Bp. Edward Janiak miał 69 lat. Święcenia kapłańskie przyjął 19 maja 1979 roku. Po nich był wikariuszem i katechetą w kościele św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy. Rok później powierzona została mu także budowa kaplic filialnych w Smardzowie, Nieciszowie i Bystrym oraz obowiązki związane z rozpoczęciem budowy kościoła pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Oleśnicy. Po doktoracie był m.in adiunktem w Katedrze Teologii Moralnej Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, ale oprócz prowadzenia wykładów z teologii moralnej i pastoralnej oraz charytatywnej działalności Kościoła. Pracował równocześnie w Archiwum Archidiecezji Wrocławskiej i pełnił obowiązki zastępcy dyrektora Referatu ds. Dobroczynności Kurii Wrocławskiej. Był także sekretarzem-kapelanem metropolity wrocławskiego, ks. kardynała Henryka Gulbinowicza.

Nominację na biskupa pomocniczego archidiecezji wrocławskiej ze stolicą tytularną Scilium bp. Janiak otrzymał od Ojca Świętego Jana Pawła II w dniu 26 października 1996 roku. Pełnił funkcję Wikariusza Generalnego Archidiecezji Wrocławskiej i był Prepozytem Kapituły Metropolitalnej Wrocławskiej. W dniu 21 lipca 2012 roku papież Benedykt XVI mianował bp. Janiaka biskupem kaliskim.

O bp. Edwardzie Janiaku głośno zrobiło się po premierze filmu dokumentalnego Tomasza i Marka Sekielskich „Zabawa w chowanego". Dziennikarze przedstawili w nim dowody na to, że hierarcha kościelny wiedział o przestępstwach popełnianych przez podległych mu księży i wielokrotnie je tuszował. W reakcji na dokument abp Wojciech Polak poprosił papieża Franciszka o wszczęcie postępowania wyjaśniającego wobec bpa Janiaka.

Czytaj więcej

"Nie chcemy nic ukrywać". Prymas Polski deklaruje wolę współpracy Kościoła z komisją ds. pedofilii

W marcu br. Watykan uznał, że biskup Edward Janiak, podobnie jak abp Sławoj Leszek Głódź, dopuścił się zaniedbań przy wyjaśnianiu spraw pedofilskich. Obu – emerytowanym już – hierarchom nakazano zamieszkanie poza terytorium diecezji, którymi kierowali. Obaj biskupi nie mogli też uczestniczyć w żadnych publicznych celebracjach w dotychczasowych diecezjach. Każdy z nich miał także wpłacić pieniądze na Fundację św. Józefa, która pomaga osobom wykorzystywanym seksualnie.

Czytaj więcej

Abp Sławoj Leszek Głódź (z lewej) i bp Edward Janiak muszą zasilić m.in. fundusz Fundacji św. Józefa
Abp Głódź i bp Janiak ukarani przez papieża

Z treści komunikatów Nuncjatury Apostolskiej wprost wynika, że abp Głódź oraz bp Janiak zostali ukarani za zaniedbania „w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich, oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem".