Niemcy: UE nie wywiąże się z obietnicy ws. pomocy militarnej dla Ukrainy

Boris Pistorius, minister obrony Niemiec przyznał, że Unia Europejska nie zrealizuje zapowiedzi dotyczących dostarczenia Ukrainie amunicji artyleryjskiej i pocisków rakietowych.

Publikacja: 14.11.2023 11:06

Ukraiński żołnierz

Ukraiński żołnierz

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 629

Pistorius poddał też w wątpliwość decyzję o tym, aby wyznaczyć sobie cel dostarczenia Ukrainie miliona pocisków artyleryjskich i rakiet dając na jego realizację 12 miesięcy.

Minister obrony Niemiec: Łatwo powiedzieć milion sztuk amunicji, trudniej ją zdobyć

Wypowiedź ministra obrony Niemiec to pierwsze publiczna deklaracja ważnego europejskiego ministra dotycząca tego, że cel, jaki postawiła sobie UE w zakresie dostarczania amunicji artyleryjskiej i pocisków rakietowych Ukrainie, nie zostanie zrealizowany.

Reuters przypomina jednak, że już wcześniej dyplomaci i urzędnicy od miesięcy wyrażali, w nieoficjalnych rozmowach, sceptycyzm co do tego, czy cel ten jest realny.

UE postawiła sobie cel dostarczenia Ukrainie w 12 miesięcy miliona sztuk amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm i pocisków rakietowych, po tym jak Ukraina zaczęła sygnalizować, że regularne dostawy takiej amunicji są dla niej kluczowe w trwającej wojnie z Rosją w związku z tym, że konflikt zmienia się w wojnę na wyniszczenie.

Czytaj więcej

Szwecja przybliża się do NATO. Jest decyzja tureckich parlamentarzystów

- Nie obiecałem miliona sztuk amunicji i to nie był cel. Prawidłowe pytanie, jakie należy zadać brzmi czy 1 milion był w ogóle realistycznym celem - powiedział Pistorius.

- Były głosy, które ostrzegały: "lepiej uważajcie, milion łatwo powiedzieć, pieniądze są dostępne, (ale) musi być produkcja". Te głosy ostrzegawcze się potwierdziły, niestety - stwierdził.

- Można bezpiecznie stwierdzić, że milion sztuk amunicji nie zostanie osiągnięty - dodał.

UE eksportuje za dużo amunicji poza swoje granice?

Już wcześniej pojawiały się sygnały, że europejski przemysł nie ma wystarczającego potencjału, by zrealizować postawiony cel.

40 proc.

Taka część produkcji amunicji w UE jest eksportowana poza granice Unii

Były jednak również głosy, że warto ustanowić ambitny cel, aby zachęcić państwa do składania zamówień a firmy zbrojeniowe do inwestowania w zwiększenie potencjału produkcyjnego.

Szef unijnej dyplomacji, Josep Borrell poinformował, że UE dostarczyła w pierwszej transzy dostaw dla Ukrainy ponad 300 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej i pocisków rakietowych. Dostawy te były jednak realizowane z zasobów amunicji już posiadanej przez państwa członkowskie.

Obecnie UE ma się skupić na zamawianiu amunicji od firm zbrojeniowych, w ramach procedury wspólnych zamówień. Na razie jednak nie wiadomo jak wiele amunicji uda się w ten sposób pozyskać.

Borrell zwraca uwagę, że częścią problemu jest to, iż europejski przemysł zbrojeniowy eksportuje ok. 40 proc. produkcji do krajów poza UE.

- Może musimy przestawić tę produkcję na priorytetowego odbiorcę, jakim są Ukraińcy - stwierdził.

Tymczasem Thierry Breton, komisarz UE ds. przemysłu twierdzi, że cel przyspieszenia europejskiej produkcji amunicji kalibru 155 mm do miliona rocznie zostanie zrealizowany.

Pistorius poddał też w wątpliwość decyzję o tym, aby wyznaczyć sobie cel dostarczenia Ukrainie miliona pocisków artyleryjskich i rakiet dając na jego realizację 12 miesięcy.

Minister obrony Niemiec: Łatwo powiedzieć milion sztuk amunicji, trudniej ją zdobyć

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
USA kupiły poradzieckie samoloty od sojusznika Rosji. Nie jest jasne dlaczego
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Najeźdźcy prą naprzód. Zachodni eksperci wieszczą im „znaczne sukcesy”
Konflikty zbrojne
Izrael zbombardował Rafah, są ofiary. Trwają rozmowy o zawieszeniu broni
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 795
Konflikty zbrojne
Joe Biden nieustępliwy w sprawie ataku na Rafah. „Nasze stanowisko jest jasne”
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?