Reklama
Rozwiń

USA zestrzeliły drona swojego sojusznika z NATO?

Pentagon poinformował o zestrzeleniu nad Syrią tureckiego drona, który miał pojawić się w pobliżu miejsca stacjonowania żołnierzy USA. To pierwszy przypadek zestrzelenia przez USA drona należącego do Turcji, sojusznika USA z NATO.

Publikacja: 06.10.2023 06:00

Turcy atakowali cele w Syrii w odwecie za zamach w Ankarze

Turcy atakowali cele w Syrii w odwecie za zamach w Ankarze

Foto: AFP

arb

Ministerstwo Obrony Turcji twierdzi jednak, że dron zestrzelony nad Syrią nie należał do tureckich sił zbrojnych, ale nie podał czyją był własnością.

Dlaczego Turcja zaatakowała cele w Syrii?

Turecka Narodowa Agencja Wywiadu przeprowadziła w ostatnim czasie uderzenia w Syrii na cele związane z obecnością kurdyjskich bojowników, po zamachu bombowym do którego doszło w Ankarze w ubiegły weekend - podało źródło w tureckich służbach bezpieczeństwa.

Turecka armia podała, że w nocy z czwartku na piątek w wyniku uderzeń powietrza zniszczyła 30 kurdyjskich celów wojskowych w północnej Syrii, w tym magazyn i schrony oraz "zneutralizowała" wielu bojowników kurdyjskich.

Czytaj więcej

Turcy zaatakowali cele w Iraku. Odwet za zamach w Ankarze

Rzecznik Pentagonu, gen. Pat Ryder powiedział, że tureckie drony prowadziły uderzenia w rejonie miasta Al-Hasaka w Syrii, w czwartek rano, ok. 1 km od pozycji amerykańskich wojsk w Syrii. Kilka godzin później turecki dron miał zbliżyć się na mniej niż pół kilometra od amerykańskich żołnierzy - i został strącony przez myśliwiec F-16 po uznaniu go za zagrożenie - wynika ze słów gen. Rydera.

- Nie było żadnych przesłanek, że Turcja celowo wzięła na cel siły USA - zastrzegł gen. Ryder.

Al-Hasaka to miasto w północno-wschodniej Syrii. Atakowani przez Turcję Kurdowie z Powszechnych Jednostek Ochrony (YPG) są głównym sojusznikiem sił USA w Syrii w ich walce przeciwko dżihadystom z tzw. Państwa Islamskiego.

W 2019 roku żołnierze amerykańscy w północnej Syrii znaleźli się pod ostrzałem artyleryjskim z tureckich pozycji

Po incydencie nad Syrią sekretarz obrony USA, Lloyd Austin rozmawiał ze swoim tureckim odpowiednikiem, a rozmowa - jak powiedział gen. Ryder - "była owocna".

Turcy podają, że szef tureckiego resortu obrony, Yasar Guler, powiedział Austinowi, iż "Turcja jest gotowa do wspólnej z USA walki przeciwko Daesh (inna nazwa tzw. Państwa Islamskiego)".

Turcy oskarżają Kurdów o zamach w Ankarze

Relacje USA z Turcją znajdują się obecnie w delikatnym momencie - USA liczą, że Turcja wkrótce zgodzi się na rozszerzenie NATO o Szwecję. Bez zgody Turcji Szwecja nie może zostać członkiem Sojuszu.

Reuters przypomina, że w przeszłości dochodziło już w Turcji do groźnych incydentów z udziałem sił USA i Turcji. W 2019 roku żołnierze amerykańscy w północnej Syrii znaleźli się pod ostrzałem artyleryjskim z tureckich pozycji.

Kurdowie twierdzą, że w atakach przeprowadzonych przez Turcję na cele w Syrii po zamachu w Ankarze, zginęło osiem osób.

O zamach, do jakiego doszło w pobliżu budynków rządowych w Ankarze, Turcja oskarżyła Kurdów, którzy mieli przybyć do Turcji właśnie z Syrii. Jednak kurdyjskie Syryjskie Siły Demokratyczne, których trzonem są YPG, zaprzeczają jakoby stały za tym atakiem.

Turcja uważa, że YPG są zbrojnym ramieniem uznawanej przez Turcję, ale też USA i UE za organizację terrorystyczną, Partii Pracujących Kurdystanu (PKK)

Konflikty zbrojne
Zmasowany atak Rosji na Kijów. Duże zniszczenia i ranni
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1226
Konflikty zbrojne
Przed rozmowami o rozejmie Netanjahu stawia sprawę jasno. Nie ma miejsca w Gazie dla Hamasu
Konflikty zbrojne
Rosja straciła kolejnego generała. Zginął zastępca dowódcy rosyjskiej marynarki wojennej
Konflikty zbrojne
Rosjanie zaciągają się do armii. Kreml płaci coraz więcej