Andrzej Duda skomentował wysłanie żołnierzy na Ukrainę. "Najbardziej żarliwa dyskusja"

- Mam nadzieję, że w najbliższym czasie wspólnymi siłami zdołamy przygotować istotne dostawy amunicji dla Ukrainy, bo to jest tutaj najważniejsze. Była zgłoszona jedna bardzo konkretna propozycja - mówił po spotkaniu w Paryżu prezydent Andrzej Duda.

Publikacja: 26.02.2024 23:35

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Foto: PAP/Marcin Obara

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek wziął udział w Paryżu w wielostronnych rozmowach na temat wsparcia walczącej z Rosją Ukrainy.

Spotkanie w stolicy Francji, gdzie przybyli zagraniczni przywódcy, jest związane z druga rocznicą wybuchu wojny i odbywa się na zaproszenie prezydenta Emmanuela Macrona. Prezydent Francji chciał tym spotkaniem pokazać Rosji, że wbrew jej twierdzeniom Europa nie „zmęczyła się” wojną i wspieraniem Ukrainy.

Czytaj więcej

Duda w drodze na spotkanie przywódców w Paryżu. Macron chce pokazać, że Europa się "nie zmęczyła"

- Mam nadzieję, że w najbliższym czasie wspólnymi siłami zdołamy przygotować istotne dostawy amunicji dla Ukrainy, bo to jest tutaj najważniejsze. Była zgłoszona jedna bardzo konkretna propozycja. Nie mogę ujawniać szczegółów, ale rzeczywiście to jest coś, co jest Ukrainie ogromnie potrzebne — mówił po spotkaniu prezydent Duda.

- To jest coś, co zgłaszał w ostatnim czasie wielokrotnie prezydent Wołodymyr Zełenski i (była) tutaj bardzo konkretna odpowiedź ze strony liderów europejskich - dodał.

Prezydent przekazał, że dyskusja toczyła się nie tylko wokół wsparcia militarnego dla Ukrainy. Przywódcy omówili również kwestię rozminowania Ukrainy i wzmocnienia granicy z Białorusią. 

- Była także mowa o współpracy przemysłowej z Ukrainą, choćby jeśli chodzi o przemysł rakietowy - mówił.

Spotkanie przywódców w Paryżu. Żarliwa dyskusja w sprawie wysłania żołnierzy na Ukrainę

Andrzej Duda komentował także kwestię wysłania żołnierzy na Ukrainę. O pomyśle, który miał być analizowany przez przywódców NATO i UE mówił przed spotkaniem premier Słowacji.

- Najbardziej żarliwa dyskusja toczyła się wokół w ogóle kwestii wysłania żołnierzy na Ukrainę i tutaj też nie było absolutnie porozumienia w tej sprawie. Te zdania są różne, ale generalnie absolutnie takich decyzji nie ma, to chcę podkreślić - powiedział Duda.

Dopytywany przez dziennikarzy, czy jest coraz więcej państw, które nie wykluczają możliwości wysłania żołnierzy na Ukrainę, prezydent odpowiedział: „Nie mogę po tej dyskusji tak powiedzieć. Mogę powiedzieć tak - nie było entuzjazmu”.

Konflikty zbrojne
Iran zaatakował Izrael. Wystrzelił w jego stronę ponad 300 dronów i rakiet. Niemal wszystkie zostały zneutralizowane
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 781
Konflikty zbrojne
Zachodni politycy ostro potępiają wydarzenia na Bliskim Wschodzie
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 780
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
Ostrzeżenie przed podróżami na Bliski Wschód. „Sytuacja jest nieprzewidywalna”