Po postępowaniu dotyczącym sygnalizowanych zaniedbań (...) w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich, oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem archidiecezją" abp Sławoj Leszek Głódź i abp Edward Janiak zostali ukarani przez Watykan.

Duchowni muszą zamieszkać poza swymi dotychczasowymi diecezjami i mają zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach religijnych na terenie tych diecezji, muszą także wpłacić kwotę na rzecz "Fundacji św. Józefa" z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.

Dowiedz się więcej: Watykan ukarał abp. Sławoja Leszka Głodzia i abp. Edwarda Janiaka

Czy ukaranie hierarchów to dobra wiadomość dla polskiego Kościoła? - To jest potwierdzenie tego, że przepisy, które papież Franciszek wprowadził w swoim motu proprio "Vos estis lux mundi" (...) są realizowane - ocenił prymas Polski abp Wojciech Polak w rozmowie z Radiem Plus.

- To znaczy, że każde zgłoszenie takich zaniedbań przez wiernych czy przez duchownych jest przez Stolicę Apostolską szczegółowo sprawdzane i że papież Franciszek dokonuje oceny i wydaje, tak jak w tym wypadku, suwerenną decyzję - dodał.

- Myślę, że jest to zawsze dobry krok jeżeli chodzi przede wszystkim o to, że chcemy oczyszczenia, że poważnie traktujemy sprawy związane ze skrzywdzeniem osób małoletnich przez niektórych duchownych - mówił prymas. Dodał, że w tych sprawach ważna jest reakcja biskupów i wyższych przełożonych zakonnych.

- Dla mnie osobiście jest to bardzo konkretne wezwanie do tego, by jeszcze solidniej prowadzić wszelkie sprawy, które są mi powierzane - zadeklarował.

Pytany o adekwatność wymiaru kar nałożonych na arcybiskupów Głodzia i Janiaka prymas zastrzegł, że nie może się na ten temat wypowiadać, ponieważ nie zna "prowadzonych w tym względzie przez Stolicę Apostolską procesów", a decyzję suwerennie podjął papież Franciszek i tylko on może ujawnić szczegóły.

- Każdy z zainteresowanych biskupów został przez Ojca Świętego osobiście poinformowany i to na pewno w sposób bardziej kompletny niż my zostaliśmy w tym komunikacie (nuncjatury - red.) poinformowani - powiedział abp Polak.

Prymas Polski zapewnił także, że Kościół w Polsce chce współpracować z państwową komisją ds. pedofilii, która pod koniec lutego wystąpiła do strony kościelnej o informacje oraz o akta procesów kanonicznych księży, którzy mieli się dopuścić przestępstw seksualnych wobec małoletnich.

- Chcę podkreślić naszą wolę współpracy. My nie chcemy nic ukrywać - oświadczył abp Wojciech Polak.