Rosja przedstawiła Ukrainie żądania. Jednoznaczna odpowiedź Kijowa

Rosja zażądała od Ukrainy wydania wszystkich osób powiązanych z atakami terrorystycznymi na terenie Rosji. Na liście Moskwy znalazł się m.in. szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wasyl Maluk. Kijów oświadczył, że żądania Kremla są bezprzedmiotowe, a Rosja jest państwem terrorystycznym.

Publikacja: 01.04.2024 09:54

Szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wasyl Maluk

Szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wasyl Maluk

Foto: mat. pras. / SBU

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 768

Informację o sprawie podało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji, kierowane przez Siergieja Ławrowa. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy oceniła w odpowiedzi na ruch Kremla, że żądania Rosji są "bezprzedmiotowe". SBU zaznaczyło, że MSZ Rosji "zapomniało", iż wobec prezydenta Rosji Władimira Putina Międzynarodowy Trybunał Karny wystawił nakaz aresztowania.

Jak podała agencja Reutera, w oświadczeniu rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych wymieniono zdarzenia, jakie miały miejsce w Rosji od lutego 2022 r., czyli od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę. Na liście są m.in. zamachy bombowe, w których zginęła Darja Dugina, córka prokremlowskiego ideologa Aleksandra Dugina, a znany pisarz Zachar Prilepin został poważnie ranny.

Czytaj więcej

Zabójstwo pilota Mi-8 w Hiszpanii. Maksym Kuzminow popełnił „poważny błąd”

Rosja: Ślady zbrodni prowadzą na Ukrainę

Według oświadczenia, dochodzenie w sprawie tych incydentów wykazało, że "ślady zbrodni prowadzą na Ukrainę". "Rosja zwróciła się do ukraińskich władz z żądaniem (...) natychmiastowego zatrzymania i ekstradycji wszystkich osób powiązanych z aktami terrorystycznymi, o których mowa" - czytamy.

Na liście osób, których wydania żąda Rosja, znalazł się m.in. szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wasyl Maluk, który przyznał, że to Ukraina stoi za atakami na most Krymski, kluczową dla Putina przeprawę nad Cieśniną Kerczeńską, łączącą okupowany przez Rosję Półwysep Krymski z Półwyspem Tamańskim. Most powstał po tym, jak Rosja dokonała aneksji Krymu.

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 767. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 767. dniu wojny

PAP

"Strona rosyjska domaga się od reżimu w Kijowie natychmiastowego zaprzestania wszelkiego wsparcia dla działalności terrorystycznej, ekstradycji winnych i wypłacił ofiarom odszkodowania" - czytamy w oświadczeniu ministerstwa.

"Naruszenie przez Ukrainę jej zobowiązań wynikających z konwencji antyterrorystycznych doprowadzi do pociągnięcia jej do odpowiedzialności w świetle prawa międzynarodowego" - zapowiedziała Rosja.

Czytaj więcej

Niespodziewane skutki wojny z Ukrainą: w Rosji zamykają łagry

SBU: Rosja sama jest państwem terrorystycznym

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy oświadczyła w odpowiedzi na rosyjskie oświadczenie, że żądania Rosji "brzmią wyjątkowo cynicznie, biorąc pod uwagę, że pochodzą od państwa terrorystycznego". "Jakiekolwiek słowa ze strony rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych są bezcelowe" - dodano.

SBU zaznaczyła, że na Władimira Putina czeka trybunał w Hadze.

Czytaj więcej

Atak pod Moskwą. Macron: Ta grupa próbowała dokonać zamachów we Francji

W oświadczeniu MSZ Rosji nawiązano do zamachu na Crocus City Hall w Krasnogorsku pod Moskwą, w którym zginęły 144 osoby. Do ataku przyznało się tzw. Państwo Islamskie.

Rosyjscy śledczy podawali w ubiegłym tygodniu, iż mają dowody, że zamachowcy z Krasnogorska byli powiązani z "ukraińskimi nacjonalistami". Kijó zaprzecza jakimkolwiek związkom z zamachem.

Konflikty zbrojne
Iran zaatakował Izrael. Wystrzelił w jego stronę setki dronów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 780
Konflikty zbrojne
Ostrzeżenie przed podróżami na Bliski Wschód. „Sytuacja jest nieprzewidywalna”
Konflikty zbrojne
Joe Biden ostrzega Iran. Prezydent USA użył jednego słowa
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
Atak na Izrael. W stronę kraju wystrzelono kilkadziesiąt rakiet