Rosja testuje pociski balistyczne i nuklearne. Kalendarium awarii

Niezależna rosyjska telewizja Syrena poinformowała, że od czerwca 2023 roku sześć rosyjskich testów rakietowych zostało odwołanych lub zakończyło się niepowodzeniem.

Publikacja: 22.09.2024 10:39

Odpalenie pocisku balistycznego Buława z okrętu podwodnego Gienieralissimus Suworow typu Boriej-A.

Odpalenie pocisku balistycznego Buława z okrętu podwodnego Gienieralissimus Suworow typu Boriej-A.

Foto: Wikimedia Commons

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 942

Syrena od sierpnia tego roku znajduje się na rosyjskiej liście agentów zagranicznych.

Kalendarium awarii. Sarmat-Szatan szwankuje

Syrena pisze, że 30 czerwca bez powodzenia przetestowano Posejdona – podwodną torpedę uzbrojoną w głowicę nuklearną, która w założeniu przeznaczona ma być do uderzeń w obszary przybrzeżne, statki i bazy morskie. Według jej źródeł, czujnik chłodzenia wykazał brak chłodziwa, reaktor nie uruchomił się, a Posejdon został wyrzucony z szybu, po czym zatonął. Kolejny start planowano na koniec października lub początek listopada 2023, ale został przełożony.

30 sierpnia z kolei nie doszło do trzeciego uruchomienia kompleksu Sarmat. Zostało ono przełożone ze względu na awarię centralnego systemu sterowania rakietą.

Sarmat to jedna z sześciu nowych rosyjskich broni strategicznych zaprezentowanych przez prezydenta Rosji Władimira Putina 1 marca 2018 roku. RS-28 Sarmat odbył swój pierwszy lot testowy 20 kwietnia 2022 r. W sierpniu tego samego roku podpisano kontrakt państwowy na produkcję i dostawę strategicznego systemu rakietowego Sarmat.  

Znana NATO pod kryptonimem Szatan, rakieta ma według doniesień krótką początkową fazę wystrzelenia, co daje niewiele czasu systemom nadzoru na śledzenie jej startu. Ważący ponad 200 ton Sarmat ma zasięg około 18 000 km i został opracowany w celu zastąpienia starszej generacji rosyjskich międzykontynentalnych rakiet balistycznych (ICMB) z lat 80. XX wieku.

Czytaj więcej

Rosja uzbraja okręty w międzykontynentalne pociski Buława. Mogą przenosić po 6 głowic nuklearnych

25 października ubiegłego roku odbyły się „prezydenckie starty” – testami dowodził Putin. Kreml stwierdził wówczas, że wszystkie cele ćwiczeń zostały zrealizowane. Syrena jednak, powołując się na swoje źródło podaje, że podczas tych ćwiczeń w drugiej fazie lotu na ziemię spadła rakieta Jars, a start Buławy - międzykontynentalnej rakiety, w klasyfikacji NATO pocisku SS-NX-30 - w ostatniej chwili odwołano.

31 października kolejny start pocisku Sarmat znów został zakłócony przez awarię systemu telemetrycznego. Według źródła wyjaśniono to błędem personelu technicznego

W lutym 2024 roku Sarmat spadł w 77. sekundzie lotu 300 kilometrów od miejsca startu - przyczyny mają być dotychczas nieznane. 

Sarmat oddany do użytku. „Rosyjskie władze się spieszą"

We wrześniu szef Roskosmosu Jurij Borysow poinformował, że kompleksy Sarmat zostały skierowane do służby bojowej. Źródło Sireny zauważa, że ​​rosyjskie władze „wyraźnie się z tym spieszyły”.

W sobotę ukraińskie media informowały, że w wyniku ataku na obwód twerski w Rosji trafiony został tajny obiekt w pobliżu wsi Oktiabrskoje.  Według nich to 23. baza Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej, gdzie najprawdopodobniej znajduje się rakieta Sarmat. Magazyn ten leży w pobliżu miasta Toropiec, które zostało zaatakowane 18 września.

Syrena od sierpnia tego roku znajduje się na rosyjskiej liście agentów zagranicznych.

Kalendarium awarii. Sarmat-Szatan szwankuje

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Konflikty zbrojne
Odwet Izraela na Iranie? Netanjahu nie musi się liczyć ze zdaniem Bidena
Konflikty zbrojne
"Niszczycielski pożar" na rosyjskim lotnisku Orenburg-2. Ukraiński wywiad: spłonął Tu-134
Konflikty zbrojne
USA wysyłają żołnierzy i baterię wyrzutni antyrakietowych do Izraela
Konflikty zbrojne
Kto więcej zniszczy. Rosja czy Ukraina?