Potężny atak powietrzny Rosji na Ukrainę. Rosja użyła niemal 90 rakiet

Drugą noc z rzędu Ukraina jest celem ataku rakietowego Rosji. W nocy z 21 na 22 marca Rosjanie zaatakowali cele na Ukrainie zarówno z użyciem dronów-kamikadze, jak i pocisków manewrujących oraz hipersonicznych. Celem ataku było wiele obiektów infrastruktury energetycznej.

Aktualizacja: 22.03.2024 15:16 Publikacja: 22.03.2024 05:14

Skutki ataku na Zaporoże

Skutki ataku na Zaporoże

Foto: Telegram

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 758

Od północy Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy informowało o dronach zmierzających w stronę Ukrainy.

Cele rosyjskiego ataku na Ukrainie w nocy z 21 na 22 marca

Cele rosyjskiego ataku na Ukrainie w nocy z 21 na 22 marca

PAP

Nad ranem pojawiła się informacja Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych o „intensywnej aktywności lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej” i poderwaniu polskich oraz sojuszniczych samolotów w związku z powietrznym atakiem Rosji na Ukrainę.

Ile rakiet użyła Rosja do ataku na Ukrainę w nocy z 21 na 22 marca?

Rano Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy podało, że Rosjanie użyli do ataku 151 środków napadu powietrznego.

Ukraińska obrona przeciwlotnicza miała strącić 92 z tych środków napadu — 55 dronów-kamikadze Shahed i 37 rakiet. Z komunikatu Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy wnika, ze Rosjanie użyli w nocnym ataku 63 dronów-kamikadze Shahed 136/131, 12 rakiet balistycznych Iskander-M, 40 rakiet manewrujących Ch-101/Ch-555, 5 rakiet Ch-22, 7 rakiet hipersonicznych Kindżał, 2 rakiet Ch-59, 22 rakiet wystrzelonych przez zestawy S-300/S-400. Ukraińcy strącili 35 rakiet Ch-101/Ch-555 i 2 rakiety Ch-59.

Wołodymyr Zełenski komentując na Facebooku nocny atak Rosji na Ukrainę podkreślił, że celem ataku Rosjan były „elektrownie, linie wysokiego napięcia, hydroelektrownia, zwykłe budynki mieszkalne a nawet trolejbus”.

Prezydent Ukrainy dodał, że „rosyjskie rakiety nie mają opóźnień, inaczej niż pakiety pomocy dla Ukrainy”. „Shahedy nie są niezdecydowane, jak niektórzy politycy” - dodał. Zełenski stwierdził też, że Ukraina potrzebuje zestawów Patriot do obrony Charkowa i Zaporoża. „Ważne, aby zrozumieć cenę opóźnień, cenę spóźnionych decyzji”.

Premier Ukrainy zapewnił, że w kraju, mimo nocnego ataku, nie ma zagrożenia masowymi blackoutami.

Rosjanie użyli do ataku dronów, bombowców Tu-95 i ciężkich myśliwców MiG-31K

Z komunikatów wynikało, że celem ataku dronów są obwody południowej, środkowej i zachodniej Ukrainy — m.in. odeski, winnicki, chmielnicki, kirowohradzki, mikołajowski, dniepropietrowski.

Ok. 2:30 pojawiła się informacja, że rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95MS wystrzeliły pociski manewrujące z rejonu Morza Kaspijskiego w stronę Ukrainy.

Godzinę później Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy podało, że z lotniska w obwodzie niżnonowogrodzkim wystartował ciężki myśliwiec MiG-31K, który może przenosić pociski hipersoniczne Kindżał.

Przed czwartą pojawiły się pierwsze informacje o rakietach zmierzających w stronę Ukrainy. Alarm powietrzny ogłoszono m.in. w Kijowie, który był celem dużego ataku rakietowego w nocy z 20 na 21 marca.

Czytaj więcej

W nocy Rosjanie wzięli na cel Kijów. W stronę stolicy wystrzelono pociski hipersoniczne

O 4:19 z lotniska w obwodzie niżnonowogrodzkim poderwały się dwa kolejne ciężkie myśliwce MiG-31K, a po 30 minutach — o starcie kolejnych dwóch takich myśliwców. 

Jednocześnie zaczęły pojawiać się doniesienia o wystrzeleniu pocisków hipersonicznych Kindżał. Jeden taki pocisk miał zmierzać w kierunku Dniepru, drugi — w stronę obwodu czerkaskiego. 

O 4:56 pojawiła się informacja o rakietach zmierzającej w stronę Lwowa i obwodu lwowskiego. 

Z kolei o 5:08 z lotniska w obwodzie niżnonowogrodzkim poderwały się trzy kolejne ciężkie myśliwce MiG-31K.

Eksplozje w Zaporożu, Krzywym Rogu, Charkowie, Chmielnickim, Winnicy

Jednocześnie zaczęły pojawiać się informacje o pierwszych eksplozjach.

Gubernator obwodu zaporoskiego, Iwan Fedorow podał, że eksplozje rozległy się w Zaporożu, stolicy obwodu. Eksplozje były słyszane przez mieszkańców w różnych częściach miasta. Nieco później Fedorow informował o trafionych przez Rosjan obiektach infrastruktury i budynkach mieszkalnych.

Sekretarz zaporoskiej rady miejskiej, Anatolij Kurtiew podał, że w Zaporożu zniszczone zostały dwa budynki mieszkalne, a siedem innych zostało uszkodzonych.

Ihor Terechow, mer Charkowa, poinformował o eksplozjach w tym mieście, które miało być ostrzeliwane pociskami balistycznymi z obwodu biełgorodzkiego. Rosjanie — według wpisu Terechowa — mieli wziąć na cel infrastrukturę energetyczną Charkowa. W mieście pojawiły się przerwy w dostawach prądu. Wybuchły też pożary.

Z kolei gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow podał, że Rosjanie atakują infrastrukturę krytyczną w Charkowie.

Rano Ihor Terechow poinformował, że w Charkowie nie działa metro i trolejbusy, dochodzi też do przerw w dostawach wody.

Lokalne władze informowały też o eksplozjach, które rozległy się w Krzywym Rogu. Ołeksand Wikuł, szef lokalnej administracji napisał o trafieniu obiektu infrastruktury krytycznej w mieście i zaapelował do mieszkańców aby — w miarę możliwości — robili zapasy wody i ładowali baterie urządzeń elektronicznych.

W Winnicy, jak pisał szef władz obwodowych, Serhij Borzow, trafiony został obiekt infrastruktury krytycznej. „Wróg użył hybrydowej taktyki korzystając z dronów i pocisków manewrujących” - podkreślił.

Celem rosyjskiego ataku było też miast chmielnicki. Mer miasta, Ołeksandr Symczyszyn pisze na swoim kanale w serwisie Telegram, że w mieście uszkodzone zostały obiekty infrastruktury i budynki mieszkalne. Z wpisu Symczyszyna wynika też, że są poszkodowani w ataku.

W obwodzie dniepropietrowskim uszkodzone zostały obiekty infrastruktury energetycznej - poinformował gubernator obwodu, Serhij Łysak. W obwodzie dochodzi do przerw w dostawach prądu i wody.

Switłana Onyszczuk, gubernator obwodu iwanofrankiwskiego poinformowała o uszkodzeniu obiektu infrastruktury krytycznej na Przykarpaciu.

Gubernator obwodu lwowskiego, Maksym Kozicki, poinformował o pożarze będącym efektem trafienia przez Rosjan w obiekt infrastruktury energetycznej na terenie obwodu. Ponadto w rejonie złoczowskim zapalił się las, na który spadły szczątki zestrzelonego drona.

Natalia Humeniuk, rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego „Południe” poinformowała o dronach strącanych nad obwodami odeskim, chersońskim i mikołajowskim. Nad tym pierwszym strąconych miało ich zostać 11, nad drugim pięć, a nad trzecim — cztery.

Ze słów Humeniuk wynika, że w obwodzie odeskim uszkodzone zostały obiekty infrastruktury krytycznej, a w obwodzie mikołajowskim — obiekty infrastruktury energetycznej. Z kolei koncern energetyczny DTEK informuje o przerwach w dostawach prądu w Odessie w związku z rosyjskim atakiem na obiekty infrastruktury energetycznej w tym mieście.

Po południu o ataku na Ukrainę poinformowała Rosja.

Resort obrony Rosji poinformował o przeprowadzonym w nocy „zmasowanym uderzeniu przy użyciu broni precyzyjnej dalekiego zasięgu odpalanej z powietrza, morza i ziemi oraz przy użyciu bezzałogowych statków powietrznych”, którego celem były „obiekty infrastruktury energetycznej, kompleksu militarno-przemysłowego, węzły kolejowe, arsenały, pozycje ukraińskich sił zbrojnych i ukraińskich najemników”. Atak miał „zdezorganizować działanie zakładów przemysłowych produkujących i naprawiających broń, sprzęt wojskowy i amunicję”. Rosjanie twierdzą też, że zniszczyli „sprzęt wojskowy i broń dostarczoną Ukrainie z państw NATO” oraz „zakłócili przerzut ukraińskich rezerw na front”. Rosjanie twierdzą też, że zaatakowali jednostki ukraińskie w punktach, w których odtwarzały one zdolność bojową.

W nocy z 20 na 21 marca celem ataku był Kijów

To druga z rzędu noc, gdy Rosjanie przeprowadzają zmasowany atak powietrzny na Ukrainę. W nocy z 20 na 21 marca Rosjanie intensywnie atakowali Kijów przy użyciu pocisków manewrujących i pocisków balistycznych — Iskander-M i Kindżał. Obrona powietrzna stolicy miała strącić niemal wszystkie rakiety wystrzelone w stronę miasta. W ataku rannych zostało 13 osób.

Był to pierwszy od kilku tygodni atak rakietowy na ukraińską stolicę.

Od północy Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy informowało o dronach zmierzających w stronę Ukrainy.

Nad ranem pojawiła się informacja Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych o „intensywnej aktywności lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej” i poderwaniu polskich oraz sojuszniczych samolotów w związku z powietrznym atakiem Rosji na Ukrainę.

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Krzyk rozpaczy Niemca skazanego na karę śmierci. Mińsk i Moskwa szantażują Berlin?
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 884
Konflikty zbrojne
Rosjanie stawiają na tanie drony. Szukają ukraińskiej obrony powietrznej
Konflikty zbrojne
Wyjaśniły się doniesienia o nocnych eksplozjach na Krymie. Ukraiński sztab wydał komunikat
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Konflikty zbrojne
Kamala Harris ma pomysł na zakończenie konfliktu w Strefie Gazy. "Nadszedł czas"