Gen. Skrzypczak komentuje marsz Prigożyna. "Podejrzewam, że Putin już dokonuje czystek"

Widać było, że przez działanie Jewgienija Prigożyna bardzo upadło morale armii rosyjskiej, co stwarza doskonałe warunki do przeprowadzania ofensywy przez armię ukraińską - ocenił gen. Waldemar Skrzypczak, komentując w rozmowie z PAP bunt wagnerowców.

Publikacja: 25.06.2023 19:32

Gen. Waldemar Skrzypczak

Gen. Waldemar Skrzypczak

Foto: tv.rp.pl

W piątek szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn zarzucił oddziałom rosyjskiego wojska zaatakowanie obozu jego najemników i spowodowanie wielu ofiar. Prigożyn zapowiedział "przywrócenie sprawiedliwości" w armii Rosji.

Bunt Prigożyna

W nocy z piątku na sobotę wagnerowcy zajęli kwaterę główną Południowego Okręgu Wojskowego w Rostowie nad Donem, a następnie rozpoczęli rajd w kierunku Moskwy. W związku z wydarzeniami orędzie do narodu wygłosił prezydent Rosji Władimir Putin, który mówił o "zdradzie" i "ciosie w plecy".

Czytaj więcej

Bunt Prigożyna. Doradca Zełenskiego: Wolelibyśmy wojnę domową w Rosji

W sobotę wieczorem Prigożyn ogłosił koniec marszu i wycofanie swoich oddziałów. Tłumaczył, że chce uniknąć rozlewu krwi. Negocjacje na linii Kreml-Prigożyn toczyły się za pośrednictwem rządzącego Białorusią Aleksandra Łukaszenki. Rzecznik Władimira Putina Dmitrij Pieskow przekazał, że szef Grupy Wagnera ma wyjechać na Białoruś, a sprawa karna przeciwko niemu zostanie umorzona.

Gen. Skrzypczak komentuje marsz wagnerowców na Moskwę

W niedzielę wydarzenia w Rosji skomentował w rozmowie z Polską Agencją Prasową gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych. Ocenił, że sytuację prowokowały "działania rządu na Kremlu, a głównie wojskowych", ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu oraz szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej Walerija Gierasimowa.

- Oni chcieli przejąć pod swoją komendę wojska Prigożyna, wagnerowców. Wygenerowali bunt armii Prigożyna przeciwko Kremlowi, przeciwko Putinowi - powiedział Skrzypczak.

Czytaj więcej

CNN: Wywiad USA wiedział, że Jewgienij Prigożyn przygotowuje się do ataku

- Putin musi dokonać zmian w swoim rządzie, bo ten rząd, widać wyraźnie, nie radzi sobie z niczym - dodał.

"Pozycja Putina zagrożona"

Pytany, czy bunt Prigożyna zwiastuje koniec rządów Putina w Rosji były dowódca Wojsk Lądowych odparł, że "jest to nasze pobożne życzenie, że tak się stanie" i że "tego nie wiemy". - Natomiast prawdopodobnie jego pozycja jest bardzo w tej chwili zagrożona tym, co się może wydarzyć na Kremlu, bo w tej chwili wszyscy zauważyli, że są szanse na to, żeby Putin oddał władzę tym, którzy chcą zbliżyć Rosję do pokoju - powiedział rozmówca PAP.

- Widać było, że morale armii rosyjskiej przez działanie Prigożyna bardzo upadło, co z kolei stwarza doskonałe warunki do przeprowadzania ofensywy przez armię ukraińską - ocenił Waldemar Skrzypczak.

Czytaj więcej

Krótka historia buntu Jewgienija Prigożyna: Od marszu na Moskwę po wyjazd do Mińska

Generał wyraził też przypuszczenie, że po ostatnich wydarzeniach w Rosji Władimir Putin już dokonuje czystek, ponieważ wie, że "nie radzi sobie" z ludźmi, z którymi współpracował do tej pory w ramach rządu, "a na pewno Szojgu i Gierasimow go zawiedli całkowicie".

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 871
Konflikty zbrojne
Izraelski atak na południe Strefy Gazy. 71 osób nie żyje, prawie 300 rannych
Konflikty zbrojne
Rosja straszy zmianą doktryny użycia broni atomowej. Co może mieć na myśli?
Konflikty zbrojne
Prawie cały Sejm o ludobójstwie Tatarów krymskich, Konfederacja o ludobójstwie na Wołyniu
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Konflikty zbrojne
Rosyjski pilot nie wytrzymał. Po ataku na dziecięcy szpital skontaktował się z ukraińskim wywiadem
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą