Trudno odzyskać ubezpieczenie

Banki nadal w różny sposób podchodzą do wniosków o zwrot nadpłaconego ubezpieczenia pomostowego lub podwyższonej marży kredytów hipotecznych

Publikacja: 05.03.2010 02:59

Trudno odzyskać ubezpieczenie

Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier

Jeśli było ono pobierane zbyt długo, to na podstawie wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz wpisu klauzuli przewidującej takie obciążenie do rejestru klauzul zakazanych, bank powinien oddać pożyczkobiorcom nadpłaconą kwotę. W praktyce wygląda to różnie.

– Część banków zwraca nadpłacone ubezpieczenie z uwzględnieniem odsetek ustawowych. Niektóre banki za datę graniczną, od której powstaje nadpłata, uznają uprawomocnienie się wpisu hipoteki, ale inne – moment dostarczenia odpisu z księgi wieczystej – tłumaczy Rafał Łyczek z portalu [link=http://kupfranki.pl]kupfranki.pl[/link]. – Problem z odzyskaniem ubezpieczenia nadpłaconego w przeszłości mają klienci Millennium Banku – dodaje.

– Złożyłam wniosek z żądaniem zwrotu kwoty z tytułu zabezpieczenia kredytu, ale odpowiedziano mi, że w związku z tym, że wpis hipoteki u mnie nastąpił przed datą wydania orzeczenia przez sąd, tj. przed 30 października 2009 roku, to nie należy mi się zwrot – pisze jedna z naszych czytelniczek.

Faktycznie bank przyznaje, że stosuje taką interpretację wyroku. Bank poinformował nas, że dokona na wniosek klienta zwrotu proporcjonalnej części składki ubezpieczenia, jeżeli prawomocny wpis hipoteki został dokonany od dnia wpisu wyroku uznającego klauzulę za niedozwoloną, to jest od 30 października 2009 roku, bądź jeśli wpis hipoteki nastąpił wcześniej, ale składki były jeszcze płacone za okres po tej dacie z powodu późniejszego dostarczenia odpisu. Na szczęście większość banków nie robi problemu.

– Dokonujemy zwrotu od chwili uprawomocnienia wpisu hipoteki do księgi wieczystej, również za okres przed wpisem klauzuli do rejestru Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – potwierdza Mateusz Żelechowski z Multibanku.

Banki nie chcą ujawniać, jaka jest skala zwrotów. Z naszych informacji wynika jednak, że zgłasza się po nie coraz więcej klientów. Tylko ze strony [link=http://kupfranki.pl]kupfranki.pl[/link] zostało pobranych ponad 10 tys. wzorów wniosków o zwrot niesłusznie pobranych opłat z tego tytułu. Kwoty są wysokie. Klient jednego z banków odzyskał 4,8 tys. złotych.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem