Jeśli było ono pobierane zbyt długo, to na podstawie wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz wpisu klauzuli przewidującej takie obciążenie do rejestru klauzul zakazanych, bank powinien oddać pożyczkobiorcom nadpłaconą kwotę. W praktyce wygląda to różnie.
– Część banków zwraca nadpłacone ubezpieczenie z uwzględnieniem odsetek ustawowych. Niektóre banki za datę graniczną, od której powstaje nadpłata, uznają uprawomocnienie się wpisu hipoteki, ale inne – moment dostarczenia odpisu z księgi wieczystej – tłumaczy Rafał Łyczek z portalu [link=http://kupfranki.pl]kupfranki.pl[/link]. – Problem z odzyskaniem ubezpieczenia nadpłaconego w przeszłości mają klienci Millennium Banku – dodaje.
– Złożyłam wniosek z żądaniem zwrotu kwoty z tytułu zabezpieczenia kredytu, ale odpowiedziano mi, że w związku z tym, że wpis hipoteki u mnie nastąpił przed datą wydania orzeczenia przez sąd, tj. przed 30 października 2009 roku, to nie należy mi się zwrot – pisze jedna z naszych czytelniczek.
Faktycznie bank przyznaje, że stosuje taką interpretację wyroku. Bank poinformował nas, że dokona na wniosek klienta zwrotu proporcjonalnej części składki ubezpieczenia, jeżeli prawomocny wpis hipoteki został dokonany od dnia wpisu wyroku uznającego klauzulę za niedozwoloną, to jest od 30 października 2009 roku, bądź jeśli wpis hipoteki nastąpił wcześniej, ale składki były jeszcze płacone za okres po tej dacie z powodu późniejszego dostarczenia odpisu. Na szczęście większość banków nie robi problemu.
– Dokonujemy zwrotu od chwili uprawomocnienia wpisu hipoteki do księgi wieczystej, również za okres przed wpisem klauzuli do rejestru Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – potwierdza Mateusz Żelechowski z Multibanku.