73-letni kardynał Angelo Becciu, jedyny kardynał wśród 10 oskarżonych w procesie o korupcję, który rozpoczął się w lipcu ubiegłego roku, zeznał również, że nie miał żadnych niewłaściwych relacji z Włoszką, która pośredniczyła w operacji uwolnienia zakonnicy.

Siostra Gloria Cecilia Narvaez została porwana przez grupę powiązaną z Al-Kaidą w Mali, w lutym 2017 roku.

Becciu zeznał, że Cecilia Marogna, która również jest oskarżona w procesie, skontaktowała go w 2018 roku z londyńską firmą, aby wypracować sposób na uratowanie jej wolności.

Kardynał powiedział, że powiedział papieżowi, iż operacja, obejmująca utworzenie "sieci kontaktów" i ewentualny okup, będzie kosztować najwyżej około miliona euro.

Czytaj więcej

Jerzy Haszczyński: Papież i Putin, obrońca chrześcijan

- On to zaakceptował. Muszę powiedzieć, że każda faza tej operacji była zatwierdzona przez Ojca Świętego - zeznał Becciu.

Becciu, który był zastępcą sekretarza stanu w latach 2011-2018, jest oskarżony o defraudację, nadużycie urzędu i nakłanianie świadka do krzywoprzysięstwa. Zaprzecza wszystkim zarzutom.

Powiedział, że w watykańskim Sekretariacie Stanu założono specjalne konto na potrzeby operacji, a płatności dokonywano na konta wskazane przez Marognę. Firma wywiadowcza nawiązała bezpośredni kontakt z porywaczami, ale nie powiedział, czy zapłacono okup.

Zeznał, że ustalenia te były utrzymywane w tajemnicy nawet przed ówczesnym szefem bezpieczeństwa Watykanu, ponieważ jakikolwiek przeciek naraziłby na międzynarodową krytykę i "zagroziłby życiu i bezpieczeństwu innych misjonarzy".

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Marogna jest oskarżona o defraudację, a Becciu jest oskarżony o podżeganie do defraudacji. Ona również zaprzecza, że popełniła jakiekolwiek wykroczenie.

W akcie oskarżenia stwierdzono, że w latach 2018-2019 Marogna otrzymała z Sekretariatu Stanu około 575 tys. euro. Prokuratorzy oskarżyli ją o wykorzystanie dużej części tej kwoty na "korzyści osobiste", w tym na zakup dóbr luksusowych. Ona sama temu zaprzeczyła.