NATO: Ukraina nie otrzyma myśliwców F-16 do przeprowadzenia kontrofensywy

Kraje NATO nie wyślą myśliwców F-16 na Ukrainę przed obecną kontrofensywą - powiedział admirał Rob Bauer z holenderskich Sił Zbrojnych, przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO.

Publikacja: 04.07.2023 16:55

Myśliwce F-16

Myśliwce F-16

Foto: US DoD

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 496

Wypowiedź admirała Roba Bauera przekreśla nadzieje władz w Kijowie na wykorzystanie zachodnich odrzutowców przeciwko rosyjskim wojskom w nadchodzących miesiącach.

Stanowisko wygłoszone przez przedstawiciela NATO oznacza, że zachodni sojusznicy Ukrainy nie przyspieszą dostaw myśliwców F-16.

Admirał Bauer powiedział, że chociaż prośby Ukrainy o odrzutowce są zrozumiałe, sojusznicy nie będą w stanie szybko zorganizować logistyki, szkoleń i wsparcia technicznego potrzebnego do skutecznej obsługi maszyn.

- Dyskusja na temat myśliwców jest ważna, ale nie zostanie rozwiązana w krótkim czasie na potrzeby tej kontrofensywy - powiedział w wywiadzie dla brytyjskiego radia LBC.

- Szkolenie pilotów, szkolenie techników, upewnienie się, że istnieje organizacja logistyczna, która może faktycznie utrzymać te samoloty, nie będzie dostępne przed tą kontrofensywą - dodał.

Czytaj więcej

Katastrofa w Rosji. Rozbił się wojskowy myśliwiec MiG-31

Minister spraw zagranicznych Ukrainy, Dmytro Kułeba, powiedział w poniedziałek, że kraj otrzyma pierwsze odrzutowce F-16 na początku przyszłego roku. Szkolenie w dwóch krajach miało rozpocząć się w czerwcu, ale zostało przesunięte.

- Pracujemy teraz ze wszystkimi zaangażowanymi stronami, ze wszystkimi krajami uczestniczącymi w koalicji, aby przyspieszyć ten proces tak bardzo, jak to możliwe - powiedział Kułeba.

Zgoda USA na przekazanie Ukrainie F-16

Prezydent Biden powiedział sojusznikom w maju, że zezwoli ukraińskim pilotom na szkolenie na myśliwcach F-16 i że Stany Zjednoczone będą współpracować z innymi krajami w celu dostarczenia myśliwców.

Była to odpowiedź na wielomiesięczne naciski ze strony władze w Kijowie. Ukraińcy twierdzili, że odrzutowce są niezbędne do odparcia rosyjskiego lotnictwa.

Termin dostawy i ewentualnego wykorzystania odrzutowców pozostał przedmiotem debaty, zwłaszcza że Ukraina rozpoczęła w zeszłym miesiącu kontrofensywę, której celem jest odzyskanie terytorium w południowej i wschodniej części kraju.

W przypadku F-16, Wielka Brytania i Holandia były jednymi z pierwszych państw, które naciskały, aby przekazać myśliwce, ale administracja Bidena, która musi zatwierdzić wszelkie transfery amerykańskich samolotów, od dawna nie była przekonana, że Ukraina ich potrzebuje.

Ukraińska armia mogłaby wykorzystać myśliwce do odstraszania rosyjskich sił powietrznych. Radar F-16 może zlokalizować cele na ziemi oddalone o setki kilometrów, co pozwoliłoby ukraińskim pilotom na wystrzelenie pocisków na obszary okupowane przez Rosję, pozostając bezpiecznie nad terytorium Ukrainy.

Odrzutowce mogłyby być również wykorzystywane do obrony powietrznej w celu zestrzeliwania nadlatujących rosyjskich pocisków rakietowych i dronów, a także do zapewnienia osłony ukraińskim oddziałom naziemnym.

Wypowiedź admirała Roba Bauera przekreśla nadzieje władz w Kijowie na wykorzystanie zachodnich odrzutowców przeciwko rosyjskim wojskom w nadchodzących miesiącach.

Stanowisko wygłoszone przez przedstawiciela NATO oznacza, że zachodni sojusznicy Ukrainy nie przyspieszą dostaw myśliwców F-16.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Rosjanie „prą jak szaleni”. Ukraińcy próbują grać na czas
Konflikty zbrojne
Rosja oskarża Ukrainę o sprowadzanie materiałów do "brudnej bomby". Jest mowa o Polsce
Konflikty zbrojne
Pentagon o ataku na Sewastopol z użyciem broni USA: Niech Rosja skończy wojnę
Konflikty zbrojne
Zełenski dymisjonuje kontrowersyjnego dowódcę. Żołnierze chcą śledztwa
Konflikty zbrojne
Kolejna wojna na Bliskim Wschodzie? Drugi front Izraela jedynie kwestią czasu
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży