Turyści składają pozwy zbiorowe

Kancelarie specjalizują się w pomocy wczasowiczom. Reprezentują ich w postępowaniach grupowych. Pierwsze złożone pozwy dotyczą opóźnień lotów

Publikacja: 04.08.2011 05:00

Samolot linii Enter Air

Samolot linii Enter Air

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

Na rynku usług prawnych pojawiła się nowa specjalizacja. Są pierwsze kancelarie, które pomagają w grupowym dochodzeniu odszkodowania za niezgodne z umową wczasy czy spóźniony albo odwołany lot. Pierwsze pozwy zbiorowe przeciwko liniom lotniczym zostały już złożone. Kilkuset niezadowolonych klientów Enter Air, Air Poland i jednego z przewoźników tureckich domaga się rekompensaty.

Jeszcze w sierpniu złożymy pozwy w sprawie opóźnionych lotów Enter Air, Yes Airways oraz LOT – zapowiada Aleksandra Wróbel z Kancelarii Prawnej Goldman sp. z o.o. specjalizującej się w pozwach zbiorowych w turystyce.

Pokrycie roszczeń niezadowolonych turystów może słono kosztować zarówno przewoźników, jak i biura podróży. – Tylko w zeszłym tygodniu odebraliśmy trzy telefony od pasażerów, którzy poinformowali nas, że siedzą na lotnisku, mają opóźniony lot i puścili wśród współpasażerów listę, na której każdy zostawił swoje namiary – tłumaczy Aleksandra Wróbel.

– Obecnie konsumenci niechętnie decydują się na indywidualne dochodzenie swoich praw ze względu na brak czasu, niskie żądania i małą świadomość prawną – mówi Agnieszka Majchrzak z UOKiK.

Wkrótce może się to zmienić. – Ze względu na szerszą skalę roszczeń występowanie z pozwem zbiorowym ma większą moc oddziaływania niż skarga indywidualna – twierdzi Katarzyna Krasnodębska z Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Pozwy zbiorowe mogą się okazać sprawnym narzędziem nie tylko w walce z nieuczciwymi biurami podróży i przewoźnikami, ale i opieszałością państwa. Polska opóźniła się z wprowadzeniem unijnej dyrektywy o podróżach i wycieczkach turystycznych (90/314). Dlatego w razie bankructwa biura podróży klienci nie otrzymywali pełnego zwrotu pieniędzy. Do sądu mogą iść np. klienci Orbisu i Selectoursa, którzy od prawie roku nie dostali pieniędzy po upadku tych firm.

Piotr Cybula, adiunkt na AWF w Krakowie, współpracownik kancelarii Bielański i Wspólnicy

Dzięki pozwom zbiorowym więcej osób może się zdecydować na dochodzenie swoich praw. Rewolucji na rynku usług turystycznych jednak bym się nie spodziewał. Instrumentów o charakterze zbiorowym używa się i dziś. Mamy przecież decyzje w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. Prezes UOKiK nakłada na biura podróży sankcje sięgające nawet kilku milionów złotych. Skoro nawet ten instrument niezbyt mobilizuje firmy turystyczne do działania zgodnego z prawem, to tym bardziej niewiele zmienią tu składane pozwy zbiorowe.

Czytaj też artykuł:

Klienci upadłych biur mogą pozwać Polskę

Zobacz więcej w serwisie:

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem