Izraelska armia strzela do Palestyńczyków czekających na pomoc? Tel Awiw zaprzecza

Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy podało, że co najmniej 29 Palestyńczyków zginęło w izraelskich atakach na punkty dystrybucji pomocy humanitarnej. Izraelska armia zaprzecza i apeluje, by polegać tylko na "wiarygodnych informacjach".

Publikacja: 15.03.2024 05:30

Wojna w Strefie Gazy trwa od 7 października

Wojna w Strefie Gazy trwa od 7 października

Foto: AFP

Strona palestyńska podała, że w czwartek Izrael przeprowadził dwa ataki na miejsca, w których dystrybuowano pomoc humanitarną.

Wojna Izraela z Hamasem: Zginęło ponad 31 tys. Palestyńczyków

W nalocie na ośrodek dystrybucji pomocy humanitarnej w obozie dla uchodźców Muchajjam an-Nusajrat w środkowej części Strefy Gazy śmierć miało ponieść osiem osób.

Z kolei co najmniej 21 osób miało zginąć, a 150 zostać rannych po tym jak izraelska armia otworzyła ogień do Palestyńczyków oczekujących na ciężarówki z pomocą humanitarną w północnej części Gazy.

Czytaj więcej

Wielki głód w Gazie. Zachód nastawia się na przesyłanie pomocy humanitarnej od strony morza

Izraelska armia wydała oświadczenie w tej sprawie, w której zaprzecza jakoby przeprowadzała ataki na punkty dystrybucji pomocy humanitarnej, a doniesienia na temat takich ataków nazywa „fałszywymi”.

„Tak jak Izraelskie Siły Obronne dokonują oceny incydentu ze szczegółowością, na jaką zasługuje, wzywamy media, by robiły to samo i polegały jedynie na wiarygodnych informacjach” - głosi komunikat sił zbrojnych Izraela.

W wojnie Izraela z Hamasem, która rozpoczęła się 7 października od ataku Hamasu na Izrael, zginęło ponad 31 tys. Palestyńczyków, a ponad 71,5 tys. zostało rannych — według wyliczeń Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy. W ataku Hamasu na Izrael zginęło ok. 1 200 osób, a 253 zostało uprowadzonych do Strefy Gazy w charakterze zakładników.

576 tys.

Tylu Palestyńczyków, według szacunków ONZ, jest zagrożonych klęską głodu

Premier Izraela, Beniamin Netanjahu przekonywał niedawno, że 1/3 ofiar w Strefie Gazy to bojownicy Hamasu.

29 lutego Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy podało, że siły Izraela zastrzeliły ponad 100 Palestyńczyków czekający na pomoc humanitarną w pobliżu Gazy. Izrael twierdził, że ofiary incydentu to osoby stratowane przez tłum, który zgromadził się wokół ciężarówek z pomocą.

ONZ: Ponad pół miliona Palestyńczyków w Strefie Gazy zagrożonych głodem

Negocjacje na temat zawieszenia broni w Strefie Gazy — mimo nacisków na Izrael m.in. ze strony USA — nie zakończyły się sukcesem. Izrael zgadza się na zawieszenie broni w czasie którego wolność odzyskaliby wszyscy zakładnicy przetrzymywani jeszcze przez Hamas, tymczasem Hamas chce, by porozumienie oznaczało nie zawieszenie broni, ale koniec wojny.

Tymczasem Izrael deklaruje, że celem wojny jest całkowite zniszczenie Hamasu.

ONZ ostrzega, że po sześciu miesiącach wojny co najmniej 576 tys. Palestyńczyków w Strefie Gazy (co czwarty jej mieszkaniec) może paść ofiarą klęski głodu w enklawie. Izrael zapewnia, że nie blokuje dostaw pomocy humanitarnej do Strefy Gazy i oskarża Hamas o to, że ten przechwytuje część pomocy. Z kolei Hamas oskarża Izrael o wykorzystywanie głodu jako broni w walce.

Hamas wezwał w czwartek do eskalacji działań przeciwko Izraelowi w Strefie Gazy, na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie w piątek — pierwszy piątek ramadanu.

Strona palestyńska podała, że w czwartek Izrael przeprowadził dwa ataki na miejsca, w których dystrybuowano pomoc humanitarną.

Wojna Izraela z Hamasem: Zginęło ponad 31 tys. Palestyńczyków

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 794
Konflikty zbrojne
Gen. Waldemar Skrzypczak: Rosjanie niszczyli leopardy, tak samo niszczą i będą niszczyć czołgi Abrams
Konflikty zbrojne
Jest nowy pakiet pomocy wojskowej USA dla Ukrainy. 6 mld dolarów, w tym rakiety Patriot
Konflikty zbrojne
Kolejna zmiana w wojsku Ukrainy. Zełenski odwołał dowódcę
Konflikty zbrojne
Ukraina zniszczyła na lotnisku pod Moskwą rosyjski śmigłowiec