie dla nas wszystkich. Ale nie wolno przed nim uciekać

Papież Leon XIV

– Cierpienia tych dziennikarzy, którzy są w więzieniu, każą narodom i społecznościom międzynarodowym uświadomić sobie, że wszyscy powinniśmy być strażnikami wolności wypowiedzi i wolności prasy. Dziękuję za waszą posługę wobec prawdy – podkreślił Leon XIV.

Papież Leon XIV każe rozbroić komunikację i podążać drogą komunikacji pokoju

– Żyjemy w trudnych czasach, trudno o nich opowiadać, jest to wyzwanie dla nas wszystkich. Ale nie wolno przed nim uciekać. Kościół musi przyjąć wyzwanie czasów, a jednocześnie nie może istnieć dziennikarstwo poza czasem, poza historią. Św. Augustyn mówił: Żyjmy dobrze, a i czasy będą dobre. My jesteśmy czasami – mówił papież.

Leon XIV przestrzegał przed powrotem do „Wieży Babel i pomieszania języków, bez miłości”. – Komunikacja to nie tylko przekazywanie informacji, to też tworzenie kultury, środowiska ludzkiego, cyfrowego, które staje się miejscem dialogu i wymiany opinii. Dzięki rewolucji technologicznej ta misja staje się jeszcze bardziej potrzebna. Myślę tu przede wszystkim o sztucznej inteligencji i wielkiej odpowiedzialności, żeby ten instrument był wykorzystywany dla całej ludzkości – podkreślił Leon XIV.

Papież wezwał do „rozbrojenia słów” i „przekazywania głosu słabym, którzy głosu nie mają”.

– Rozbrojona komunikacja pozwala nam na pogodzenie różnych punktów widzenia świata. Wy jesteście na pierwszej linii, gdy opowiadacie o konfliktach i nadziei na pokój, o niesprawiedliwości i biedzie. Wzywam was, aby z odwagą i nadzieją podążaliście drogą komunikacji pokoju. Dziękuję wam wszystkim. Niech Bóg wam błogosławi – zakończył papież.

– Dziękuję wam za dobrą robotę, którą robicie w czasie, który dla Kościoła jest czasem łaski – mówił papież Leon XIV w czasie pierwszej, w trakcie rozpoczętego właśnie pontyfikatu, audiencji dla dziennikarzy w Watykanie.

Papież Leon XIV wzywa do uwolnienia więzionych dziennikarzy

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kościół
Papież Leon XIV spotkał się z wiernymi. Mówił o wojnie na Ukrainie
Kościół
Papież Leon XIV ujawnił podczas spotkania z kardynałami swoją wizję Kościoła
Kościół
Inauguracja pontyfikatu papieża Leona XIV. Watykan podał datę
Kościół
Czym jest odpust zupełny, którego udzielił nowy papież Leon XIV?
Kościół
Tomasz Krzyżak: Leon XIV – Franciszek 2.0 w wersji soft
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem