Koniec "porozumienia zbożowego"? Ukraina: Na 99,9 proc. tak będzie

Tzw. porozumienie zbożowe, zawarte przez ONZ, Turcję, Rosję i Ukrainę 22 lipca 2022 roku, wygaśnie 17 lipca po tym jak Rosja go nie przedłuży - uważa Ołha Trofimcewa, ukraińska dyplomatka, cytowana przez agencję Reutera. Jej zdaniem Rosja odstąpi od porozumienia na 99,9 proc.

Publikacja: 22.06.2023 13:27

Porozumienie zbożowe otworzyło szlak przez Morze Czarne dla statków przewożących ukraińską żywność

Porozumienie zbożowe otworzyło szlak przez Morze Czarne dla statków przewożących ukraińską żywność

Foto: PAP/EPA

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 484

Tzw. porozumienie zbożowe otworzyło dla ukraińskiego zboża i żywności szlak przez Morze Czarne. Początkowo umowę zawarto na sześć miesięcy, ale potem Rosjanie zgadzali się na jej przedłużanie, mimo że zgłaszali obiekcje co do realizacji "rosyjskiej" części umowy - a więc zapisów mówiących o ułatwieniu transportu rosyjskiej żywności i nawozów drogą morską.

Rosja nie potrzebuje już porozumienia zbożowego?

W ostatnim czasie Rosja zaczęła sygnalizować, że obecnie "nie ma podstaw", by rozmawiać o przedłużeniu porozumienia, które wygasa 17 lipca. Oznaczałoby to, że ukraińskie zboże i żywność znów nie będzie mogło być transportowane drogą morską przez Morze Czarne.

Teraz Trofimcewa tłumaczy, że Rosja na 99,9 proc. odstąpi od umowy ponieważ "nie potrzebuje już ukraińskich portów do eksportu amoniaku".

Czytaj więcej

SBU ujawnia aferę korupcyjną związaną z eksportem zboża z Ukrainy za granicę

Porozumienie zbożowe przewidywało, że w zamian za zgodę Rosji na transport ukraińskiej żywności przez Morze Czarne, Rosja może liczyć na bezpieczny eksport amoniaku, ważnego składnika nawozów azotowych. Jednak do realizacji tego zapisu nie doszło, mimo że Rosja naciskała na wznowienie przesyłu amoniaku przez rurociąg, który biegnie przez Ukrainę do portu w Odessie. 

Ukraina może transportować zboże i żywność przez mniejsze porty rzeczne na Dunaju lub, drogą lądową, przez państwa UE

Teraz Trofimcewa twierdzi, że rosyjski producent amoniaku, Uralchem, znalazł alternatywny szlak transportu amoniaku i nie potrzebuje eksportować go przez Odessę.

"Porozumienie zbożowe. 99,9 proc. że Rosja opuści je w lipcu" - oświadczyła Trofimcewa.

Dyrektor generalny Uralchem, Dmitrij Koniajew w maju mówił, że w Rosji budowany jest specjalny terminal przeznaczony do transportu amoniaku, który może zastąpić rurociąg biegnący do Odessy. Terminal powstaje na Półwyspie Tamańskim, nad Morzem Czarnym.

Jak Ukraina będzie transportować zboże i żywność?

Na wypadek odstąpienia przez Rosję od porozumienia zbożowego Ukraina utworzyła specjalny fundusz ubezpieczeniowy w wysokości ok. 547 mln euro dla firm, których statki będą przypływać na Ukrainę po odstąpieniu Rosji od umowy.

Ukraina może też transportować zboże i żywność przez mniejsze porty rzeczne na Dunaju lub, drogą lądową, przez państwa UE (w tym Polskę).

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 884
Konflikty zbrojne
Rosjanie stawiają na tanie drony. Szukają ukraińskiej obrony powietrznej
Konflikty zbrojne
Wyjaśniły się doniesienia o nocnych eksplozjach na Krymie. Ukraiński sztab wydał komunikat
Konflikty zbrojne
Kamala Harris ma pomysł na zakończenie konfliktu w Strefie Gazy. "Nadszedł czas"
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Konflikty zbrojne
Przeciwnika dyktatora chcieli zabić w Polsce. Jak działają służby Łukaszenki i Putina?