Jak wystąpić o zwrot za bilet

Po dwugodzinnym opóźnieniu podróż za pół ceny. Od jutra PKP zwrócą pieniądze na wniosek pasażera. Odszkodowań nie wypłacą właściciele lokalnych kolei

Publikacja: 30.06.2011 04:58

Jak wystąpić o zwrot za bilet

Foto: Fotorzepa, Filip Frydrykiewicz F.F. Filip Frydrykiewicz

Pasażerowie pociągów będą mogli żądać odszkodowania za zwłokę w podróży. To skutek wchodzącego jutro w życie rozporządzenia dotyczącego praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym.

Jeśli pociąg spóźni się nie więcej niż dwie godziny, to pasażer odzyska 25 proc. ceny biletu.

Jeśli dojedzie do celu z opóźnieniem 120-minutowym lub większym,  będzie mógł żądać zwrotu połowy ceny biletu.

Nie ma żadnego znaczenia, czy opóźnienie nastąpiło z winy przewoźnika czy też dlatego, że np.  drzewo zwaliło się na tory i wstrzymało ruch pociągów. W obu przypadkach pasażer będzie mógł zażądać zwrotu części ceny biletu – mówi Krzysztof Jaroszyński, prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

PKP nie wypłacą jednak odszkodowania automatycznie, z własnej inicjatywy. Zainteresowany zwrotem  będzie musiał o nie wystąpić do przewoźnika (patrz ramka).

Niezadowolony z podróży pasażer będzie mógł otrzymać odszkodowanie  w  dwóch  formach.

Otrzyma albo zwrot części ceny biletu, albo bony umożliwiające kupno tańszego biletu następnym razem – wyjaśnia Kamil Świętoń z Biura Informacji i Promocji PKP Intercity. – To do pasażera będzie należała decyzja, którą z form wybierze.

Na razie o odszkodowanie będą mogli wystąpić pasażerowie tylko tych najdroższych pociągów: ekspresów,  Intercity, Eurocity lub Euronight.

Z możliwości uzyskania rekompensaty, przynajmniej do 2014 r.,nie skorzystają pasażerowie TLK, Przewozów Regionalnych czy np. Kolei Mazowieckich. Rozporządzenie pozwala bowiem na odroczenie wejścia w życie niektórych przepisów i minister infrastruktury skorzystał z tego. Przede wszystkim ze względów ekonomicznych.

Dodatkowo od 1 lipca  odszkodowanie za zniszczony lub uszkodzony  podczas podróży sprzęt, np. wózek inwalidzki, dostaną  niepełnosprawni.

Podstawa prawna rozporządzenie z 23 października 2007 r.: DzUrz. UE L 315/14 z 3 grudnia 2007 r.

Jak wystąpić o zwrot za bilet

 

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo