W świetle powyższego nasuwają się niejednokrotnie praktyczne pytania, jaki termin przedawnienia stosować oraz co bardziej znamienne, od jakiego momentu go liczyć?
Kwestie okresu po jakim przedawnia się roszczenie z tytułu umowy o wydanie karty płatniczej i kredytowej wraz z przyznaniem limitu karty, rozwiązuje ustawa z dnia 12 września 2002 roku o elektronicznych instrumentach płatniczych (Dz.U. Nr 169, poz. 1385), która w art. 6, stanowi, iż termin ten wynosi 2 lata.
Jest to dosyć krótki termin przedawnienia, jednakże ww ustawa nie precyzuje początku biegu terminu przedawnienia.
Wobec wielu wątpliwości, kwestią niniejszą zajął się Sąd Najwyższy, który definitywnie rozwiał wszelkie wątpliwości dotyczące tej materii.
A mianowicie Sąd Najwyższy w wyroku z 17 grudnia 2008 r. (sygn. akt: I CSK 243/08) stwierdził, że „jeżeli posiadacz karty kredytowej wydanej przez wystawcę na podstawie umowy zawartej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 12 września 2002 r. o elektronicznych środkach płatniczych (Dz.U. Nr 169, poz. 1385) zaprzestał wpłacania minimalnej kwoty zadłużenia podawanej każdorazowo w doręczanych mu wyciągach bankowych, bieg dwuletniego terminu przedawnienia roszczenia o zapłatę tych kwot, rozpoczyna się z upływem dnia wskazanego w wyciągu jako termin zapłaty kwoty minimalnej, nie zaś dopiero po wyczerpaniu limitu kredytu, ustalonego w umowie" (opubl: Orzecznictwo Sądu Najwyższego Izba Cywilna rok 2010, Nr 1, poz. 16, str. 8).