Jak Izrael może odpowiedzieć na atak Iranu? "To musiałby być zmasowany atak na Iran"

Iran może w ramach propagandy mówić, że Izrael nie poradziłby sobie z tą nawałą środków z powietrza - mówił w rozmowie z RMF FM były szef kontrwywiadu wojskowego gen. Piotr Pytel.

Publikacja: 15.04.2024 07:21

Czy izraelska armia dokona odwetu na Iranie za sobotni atak?

Czy izraelska armia dokona odwetu na Iranie za sobotni atak?

Foto: AFP

Gen. Piotra Pytla pytano o to, czy po sobotnim ataku Iranu na Izrael dojdzie do wielkiej wojny na Bliskim Wschodzie.

Były szef kontrwywiadu wojskowego: Odpowiedź Izraela na atak Iranu musiałaby oznaczać atak na terytorium Iranu

- Wszystko zależy od decyzji premiera (Beniamina) Netanjahu, także rady wojennej, a przede wszystkim mocnego oddziaływania na te grona przez USA — odpowiedział.

- Jeśli mówimy o odpowiedzi proporcjonalnej chodziłoby o atak Izraela w bazy, instalacje wojskowe na terenie Iranu — dodał.

Czytaj więcej

Iran poinformował USA o ataku na Izrael na trzy dni przed jego przeprowadzeniem?

W sobotę Iran przeprowadził atak na Izrael z użyciem setek rakiet i dronów. Był to odwet Iranu za izraelski atak na konsulat Iranu w Damaszku. W ataku tym zginęło kilku wysokich ranga przedstawicieli Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

Gen. Pytel zauważył, że "od 2013 roku Izrael przeprowadza regularne naloty lotnicze na obiekty, które służą do szmuglu broni z Iranu poprzez Irak i Syrię do libańskiego Hezbollahu". - Który, moim zdaniem, jest głównym przeciwnikiem Izraela mającym profil terrorystyczny - zaznaczył.

W związku z tym, zdaniem gen. Pytla, gdyby Izrael chciał odpowiedzieć na atak Iranu, musiałaby ona "polegać na bezpośrednim ataku, i to zmasowanym, terytorium irańskiego".

Z wypowiedzi oficjeli irańskich wynika, że sprzedają już tę operację wojskową jako jednak sukces, biorąc pod uwagę ilość zaangażowanych środków, od bezzałogowców, przez pociski balistyczne, aż do pocisków manewrujących

Gen. Piotr Pytel, były szef kontrwywiadu wojskowego

- Pytanie czy Netanjahu, z powodów politycznych, będzie chciał się zdecydować na otwarcie drugiego frontu. Czy też pójdzie w to, moim zdaniem, rozsądne rozwiązanie, czyli bądź odroczenie, bądź złagodzenie formy tej odpowiedzi na atak irański — dodał były szef kontrwywiadu wojskowego. 

Gen. Piotr Pytel: Iran będzie przedstawiał atak na Izrael jako sukces

- Jestem sceptyczny czy Iran, z powodów politycznych, dążyłby do dużej eskalacji — stwierdził też gen. Pytel pytany o to czy brak odpowiedzi Izraela na atak Iranu nie zachęci Iranu do dalszych ataków.

A czy Iran nie podejmie kolejnego ataku w związku z tym, że niemal wszystkie środki napadu powietrznego użyte przez Iran do ataku na Izrael zostały zestrzelone, co może być odebrane jako klęska i upokorzenie Iranu?

- Z wypowiedzi oficjeli irańskich wynika, że sprzedają już tę operację wojskową jako jednak sukces, biorąc pod uwagę ilość zaangażowanych środków, od bezzałogowców, przez pociski balistyczne, aż do pocisków manewrujących. Taka operacja, aby ją przeprowadzić, wymaga sprawności logistycznej. Wiemy też już dziś, że Izrael nie obronił się sam, mimo trójwarstwowej ochrony przeciwrakietowej, wspomagali (Izrael) nawet Brytyjczycy, nie mówiąc o Amerykanach — zauważył gen. Pytel. 

- Iran może w ramach propagandy mówić, że Izrael nie poradziłby sobie z tą nawałą środków z powietrza, ale stały za Izraelem i wspomagały go, kompleksowo i skutecznie, USA — dodał.

Gen. Piotra Pytla pytano o to, czy po sobotnim ataku Iranu na Izrael dojdzie do wielkiej wojny na Bliskim Wschodzie.

Były szef kontrwywiadu wojskowego: Odpowiedź Izraela na atak Iranu musiałaby oznaczać atak na terytorium Iranu

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 815
Konflikty zbrojne
Rosjanie po raz pierwszy skutecznie uderzyli w Starlinki. Ukraińska brygada "oślepiona"
Konflikty zbrojne
Ukraina prosi USA o pomoc w namierzaniu celów w Rosji. Chce uderzyć własną bronią
Konflikty zbrojne
Rakiety USA na Ukrainie. Miedwiediew grozi strefą sanitarną na terytorium Polski
Konflikty zbrojne
Ofensywa Rosji wokół Charkowa. Szef NATO w Europie ocenił szansę wojsk Putina