Izraelski minister po decyzji ONZ: Nie liczy się, co mówią goje

Izrael i Hamas naruszają prawa dzieci i narażają je na niebezpieczeństwo podczas wojny - takie stanowisko przekaże Radzie Bezpieczeństwa ONZ sekretarz generalny António Guterres. Izraelscy politycy są oburzeni. - Nie liczy się to, co mówią goje, ale to, co robią Żydzi - skomentował jeden z tamtejszych ministrów.

Publikacja: 08.06.2024 12:16

Strefa Gazy, palestyńska rodzina podczas ucieczki przed izraelskim wojskiem z Rafah

Strefa Gazy, palestyńska rodzina podczas ucieczki przed izraelskim wojskiem z Rafah

Foto: REUTERS/Hatem Khaled

Sekretarz generalny ONZ co roku przygotowuje listę państw i bojówek, które stanowią zagrożenie dla dzieci. Na liście umieszczano tzw. Państwo Islamskie, Al-Kaidę, Syrię, a po inwazji na Ukrainę - Rosję. Teraz na liście ma znaleźć się Izrael.

Sekretarz generalny ONZ umieszcza Izrael na "liście wstydu"

António Guterres przesyła listę Radzie Bezpieczeństwa ONZ, która może zdecydować, czy podjąć działania. Stałym członkiem RB dysponującym prawem weta są Stany Zjednoczone, które nie podejmują kroków przeciw Izraelowi. Przed rokiem Rada nie podjęła działań po tym, jak na czarnej liście za zabijanie dzieci na Ukrainie i ostrzał szkół i szpitali znalazła się Rosja — również stały członek RB ONZ.

Czytaj więcej

Katastrofalne bezrobocie w Strefie Gazy. "Ludzie nie będą mogli się wyżywić"

Agencja AP zaznacza, że umieszczenie Izraela na liście ONZ prawdopodobnie zwróci większą uwagę na sposób, w jaki to państwo prowadzi wojnę w Strefie Gazy. We wstępie do zeszłorocznego raportu ONZ podkreślono, że zawiera on listę stron zaangażowanych w "zabijanie i okaleczanie dzieci, gwałty i inne formy przemocy seksualnej wobec dzieci, ataki na szkoły, szpitale i osoby chronione".

Szef biura Guterresa powiadomił ambasadora Izraela przy ONZ, Gilada Erdana, że Izrael znajdzie się w raporcie, który zostanie wysłany Radzie Bezpieczeństwa w przyszłym tygodniu - poinformował rzecznik ONZ Stéphane Dujarric. Na liście mają też znaleźć się Hamas oraz Palestyński Islamski Dżihad.

Ambasador Izraela oburzony

Izraelscy politycy i dyplomaci zareagowali oburzeniem na decyzję António Guterresa. "Hamas będzie jeszcze bardziej wykorzystywał szkoły i szpitale, ponieważ ta haniebna decyzja sekretarza generalnego da Hamasowi tylko nadzieję na przetrwanie i przedłuży wojnę oraz cierpienia" - napisał Erdan w oświadczeniu. Izrael opublikował w mediach społecznościowych nagranie, na którym Erdan strofuje szefa biura Guterresa twierdząc, że decyzja szefa ONZ jest niemoralna, a "armia Izraela jest najbardziej moralna na świecie".

Rzecznik sekretarza generalnego ONZ oświadczył, że telefon do Erdana był uprzejmością w stosunku do państwa, które pierwszy raz znalazło się w załączniku do raportu. - Opublikowanie tego nagrania na Twitterze jest szokujące i niedopuszczalne. Szczerze, podczas moich 24 lat w tej organizacji nigdy się z czymś takim nie spotkałem - podkreślił.

Czytaj więcej

Izrael zbombardował szkołę ONZ w Strefie Gazy. Palestyńczycy: 27 ofiar

Netanjahu: ONZ na czarnej liście

Premier Izraela Beniamin Netanjahu oświadczył, że "ONZ umieściła się na czarnej liście historii". Do sprawy odniósł się też Beni Ganc, minister izraelskiego gabinetu wojennego. - Nie liczy się to, co mówią goje, ale to, co robią Żydzi - skomentował, przytaczając słowa pierwszego premiera Izraela Dawida Ben Guriona.

Ambasador Palestyny przy ONZ Rijad Mansur podkreślił, że umieszczenie Izraela na "liście wstydu" "nie przywróci życia dziesiątkom tysięcy palestyńskich dzieci, które na przestrzeni dekad zostały zabite przez Izrael". "Ale to ważny krok w dobrą stronę" - dodał.

Palestyński chłopiec ciągnie wózek z wodą, Gaza, fotografia z 3 czerwca

Palestyński chłopiec ciągnie wózek z wodą, Gaza, fotografia z 3 czerwca

REUTERS/Mohammed Salem

Dziesiątki tysięcy ofiar wojny Izraela z Hamasem

Izrael jest krytykowany na forum międzynarodowym w związku z licznymi ofiarami cywilnymi w Strefie Gazy. W niedawnych dwóch izraelskich nalotach zginęło kilkadziesiąt osób cywilnych.

Izrael rozpoczął naloty oraz ofensywę lądową w Strefie Gazy w odpowiedzi na atak Hamasu na południowy Izrael 7 października, gdy - według danych izraelskich - zginęło ok. 1200 osób, głównie cywilów, a 253 zostały porwane w charakterze zakładników.

Czytaj więcej

Cios dla Izraela: Kolejny kraj UE uznaje Palestynę za "suwerenne i niepodległe" państwo

W wyniku działań wojsk Izraela zginęło od tego czasu - według danych palestyńskich - ponad 36 500 osób, głównie cywilów, a ponad 2 miliony osób musiały opuścić swoje domu. Według danych izraelskich z maja, o których mówił premier Izraela Beniamin Netanjahu, większość ofiar po stronie palestyńskiej stanowią cywile. Agencje ONZ ostrzegły, że ponad milionowi Palestyńczyków w Strefie Gazy zagraża głód i że kryzys humanitarny się pogłębia.

Sekretarz generalny ONZ co roku przygotowuje listę państw i bojówek, które stanowią zagrożenie dla dzieci. Na liście umieszczano tzw. Państwo Islamskie, Al-Kaidę, Syrię, a po inwazji na Ukrainę - Rosję. Teraz na liście ma znaleźć się Izrael.

Sekretarz generalny ONZ umieszcza Izrael na "liście wstydu"

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Krzyk rozpaczy Niemca skazanego na karę śmierci. Mińsk i Moskwa szantażują Berlin?
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 884
Konflikty zbrojne
Rosjanie stawiają na tanie drony. Szukają ukraińskiej obrony powietrznej
Konflikty zbrojne
Wyjaśniły się doniesienia o nocnych eksplozjach na Krymie. Ukraiński sztab wydał komunikat
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Konflikty zbrojne
Kamala Harris ma pomysł na zakończenie konfliktu w Strefie Gazy. "Nadszedł czas"