Wojna Izraela z Hamasem: Wejście w życie zawieszenia broni opóźni się?

W czwartek ma zacząć obowiązywać zawieszenie broni między Izraelem a Hamasem, ale najnowsze informacje wskazują, że na uwolnienie przez Hamas zakładników trzeba będzie poczekać.

Publikacja: 23.11.2023 05:53

Strefa Gazy jest atakowana przez Izrael od 7 października

Strefa Gazy jest atakowana przez Izrael od 7 października

Foto: AFP

Czterodniowe zawieszenie broni, wynegocjowane przy mediacji Kataru, w koordynacji z USA, przewiduje, że Hamas uwolni 50 zakładników wziętych w Izraelu w czasie ataku z 7 października, w zamian za przerwę w walkach i uwolnienie 150 palestyńskich kobiet i dzieci z izraelskich więzień. Za każdych dodatkowych 10 zakładników, których zdecyduje się wypuścić Hamas, zawieszenie broni może być przedłużone o jeden dzień.

Hamas w czasie ataku na Izrael z 7 października wywiózł do Strefy Gazy ok. 240 zakładników. Jak dotąd wolność odzyskało pięć zakładniczek - cztery wypuścił Hamas, jedną odbiła izraelska armia.

W odpowiedzi na atak z 7 października Izrael rozpoczął operację odwetową wymierzoną w Strefę Gazy, która najpierw była ostrzeliwana z powietrza, morza i ziemi, a następnie Izrael rozpoczął operację lądową w enklawie przecinając ją na pół i okrążając Gazę, największe miasto enklawy, w którym obecnie toczą się najcięższe walki. W izraelskich atakach zginęło ponad 13 tys. Palestyńczyków - podaje Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy.

Czytaj więcej

Porozumienie Izrael - Hamas nie kończy wojny. Najpierw wymiana kobiet i dzieci

Zakładnicy Hamasu nie odzyskają wolności w czwartek

Izrael stawia sobie za cel zniszczenie Hamasu, rządzącego Strefą Gazy od 2007 roku. Premier Izraela, Beniamin Netanjahu, informując o zawieszeniu broni podkreślił, że cel izraelskiej operacji nie zmienił się, a kraj nadal jest w stanie wojny.

Na razie nie wiadomo o której w czwartek zacznie obowiązywać zawieszenie broni. Źródła w Egipcie mówią, że mediatorzy ustalili jego rozpoczęcie na godzinę 10 czasu lokalnego.

- Negocjacje ws. wypuszczenia naszych zakładników posuwają się naprzód i stale trwają - oświadczył doradca ds. bezpieczeństwa narodowego premiera Izraela, Cachi Hanegbi.

Ynet podaje, że izraelska strona nie otrzymała jeszcze nazwisk zakładników, których Hamas ma wypuścić

- Wypuszczanie zakładników rozpocznie się zgodnie z porozumieniem między obiema stronami, nie nastąpi to przed piątkiem - dodał.

Izraelski nadawca publiczny Kan podał, cytując anonimowe izraelskie źródło, że opóźnienie w wypuszczaniu zakładników jest spowodowane tym, że porozumienie między Izraelem a Hamasem nie zostało podpisane przez negocjatora Hamasu w Katarze.

Izraelskie media: Wejście w życie zawieszenia broni dopiero w piątek?

- Nikt nie powiedział, że do uwolnienia zakładników dojdzie jutro (w czwartek - red.) poza mediami... Musimy jasno powiedzieć, że uwolnienie nie jest planowane przed piątkiem, ze względu na niepewność, którą odczuwają rodziny zakładników - podaje źródło w kancelarii premiera Beniamina Netanjahu.

Izraelskie media podają, że również zawieszenie broni może wejść w życie dopiero w piątek. Ynet podaje, że izraelska strona nie otrzymała jeszcze nazwisk zakładników, których Hamas ma wypuścić.

Netanjahu nie mówił nic o opóźnieniu wejścia w życie zawieszenia broni w czasie konferencji prasowej w środę wieczorem. Oświadczenie Hanegbiego pojawiło się jednak godzinę po konferencji.

Premier Izraela zapowiedział natomiast, że Międzynarodowy Czerwony Krzyż będzie mógł odwiedzić tych zakładników, którzy nie zostaną uwolnieni przez Hamas.

Izraelskie Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało listę 300 nazwisk Palestyńskich więźniów, którzy mogą zostać uwolnieni.

Konflikty zbrojne
Mike Johnson przyspiesza pomoc dla Izraela. Jest konsensus w sprawie wsparcia Ukrainy?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Jak Izrael może odpowiedzieć na atak Iranu? "To musiałby być zmasowany atak na Iran"
Konflikty zbrojne
Amerykańskie dowództwo: Zniszczyliśmy ponad 80 dronów wymierzonych w Izrael
Konflikty zbrojne
Iran poinformował USA o ataku na Izrael na trzy dni przed jego przeprowadzeniem?
Konflikty zbrojne
Były ukraiński polityk pisze w rosyjskim dzienniku: Ukraina straci kolejne ziemie