Rosjanie przeprowadzili jeden z większych od początku wojny ataków pancernych. Ukraińcy go powstrzymali

W sobotę Rosjanie przeprowadzili w pobliżu Awdijiwki jeden z największych ataków z wykorzystaniem czołgów od początku trwającej ponad dwa lata wojny. Do natarcia skierowano czterdzieści osiem czołgów i wozów bojowych. Na Rosjan spadły ukraińskie pociski artyleryjskie,

Aktualizacja: 02.04.2024 11:35 Publikacja: 01.04.2024 18:47

Kolumna rosyjskich czołgów w pobliżu Awdijiwki

Kolumna rosyjskich czołgów w pobliżu Awdijiwki

Foto: 25. ukraińska oddzielna brygada powietrznodesantowa

Przeprowadzony przez Rosjan atak zakończył się klęską. Jak informuje „Forbes”, Rosjanie pozostawili w pobliżu Awdijiwki jedną trzecią skierowanych do natarcia czołgów.

Rosjanie w połowie lutego zdobyli Awdijiwkę. Wiązało się to z dużymi stratami, co oznaczało, że w ostatnich tygodniach do prowadzenia ataków na zachód od miasta wykorzystywano głównie piechotę. Zmieniło się to w ostatnich dniach.

"W kierunku Awdijiwki wróg ponownie wykorzystał pojazdy opancerzone, w tym czołgi" - informowało w piątek ukraińskie Centrum Strategii Obronnych, dzień przed tym, jak batalion lub dwa takich pojazdów zostały powstrzymane w pobliżu wsi Tonańke. 

Skuteczne powstrzymanie ataku czołgów oznacza, że ukraińskie jednostki, mimo braku kluczowej amunicji, nadal są w stanie bronić swoich pozycji wykorzystując w tym celu miny, artylerię, pociski przeciwpancerne i drony.

Wojna na Ukrainie: Rosjanie stracili w sobotę 6 czołgów i 12 wozów bojowych

"Czasami zadziwiająca jest ilość głupiego, bezmyślnego ... mięsa, które ginie z powodu ambicji małego [człowieka]" - informowała25. brygada ukraińskich sił powietrznodesantowych w mediach społecznościowych po sobotniej bitwie na zachód od Toneńke na zachodnich obrzeżach Awdijiwki. 

Trzydzieści sześć czołgów i 12 wozów bojowych BMP z 6. pułku czołgów armii rosyjskiej — części 90. dywizji czołgów — przeprowadziło atak wzdłuż drogi prowadzącej z okupowanego przez Rosjan Toneke w kierunku wolnej wioski Umańske.

Ukraińska 25. Brygada zauważyła kolumnę 48 pojazdów i przeprowadziła atak. "Zlikwidowano dwanaście czołgów i osiem BMP" - napisał "Kriegsforscher", operator drona z ukraińskiej 36. Brygady Piechoty Morskiej. "Czyste szaleństwo" - dodał.

W niedzielę ukraińskie Centrum Strategii Obronnych poinformowało, że prowadzone walki wokół Tonańke miały charakter pozycyjny, co może oznaczać, że mimo dużych strat, Rosjanie nie zdobyli nowych pozycji.

Nie można szczegółowo ustalić, jaką strategię zastosowali Ukraińcy, by powstrzymać rosyjski atak, ale do tej pory przeprowadzone za pomocą dronów rozpoznanie prowadziło do precyzyjnego ostrzału artyleryjskiego.

Konflikty zbrojne
Mike Johnson przyspiesza pomoc dla Izraela. Jest konsensus w sprawie wsparcia Ukrainy?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Jak Izrael może odpowiedzieć na atak Iranu? "To musiałby być zmasowany atak na Iran"
Konflikty zbrojne
Amerykańskie dowództwo: Zniszczyliśmy ponad 80 dronów wymierzonych w Izrael
Konflikty zbrojne
Iran poinformował USA o ataku na Izrael na trzy dni przed jego przeprowadzeniem?
Konflikty zbrojne
Były ukraiński polityk pisze w rosyjskim dzienniku: Ukraina straci kolejne ziemie