Reklama
Rozwiń

Elon Musk: Cała linia frontu by upadła, gdybym wyłączył Ukrainie Starlinka

Elon Musk w nowym wpisie w serwisie X podkreślił kluczową rolę swojego systemu Starlink w funkcjonowaniu ukraińskiej armii. Według niego, cała linia frontu Ukrainy załamałaby się, gdyby zdecydował się wyłączyć system.

Publikacja: 09.03.2025 09:35

Elon Musk, szef Departamentu Wydajności Państwa (DOGE) w administracji prezydenta USA Donalda Trumpa

Elon Musk, szef Departamentu Wydajności Państwa (DOGE) w administracji prezydenta USA Donalda Trumpa

Foto: REUTERS/Kent Nishimura

qm

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1110

„Dosłownie rzuciłem (Władimirowi) Putinowi wyzwanie do walki jeden na jeden nad Ukrainą, a mój system Starlink stanowi kręgosłup ukraińskiej armii. Cała ich linia frontu by upadła, gdybym go wyłączył” – napisał Musk w reakcji na wpis jednego z internautów, który zwrócił uwagę, że to Rosja jest agresorem, a Ukraina ofiarą wojny.

„To, co mnie odraża, to lata rzezi w impasie, który Ukraina nieuchronnie przegra. Każdy, kto naprawdę się troszczy, naprawdę myśli i naprawdę rozumie, chce, aby ta maszynka do mięsa się zatrzymała” – dodał miliarder, doradca Donalda Trumpa.

Wpis Muska pojawia się w momencie, gdy napięcia wokół wsparcia dla Ukrainy osiągają nowy poziom. W ostatnim tygodniu Stany Zjednoczone ograniczyły współpracę wywiadowczą z Ukrainą, co nastąpiło niedługo po spięciu między Donaldem Trumpem a prezydentem Wołodymyrem Zełeńskim w Białym Domu. Jednocześnie amerykański prezydent zdecydował o wstrzymaniu pomocy wojskowej USA dla Kijowa.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA, Mike Waltz, przyznał, że administracja Trumpa podjęła decyzję o „zrobieniu kroku wstecz” i przeglądzie wszystkich aspektów współpracy wywiadowczej z Ukrainą. Dyrektor CIA, John Ratcliffe, dodał, że istnieje możliwość cofnięcia tych ograniczeń, a Waszyngton pozostaje otwarty na dalszą współpracę z Kijowem. Trwają także rozmowy dotyczące potencjalnego porozumienia pokojowego oraz umowy o surowcach mineralnych.

USA ograniczają wymianę danych wywiadowczych z Ukrainą

Ograniczenie wymiany wywiadowczej między USA a Ukrainą może mieć znaczenie dla przebiegu wojny. Wsparcie to obejmowało bowiem zarówno informacje strategiczne, jak i dane przekazywane bezpośrednio jednostkom walczącym na froncie. Oznaczało to dostęp do raportów wywiadowczych, analiz planów przeciwnika czy obrazów satelitarnych ukazujących ruchy rosyjskich wojsk.

Czytaj więcej

Viktor Orbán liczy na umowę z USA. Ma uchronić Węgry przed wojną celną Trumpa z UE

Zakres ograniczeń w przekazywaniu danych nie jest jeszcze w pełni jasny. Według nieoficjalnych źródeł, administracja Trumpa całkowicie wstrzymała współpracę, w tym dostarczanie informacji niezbędnych do precyzyjnego namierzania celów przez ukraińskie siły. Inne doniesienia sugerują, że ograniczenia są jedynie częściowe.

Wywiad amerykański odegrał istotną rolę od początku rosyjskiej inwazji w 2022 roku. Pomógł Ukrainie w monitorowaniu ruchów wojsk przeciwnika, planowaniu kontrataków oraz wykorzystaniu dostarczonego przez Zachód sprzętu, takiego jak systemy rakietowe HIMARS czy ATACMS.

We wcześniejszym wpisie Elon Musk ocenił, że należy „nałożyć sankcje na 10 największych ukraińskich oligarchów, szczególnie tych, którzy mają rezydencje w Monako”. Zareagował w ten sposób na nagranie, na którym widać „największą ukraińską flagę”, przygotowaną przez organizatorów demonstracji przed Białym Domem.

Foto: REUTERS/Craig Hudson

Demonstracja, zorganizowana przez Ukraine Rally DC, American Coalition for Ukraine, Razom for Ukraine, United Help Ukraine i inne grupy, jest odpowiedzią na niedawne ogłoszenie o wstrzymaniu pomocy USA dla Ukrainy, które – jak podkreślali protestujący – „naraża miliony istnień”.

Konflikty zbrojne
Generał Polko: Nie wierzę w zawieszenie broni. Trumpa nie interesuje Ukraina
Konflikty zbrojne
Izrael zaatakowany z terytorium Jemenu. Celem ataku było lotnisko w Tel Awiwie
Konflikty zbrojne
Wojna na Ukrainie: Nieistniejące okrążenia, niedziałające zawieszenie broni
Konflikty zbrojne
Ukraiński politolog: Do przegrania wojny nie potrzebujemy pomocy USA
Konflikty zbrojne
Rosja wznowiła ataki na infrastrukturę energetyczną Ukrainy? Jest komentarz Kremla
Materiał Promocyjny
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Konflikty zbrojne
Wołodymyr Zełenski mówi, że wojna może skończyć się w 2025 roku. „Dziś będę rozmawiał z Donaldem Trumpem”
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń